Onko kukaan kokeillut alkoholia? Tällä kertaa EN tarkoita baariin menoa tai muuten tavanomaisia paikkoja, joissa alkoholia juodaan. Vaan tarkoitan esimerkiksi koulussa/töissä/keskellä päivää salaa nautittua alkoholia "lääkkeenä". Siis ei kännejä, ihan vain 1-2 kaljaa/siideriä. Ei kai siitä mitään haittaakaan voi olla? Kun ei tavaksi kuitenkaan ota, eikä todellakaan liikaa. Outoahan se muiden mielestä olisi, jos tietäisivät että istun vessanpöntöllä hiljaa siideripullo kädessä. Mitä mieltä? Kokemuksia?
Vastaukset 8
- varo vaan...
voit saada ihmetteleviä ja kummaksuvia katseita:D
- juuuu
Sitä olen tässä pelännytkin. Mutta voiko yhdestä siideristä haista hengitys, kun vielä ottaa purkkaa päälle?
- nanni
psykiatrilta voit saada ihan oikeaa lääkettä ujouteen eli sosiaaliseen pelkoon. Mäkin oon syönyt masislääkettä pari vuotta, ja auttaa se jonkin verran eli oon rohkeempi. Alkoholi on oikeastaa hermomyrkkyä, joten ei kanstsis käyttää lääkkeenä. Sivuvaikutuksia tulee oikeasta lääkkeestä mielestäni vähemmän. Esitelmien pitoon voit pyytää esim. beetasalpaajia.
- ennen pitkää
tulee täys juopoksi, tosin eihän siinä mitään väärää ole :D juoppona on kiva olla, liity seuraamme iloiseen ja kusenhajuiseen
- juuuu
Sanoin, että _Kun ei tavaksi kuitenkaan ota, eikä todellakaan liikaa._
- alkoholismiin
juuuu kirjoitti:
Sanoin, että _Kun ei tavaksi kuitenkaan ota, eikä todellakaan liikaa._
ei niinkään se jos ilokseen juhlissa käyttää... Joten ei kannata. Sitä paitsi alkoholi voi lisätä pidemmän päälle sosiaalisia pelkoja.
- tapa..
Vaikka päättäisit, ettet ota liikaa. Jäät huomaamatta kiinni tunteeseen, jonka alkoholi aiheuttaa. Ei hyvä, keksi joku muu keino? Tässä muutama:
Käy lääkärissä ja pyydä oikeanlaisia lääkkeitä. Kärsit ilmeisesti sosiaalisesta jännittämisestä, kuten niin monet suomalaiset.
Reseptitön vaihtoehto voisi olla AntiStress, jota saa luontaistuotekaupoista. Sillä on rauhoittava/rentouttava vaikutus ja kuulemma toimii.
Tsemppiä. minä ainakin haistan selvästi aina jos joku on jotain juonut. ei kiva. ihmisillä on keskimääräisesti aika hyvä hajuaisti, ja vaikka söisitkin pourkan niin se ei ikuisesti hajusta hengitystäkään. osa uloshengitysilmasta tulee vatsasta josta se haju tulee taas uudestaaan, ja uudestaan... tiesitkö, että ihminen voi haistaa yhden pisaran hajuvettä keskikokoisessa asunnossa? mietippä sitä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a6491353- 971159
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta194870Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.316815Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä219749- 58703
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o175661Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht225615Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88610Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut21561