Alkaa sama vääntö kuin viime vuonnakin; hyvän myrkkymaalin metsästäminen. Olen kaikkea koettanut sen jälkeen kun nämämyrkkymaalit tulivat 'myrkyttömiksi' mutta mikään ei tehoa NIIN HYVIN kuin se Bilteman halpa väri!
Mitä olette käyttäneet ja milalsiet kokemukset.
Mitä olette käyttäneet ja milalsiet kokemukset.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sinähän olet paljon ennättänyt, jos nyt jo olet ehtinyt kaikkia vaihtoehtoja kokeilemaan. Oletko kenties maalannut pohjaasi maastokuvioinnin eri maaleilla, vai miten olet tämän toteuttanut?
Itse olen käyttänyt Blakes Cruising -nimistä maalia, joka on Hempelin valmistama. Hintaa purkilla on pari kymppiä, ja minulla ainakin on pohja pysynyt puhtaana. Maalia myy esimerkiksi Motonet.
Kaikkea on tosiaankin kokeltu; itseni toimesta sekä muiden samalla telakalla. Sorry että tällainen OLENNAINEN asia jäi vähän huonolle selvitykselle, koska luulin että itse asia on tärkein.
Mutta kitiosw vinkistä. Tunne tuon maalin mutta se ei pelittänyt mulla :(
Kirjoittelinkin tuolla jo aiempaan ketjuun tästä maalista. Awlgrip on ainakin minulla ollut paras myrkkymali mihin olen törmännyt. Mukaanlukien Bilteman maali ja Blakes cruising. Eilen sain kuitenkin tietää, että senkin myynti kielletään kesästä 2007 lähtien.
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=175418&lan=fi
(tässä kopio osasta aikaisempaa viestiäni)
Toimii ja pari muuta etua:
-voi vetäistä uuden kerroksen ilman minkäänlaisia välihiontoja
-voi maalata hyvin syksyllä (aktivoituu vasta vedessä, eikä vaadi paljoa lämpötilaa). Näin saa veneen heti keväällä jäähileiden sekaan.
-Itse ei ole tarvinnut pariin kesää edes paikkamaalata kun aluksi vetäsin kaksi kerrosta. Eikä tartte ensi kesänäkään.
Huonona puolena on kohtuullisen karvas hinta (muistaakseni 100 euroa/2,5 litraa).
On toiminut hyvin.
Chilistä maalin seassa kuulee juttua. Ajattelin kokeilla jollan pohjassa tulevana kesänä. Reseptinä 40g tulista chilijauhoo litraan hempeliä. Saas nähdä, mutta kaikkee on kerran kokeiltava. Eikä oo iso juttu laittaa jollan pohja uusiks, jos ei toimi.
Jos joku on kokeillut, niin mielellään kuulis kokemuksia. Mielipiteistä ei niin väliä. Tästä on kai ollut joku juttukin vene-lehdessä tai kipparissa.
Jos itse rupeaisin maaliin jotain sekoittamaan laittaisin tina- tai kuparioksidia jauheena tms. kovaa myrkkyä. Tavaraa myydään esim. keramiikan lasitteeksi. Telakka naapurien iloksi voisi mastepurkkeja pitää näkösällä ja päivitellä pippurin hyvää tehoa syksyllä.
Alumiini tai teräsveneestä jättäisin kuparin pois sähkökemiallisen parin takia.
Meinaan sekotella sopivan sopan Kadmiumista, elohopeasta ja lyijystä. Nää kun huitasee riittävän kestävään maaliin ei tartte joka vuosi maaleilla lotrata.
Sain satsin halvalla 235U köyhdytettyä uraania. Sen kun vetäsen pohjaa niin pysyy puhtaana. Myivät sitä ainoastaan 10kg satseissa. Tästä kyllä riittäis aika monelle muullekkin. Ite kun en tarvii ainakaan 10 vuoteen.