Alumiiniveneen paikkaus

Faarao

Olisiko kenelläkään hyvää vinkkiä alumiiniveneen paikkaukseen joka olisi luja ja kestävä ? ( joku muu kuin hitsaaminen ) . KIITOS !

11

9017

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin pahuksen

      fiksu, että jotain muuta paikkaustapaa alumiinille kuvittelet olevan niin vuole vaikka puutappi siihen reikään.

    • Jokke

      Ilmavoimissa homma tehtiin näin:
      Muotoillaan reikäkohta esim pyöreäksi, vaikka reikäsahalla. Mahd pieni tietysti. Sitten valmistat sellaisen alumiinipalan, joka sopii juuri siihen reikään. Sitten valmistat sellaisen alumiinipyörylän, joka on halkaisijaltaan pari-3 senttiä isompi. Sitten hommaat alumiininiittejä, joille poraat reiät sopivin välein ja niittaat kiinni. Joudut pyytämään kaverin pitämään alasinta toisella puolella, kun itse vasaroit.
      Ja sillain, että vesipuolesta tulee sileä, ts. se isompi rinkula tulee sisäpuolelle.
      JP

      • Niitosta

        Jokke puhuu asiaa. Kun vuosia sitten tökkäsin vesikoneen kelukkeen hirsiarkkulaiturista törröttävään jättinaulaan - onneksi vesirajan yläpuolella.
        Vein sitten koneen Finaviationin hallille ja siellä heidän peltiseppänsä teki juuri samalla tavalla kuten Jokke tuossa edellä kertoi.
        Siihen laitettiin niittejä kahteen riviin ja se on nimeltään: ”flush riveting” menetelmä, jota voi nähdä kun katsoo vaikka matkustajakoneen sivuikkunasta siiven kohdalla istuessaan.
        Työ oli niin hyvin tehty ettei ulkoapäin kukaan pystynyt sanomaan missä se paikka sijaitsi.
        Olen kyllä nähnyt jossakin vanhassa Edon kellukkeessa paikan, joka oli niitattu siihen pintaan ja kittailtu sileäksi, mutta ne alkuperäisen reijän reunat on kyllä pyöristettävä huolella, ettei halkeamat lähde jatkamaan matkaansa.


    • Tigillä

      Ei ole muuta kunnollista kuin hitsaus ja vielä tig-hitsaus! Olin just työnantajan järjestämällä hitsaus kurssilla, ja siellä oli just 1 korjattu buster R. Nätisti oli reikä paikattu ja opettajan mukaan se on helppo homma, ja melkein yhtä kestävä kuin ennen hitsausta. Jos lähellä kurssi keskus sinne vaan vene. Jos veneesi buster voit kysyy myös valmistajalta, auttavat mielellään, tiedän. Oli myös alkuvuoden kipparissa juttua, jos on reikä alumiiniveneessä.

      • TIG-hitsauslaitteen pitää olla ns. AC-kone siis vaihtovirta Tig.
        Toinen mahdollisuus on MIG.
        Jos venhosi on merivedessä, käytä levynä AlMg 4,5 somoin "hitsauslankana"


      • ...
        epikuros kirjoitti:

        TIG-hitsauslaitteen pitää olla ns. AC-kone siis vaihtovirta Tig.
        Toinen mahdollisuus on MIG.
        Jos venhosi on merivedessä, käytä levynä AlMg 4,5 somoin "hitsauslankana"

        Vaikka vene ei olisikaan merivedessä ni käytä sitä AlMg 4,5 levyä, koska todennäköisesti se vene on just sitä. Ja lisäaineena AlMg5 , ei samaa kuin on perusaine.


      • siihen
        ... kirjoitti:

        Vaikka vene ei olisikaan merivedessä ni käytä sitä AlMg 4,5 levyä, koska todennäköisesti se vene on just sitä. Ja lisäaineena AlMg5 , ei samaa kuin on perusaine.

        Jeesusteippiä.


      • Hitsuuttelija
        ... kirjoitti:

        Vaikka vene ei olisikaan merivedessä ni käytä sitä AlMg 4,5 levyä, koska todennäköisesti se vene on just sitä. Ja lisäaineena AlMg5 , ei samaa kuin on perusaine.

        Perustelisitko lisäainevalintaa tarkemmin? Olisin sangen utelias kuulemaan, miksei saa käyttää perusaineen mukaista lisäainetta.


    • Vekkulainen

      Rättiä reikään.Ruuvimeisseli ja Vasara.Menee kesänyli että roiskahtaa.

    • Vuotamaton

      Ota kaikki materiaali reiän ympäriltä pois. Siis ihan kaikki, niin että jäljelle jää vain se reikä. Näin veneesi ei voi enää vuotaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      91
      2670
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      205
      1695
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1481
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1242
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1025
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      989
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      79
      934
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      877
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      62
      849
    Aihe