Ollaan maisteltu viikon ajan pari lusikallista/pvä Piltin peruna-porkkanaa, ja iltaisin juotu peruna-porkkanavelliä. Poikamme on ruvennut öisin itkemään mahakipuja, ja heräilee useammin kuin normaalisti. Millähän kiinteiden maistelua kannattaisi jatkaa? Onkohan maissi vatsaystävällisempi?
Lapsellamme oli 1-2kk iässä pahoja mahavaivoja, ja kävimme vyöhyketerapiassa. Terapeutti sanoi, ettei perunalla kannata aloittaa kiinteitä koska se aiheuttaa usein mahavaivoja.. Mutta neuvolassa taas neuvottiin aloittamaan perunalla. Olisi pitänyt uskoa vyöhyketerapettia..
Lapsellamme oli 1-2kk iässä pahoja mahavaivoja, ja kävimme vyöhyketerapiassa. Terapeutti sanoi, ettei perunalla kannata aloittaa kiinteitä koska se aiheuttaa usein mahavaivoja.. Mutta neuvolassa taas neuvottiin aloittamaan perunalla. Olisi pitänyt uskoa vyöhyketerapettia..
Vastaukset 6
Vanhimmat
maissilla ja pikkuhiljaa lisätty perunaa joukkoon. Ei masuvaivoja enempää kuin ennenkään.
Yksi reagoi yhteen ja toinen toiseen. Ei taida olla muuta vaihtoehtoa kuin kokeilla. Yritä kokeilla näin aluksi aina yhtä raaka-ainetta kerralla useamman päivän, niin silloin tiedät varmimmin mistä vaivoja tulee. Nythän olet kokeillut perunaa ja porkkanaa yhtä aikaa. Maissilla monet aloittavat, joten sitä varmaan kannattaa kokeilla.
kokeile pelkkää perunaa. Porkkana teki meillä ilmavaivoja.
että velli on syynä.monelle ei sovi vanhempanakaan tuttelivellit..jätä se pois.
Meillä syötiin kanssa peruna-porkkanasosetta, ja illalla annoin samaa vellinä. Yöunet meni sekaisin, ja vatsa oli kipeä. Jätin vellin pois, ja se auttoi. Peruna-porkkanasose on pojan lempparia, kaalit ei oikein maistu..
siis se miksi monet neuvolat yhä suosittelevat perunaa aloitusruoaksi perustuu ihan muihin tekijöihin kuin että se olisi vatsaystävällisin. Peruna on mm. mauton, mieto, halpa, yleisruoka. Meillä neuvola kehoitti välttämään perunaa aluksi, koska pojalla oli paha ummetus. Perunan tärkkelys vetää mahan tukkoon eikä sovi monelle aikuisellakaan, vaikka onkin ns. perinteistä suomalaista kotiruokaa.