Minulla oli ongelmia sisäantennilla sillointällöin, kuva pikselöityi ja ääni pulahteli, vaikka signaalimittari näytti 70%.
Ostin järeämmän haravan, prosentit eivät nousseet mutta BER (Bit Error Rate) pieneni ja ongelmat hävisivät.
Eli pieni BER on ainakin minun tapauksessani ratkaisevampi kuin suuri %.
Ostin järeämmän haravan, prosentit eivät nousseet mutta BER (Bit Error Rate) pieneni ja ongelmat hävisivät.
Eli pieni BER on ainakin minun tapauksessani ratkaisevampi kuin suuri %.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Antenneissa on eroja, mutta eivät ne mitään yllättäviä ole. Oikeilla ulkoantenneilla on yleensä määritetty vahvistus, taajuusvaste ja suuntakuvio.
Prosentit kertovat vain signaalin voimakkuuden, eli vastaanotetus tehon. Prosentit eivät kerro kuinka suuri osa signaalista on kohinaa sekä muita häiriöitä ja kuinka paljon itse lähetettyä tv-signaalia. Prosentit voi säätää kohdalleen vahvistimella, vaikka antennilla olisi mikä langan pätkä.
Vastaanotetun signaalin laadun määrää ensisijaisesti vastaanottopaikan kentän voimakkuus ja antenni. Tämän jälkeen pyritään signaali siirtämään siten, että vastaanotin saisi mahdollisimman hyvän signaalin, riittävä voimakkuus ja signaali/kohina-suhde. Käytännössa mastovahvistin määrää signaalin laadun, jos vahvistus on riittävä.