Haluaisin vielä sen verran tietoa, jos lapsivesipunktio meille tehdään niin sattuukose? Ja saanko sen silti jos verikoe on normaali eli kromosomi poikkeavuutta ei löydy?? haluaisin varmistua asiasta täysin. Olen ollut niin hermona että näen vaan painajaisia enkä saa kunnolla nukutuksi! Kiitos kaikille kanssa odottajille kultaakin kalliimmista neuvoistanne!
Lapsivesipunktio??
Miwi
169564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos sekä np-ultran että veriseulan mukaan sulla ei ole suurentunutta riskiä, niin miksi turhaat teettäisit sellaisen kokeen joka lisää keskenmenoriskiä? Olet myös nuori, mikä tarkoittaa entistä pienempää riskiä.
Raskauksissa voi mennä monta asiaa pieleen, mutta jospa vaan keskityttäisiin nauttimaan kehittyvästä elämästä :). Kaikkea ei voi varmistaa etukäteen, mutta yleensä kuitenkin kaikki menee hyvin.
Ehkä sun kannattaisi puhua noista peloista vaikka neuvolassa. Tsemppiä ja parempaa mieltä!
mutta np ultrassa ei ollut kaikki hyvin. kirjoittelin jo tossa aiemmin että meillä oli np.ssä turvotusta.... ja uskon että ketä tahansa saattaisi pelätä jos joutuisi odottamaan tuloksia 2viikkoa. ehkä sitten rauhouhoitun kunsaan tietää tuloksen....
menisit tutkimukseen joka voi aiheuttaa keskenmenon...sairasta ajatella jo raskaana et apua jos lapsi vammainen..ihmisellä on oikeus elää ja itse neljän lapsen äitinä en ikinä mennyt tutkimuksiin ja aivan sama olisiko ollut terve vai ei silti yhtä rakas ja kaikki kuitenkin olleet terveitä! Miettisit vähän mitä teet..kai teet abortinkin vielä jos lapsi todetaan vammaiseksi!! Sairasta tää nykymailma..
Katsoin nyt aiemman viestisi, en siis tiennyt että np-ultrassa oli ollut jotain häikkää. Sitä vaan ihmettelen, että ainakin meille sanottiin että vielä 2,5 mm on ihan normaali mitta.
Sanoiko lääkäri näkyikö nenäluu, on kuulema "tärkeämpi" kuin np-mitta?
Tokihan sua huolestuttaa, se on ihan normaalia enkä halunnut sitä vähätellä. Mutta toivottavasti kaikki on kuitenkin kunnossa, uskon niin. Tsemppiä!
ihmeessä, että tahdon tietää vauvani olevan kunnnossa... miksi yleensä vastasit kysymykseeni jos sinulla ei ollut muuta sanomista kuin haukkua minua??? En ole vielä päättänyt mitään ja jos minulle vammainen lapsi syntyy voit olla ihan huoletta kyllä minä rakastan häntä ihan yhtäpaljon kuin tervettäkin lastani... minun raskauttani seurataan säänöllisesti epilepsiani takia mutta kai sinusta on väärin että odotan lasta jos syön minulle määrättyjä epilepsia lääkkeitä... tosi myös foolihappoa... ja sehän ei kuulu kenellekkään mitä me mieheni kanssa päätämme jos lapsemme todetaan vammaiseksi!!! kiitos vaan suuresta avustasi josta ei todellakaan ollut hyötyä!!!!
sanonut mitään ja oli muutenkin kummallinen noin äitiyspolin lääkäriksi.... mumisi jotain omiaan ja sitten sanoi että turvotusta on. sen saimme sitten mieheni kanssa hoitajalta selville, että 1-2 on kuulemma normaali... en enää mene sille lääkärille ja haemmekin nyt toisen lääkärin mielipidettä!
Hyvin vastattu miwi ja olen samaa mieltä sinun kanssasi. Hänen ei olisi pitänyt edes vastata, jos ei pysty vastaamaan kysymykseen. Lisäksi keskenmenoriski on todella, todella pieni. Periaatteessa keskenmenoriski raskauden alkumetreilläkin on suurempi kuin punktion aiheuttama.
Itse tutkimuksesta. Toisia se sattuu, toisia ei. Yritä rentoutua ennen toimenpidettä ja rentouta vatsalihakset, sekä alaruumis ennen toimenpidettä. Virtsarakon tulee olla täynnä. Saatat joutua odottelemaan, joten varaudu siihenkin. Toimenpide, sattui se tai ei, on verrattain nopeasti ohi. Sitten onkin se henkinen puoli vielä. Ultrasivat ainakin vielä testin jälkeen. Eli tutkivat sikiön sydämen ja munuaiset. Ultrassa kävin lapsivesipunktion ohella Helsingissä kolmesti.
Hyvin kaikki menee Miwi! Olen varma siitä. Pidän peukut pystyssä. :)
Olet itse juuri se, miksi Miwiä ja meitä monta haukut! Sairas. Miksi vaivauduit vastaamaan. Lapsivesipunktion ottamiseen on varmasti monta syytä kuin vain aboritin hankkiminen.
Itse otin, koska halusin saada mielenrauhan. Minulle oli tärkeää saada tietää jo varhaisessa vaiheessa missä mennään. Sen punktion lisäksi etsittiin siis Helsingissä mahdollista sydänvikaa tai häikkää munuaisissa tai muita epämuodostumia. Kuinka sairasta se on? Jos lapsen selviytymismahdollisuudet kasvavat?
Lisäksi halusin tietää. Jos olisin saanut tietää lapsellani olevan 13- tai 18-trisomia olisin halunnut keskeytyksen. Miksikö? Koska en olisi voinut odottaa koko raskausaikaa, että sikiö kuolee kohtuuni tai kuolee heti seuraavina päivinä synnytyksestä. Olisin luopunut lapsestani aiemmin. Lapsesta joka kuolee varmasti, sekä tulee kitumaan ja kärsimään varmasti. Henkisesti tämä olisi ollut minulle paras vaihtoehto.
Mikäli lapselta olisi löytynyt liikaa x-sukupuolikromosomeja, olisin voinut varautua tyttäreni tulevaan hoitoon. Olisin valmistautunut jo ennen lapsen syntymää, koska hänen kehityksessään tulisi siis varmasti olemaan häiriöitä. Häiriöitä, joita voidaan hoitaa hormoneilla ja lääkkeillä.
Jos lapseltani olisi löytynyt 21-trisomia, en usko, että olisin voinut tehdä abortin. Vaikka tiedän, että kehitysvammaisuuden laatu vaihtelee heilläkin paljon.
Miksi halusin tietää, miksi mieheni halusi tietää. Mieheni sisko kuoli teini-iässä sairaalan pedissä. Hän ei koskaan oppinut syömään, puhumaan tai liikkumaan. Hän oli putkiruokinnassa koko elämänsä, sidottuna sänkyyn. Hän kärsi jatkuvista hengitystieinfektioista. Onko se sinusta sairasta?
Itselläni on myös kehitysvammaisia sukulaisia, joten itse kehitysvammaisuus ei pelota. Minulle tärkeintä on valmistautuminen. Mutten voi sanoa, etteikö heillä olisi kärsimystä. Minun sukulaiseni oli myös sidottu tuoliin. Hän osasi kyllä syödä, mutta siihen se jäi. Hän kuoli keuhkokuumeeseen ennen 18-vuoden ikää, kun ruumis yksinkertaisesti antoi periksi. Hän kärsi keuhkoinfektioista koko elämänsä. Hän ei osannut yskiä, eikä saanut limaa ulos. Kuinka sairasta se on?
Olen oikea paskiainen, enkö olekin? Paskiainen, kun edes ajattelin lapsivesipunktiota!
ainakaa sanottu että virtsarakon pitää olla täynnä?eikä ollut ja näyte otettiin...
miksi sen pitäisi olla täynnä?
Kävin Helsingissä ja virtsarakon piti näkyä utrauksessa ja punktiota otettaessa. Itse arvelin sen olevan varokeino, ettei vahingossa puhkaista väärää pussia :D. En kyllä tiedä tarkalleen oikeasta syytä, miksi rakossa täytyy olla virtsaa. Ehkäpä sinulla oli virtsaa kuitenkin rakossa, että se näky punktiota otettaessa?
Totta, ja tuo "täynnä" sana on liian... Hmm... rankka. Ainakin minulla tuli siis olla rakossa virtsaa, kun punktio otettiin. Tärkeintähän on kuitenkin noudattaa niitä neuvoja, joita saadaan lähetelapussa. Siinä kerrotaan kyllä varmasti tarkasti ohjeet punktion otosta ja miten siihen pitää varautua. :)
kultaakin kalliimmista neuvoista! On ihanaa että tässä maailmassa on vielä ihmisiä jotka jaksavat ymmärtää ja kannustaa!! en jaksanut alkaa kirjoittamaan tuota listaa minkä sinä kirjoitit. ajattelen asiasta ihan samalla tavalla! Ihmiset ovat niin ennakkoluuloisia ennen kuin sama asia osuu omalle kohdalle! Tuskimpa tuo haukkujakaan kantaisi täydet 9kk lasta joka kuolisi melkein heti synnytyksen jälkeen jos jo ei ennen syntymää kohtuun. saisi sitten hänkin ponnistaa rakastamansa kuolleen lapsen maailmaan! Se on hyvä aina haukkua kun ei tiedä asioista mitään!!
Haluan vaan sanoa, että täälläpäin (hämeessä) vasta 3mm on kohonnut np-lukema. Ymmärrän huolesi ja halusi saada asiaan selvyyden. Koitahan jaksella ja uskoa että kaikki on hyvin! Millä raskausviikolla np-ultra muuten sinulle tehtiin?
raskausviikolla 13 3 kiitos kannustuksesta sitä nyt tarvitaan enemmän kun näiden joidenkin idioottien haukkumisia...
se kysymykseen voin vastata että ei!itse panikoin viikon sitä ja kun näyte otettiin se pahimmillaan hiukan nipisti,joten rohkeasti vaan!
Mua se kyllä sattui, kyllä sen kivun kesti mutta itse he vertasivat sitä verikokeen ottoon mikä ei kyllä pitänyt mun kohdalla paikkaansa. Mustelma tuli ja vauva kuulemma jähmettyi paikoilleen (mies katsoi monitorista), itse en uskaltanut. Sitä kohtaa sitten särki muutaman päivän. Itse hain saikkua koko tän episodin ajaksi koska se oli monestakin syystä hyvin raskas.
ps. olen huomannut, että ihmiset on kovia arvostelemaan sellaisista asioista mistä eivät mitään tiedä eli eivät ole sitä itse kokeneet. On niin helppoa miettiä et jos toi sattuis itselle niin tekisin näin ja näin, enkä ainakaan noin ja sit tulee asiatonta arvostelua. Kukaan ei tiedä etukäteen miten toimisi jossain tilanteessa ennenkuin se sattuu kohdalle!