...joka kevät alas? Kasvin "etiketissä" kyllä sanotaan, että leikataan maaliskuussa 30 cm:n korkeudelle. Kukkiiko se tänä vuonna uusilla versoilla vai pitääkö söpöjä kukkasia odotella ensi vuoteen..? Niin ja voiko vielä huhtikuussa leikata?
Meillä on kaksi kärhöä (lajikkeet Rubra ja Julia Correvon), joista toinen on istutettu seinustalle ja toinen erään pensaan juurelle. Se pensaan juurella oleva kiipeää tietyisti pensasta pitkin, enkä tykkää siitä kauheasti, kun kärhö ei mielestäni pääse oikeuksiinsa sieltä. Edelliset asukkaat siis istuttaneet... Ajattelinkin tänä kesänä laittaa sille kärhölle esim. oman pajukartion, jota pitkin se pääsee kiipeilemään ja paremmin näkyviin!
Sori, jos on hölmöjä kysymyksiä jonkun mielestä. Olen niin aloittelija vielä näissä puutarhajutuissa... :)
Leikataanko
3
1525
Vastaukset
- pakko
leikata alas joka vuosi. itse olen tehnyt kumminkin päin eli leikannut ja en ja kummallakin tavalla on tullut ihan hyvin uutta kasvua. tosin nykyään leikkaan aina poikki ku se näyttää sit siistimmälle kesällä. olen joskus leikannut poikki aivan maata myötenkin ja hyvin sieltä vaan on aina uusi kasvusto kehittynyt. talveks ku aina tuuppaan ison lumikasan niiden suojaks niin en ole yhtään kärhöö menettänyt vielä vaikka kohtuukovia talvia on ollut viimeisen 10vuodenkin aikana. eli tee niin kuin parhaaksi näät sen kärhön kanssa.
- leikkaamatta
kun et ehkä osaa ajoittaa oikein ja aloittelet vasta.
- flora
Hei! Toivottavasti vielä olet näkemässä vastaukseni... Itselläni on nyt kolmatta vuotta kärhöjä. Aika aloittelija minäkin. Viime syksynä kävi niin, että lapset juoksivat huomaamattaan matalaksi pienen kärhön "poikaseni" jonka olin saanut naapurilta. Olin varma, että ei enää nousisi, mutta sieltä se pilkisti keväällä. Ei siis ollut edes ostotaimi. Aika vahva. En ole merkistä varma, mutta joku suurikukkainen jalokärhö näkyy olevan.
Tosta huhtikuussa leikkaamisesta. Kyllä kai joka kasviin pätee se, että kuolleen osan vartta voi leikata koska vaan. Meidän pihalla jalokärhöjen maanpäällinen osa on kuollut joka talvi, en tiedä etelän kärhöistä. Alppikärhöt jaksavat kyllä talvehtia hyvin.
Iloa puutarhanhoitoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400