Olisiko kenelläkään hyvää vinkkiä alumiiniveneen paikkaukseen joka olisi luja ja kestävä ? ( joku muu kuin hitsaaminen ) . KIITOS !
Alumiiniveneen paikkaus
Faarao
1110034
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
fiksu, että jotain muuta paikkaustapaa alumiinille kuvittelet olevan niin vuole vaikka puutappi siihen reikään.
siinä on käyty asiallinen keskustelu em hommasta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=111&conference=669&posting=22000000014715455
Ilmavoimissa homma tehtiin näin:
Muotoillaan reikäkohta esim pyöreäksi, vaikka reikäsahalla. Mahd pieni tietysti. Sitten valmistat sellaisen alumiinipalan, joka sopii juuri siihen reikään. Sitten valmistat sellaisen alumiinipyörylän, joka on halkaisijaltaan pari-3 senttiä isompi. Sitten hommaat alumiininiittejä, joille poraat reiät sopivin välein ja niittaat kiinni. Joudut pyytämään kaverin pitämään alasinta toisella puolella, kun itse vasaroit.
Ja sillain, että vesipuolesta tulee sileä, ts. se isompi rinkula tulee sisäpuolelle.
JP
Jokke puhuu asiaa. Kun vuosia sitten tökkäsin vesikoneen kelukkeen hirsiarkkulaiturista törröttävään jättinaulaan - onneksi vesirajan yläpuolella.
Vein sitten koneen Finaviationin hallille ja siellä heidän peltiseppänsä teki juuri samalla tavalla kuten Jokke tuossa edellä kertoi.
Siihen laitettiin niittejä kahteen riviin ja se on nimeltään: ”flush riveting” menetelmä, jota voi nähdä kun katsoo vaikka matkustajakoneen sivuikkunasta siiven kohdalla istuessaan.
Työ oli niin hyvin tehty ettei ulkoapäin kukaan pystynyt sanomaan missä se paikka sijaitsi.
Olen kyllä nähnyt jossakin vanhassa Edon kellukkeessa paikan, joka oli niitattu siihen pintaan ja kittailtu sileäksi, mutta ne alkuperäisen reijän reunat on kyllä pyöristettävä huolella, ettei halkeamat lähde jatkamaan matkaansa.
Ei ole muuta kunnollista kuin hitsaus ja vielä tig-hitsaus! Olin just työnantajan järjestämällä hitsaus kurssilla, ja siellä oli just 1 korjattu buster R. Nätisti oli reikä paikattu ja opettajan mukaan se on helppo homma, ja melkein yhtä kestävä kuin ennen hitsausta. Jos lähellä kurssi keskus sinne vaan vene. Jos veneesi buster voit kysyy myös valmistajalta, auttavat mielellään, tiedän. Oli myös alkuvuoden kipparissa juttua, jos on reikä alumiiniveneessä.
TIG-hitsauslaitteen pitää olla ns. AC-kone siis vaihtovirta Tig.
Toinen mahdollisuus on MIG.
Jos venhosi on merivedessä, käytä levynä AlMg 4,5 somoin "hitsauslankana"
Vaikka vene ei olisikaan merivedessä ni käytä sitä AlMg 4,5 levyä, koska todennäköisesti se vene on just sitä. Ja lisäaineena AlMg5 , ei samaa kuin on perusaine.
Jeesusteippiä.
Perustelisitko lisäainevalintaa tarkemmin? Olisin sangen utelias kuulemaan, miksei saa käyttää perusaineen mukaista lisäainetta.
Rättiä reikään.Ruuvimeisseli ja Vasara.Menee kesänyli että roiskahtaa.
Ota kaikki materiaali reiän ympäriltä pois. Siis ihan kaikki, niin että jäljelle jää vain se reikä. Näin veneesi ei voi enää vuotaa.