Jäissä säilytystä

suomessa?

Olin Göteborgissa taannoin ja siellä satamassa oli paljon veneitä jotka olivat oleet jäissä koko talven. Myös laskikuituiset veneet!?! Tämä on kuulemma yyvin yleistä muidenkin soalta kuin troolareiden.

Mikäs juttu tuo on, miksi ei Suomessa näy tätä?

7

1702

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkapurjehtija

      näkyy esimerkiksi Lauttasaaressa. Jäissä säilytyksessä on omat temppunsa. Yksi riskitekijä läpiviennit, jotka jäätyessään voivat rikkoontua. Jään puristus ja hankaava vaikutus otettava myös huomioon paikkaa valitessa.

    • säilytystä

      Veneistä en tiedä, mutta kaljat kannattaa säilyttää jäissä. Meillä on ollut tapana käydä hakemassa mäkkäristä kylmälaukullinen jäitä ja upottaa kaljat sinne. Kaljat pysyvät kylmänä ja lisäksi jääpalojen seassa olevat kaljapullot ovat todella herkullinen näky!

      • iskee

        ei kannata säilyttää kaljapulloja jäissä, korroosio iskee muutamassa tunnissa korkkeihin kun pääsevät kastumaan. Hiilihapot häviää pulloista, ei kuulu kunnon sihahdusta kun pullon avaa, ja maku tärveltyy!


    • ei tarvitse

      vähään aikaan kuunnella noin tyhmiä ajatuksia. Se, joka tuollaista selittää on huolimaton tai laiska, eikä viitsi nostaa venettä ylös silloin kun pitää.
      Miltä muuten ne Göteborgin veneiden pohjat näyttää vuoden tai kahden jälkeen? Ruotsissa kun ei saa käyttää kunnon myrkkymaalejakaan.

      • saa.

        .... Ruotsissa kun ei saa käyttää kunnon myrkkymaalejakaan....

        Ja suomessahan saa käyttää kunnon myrkkymaaleja?

        On siinä ajatuksensa jos veneen pitää lämpimänä ja siten irti jäästä koko ajan, ja G-borgissahan jää lienee niin ohutta että ei kestä edes ihmisen painoa koska ohi virtaava Golf virta lämmittää veden.

        Voi olla ihan fiksu ajatuskin. Miksi ostaa maalle jos vedessäkin pärjää? Ei veneen paikka maissa ole. Pohjan voi pesettää vaikkapa sukeltamalla, ja väri kestää kyllä pohjassa pari-kolme vuotta, jonka jälkeen veneen voi nostaa maalaamisen ajaksi ylös ja muiden huoltohommienkin.

        Miettimättä ei kannata tuomita.


    • VTT teki vuosia sitten tutkimuksen missä veneen ruoriin, köliin jne. liimattiin venymäantureita.
      Vene oli talven yli NJK:n satamassa Koivusaaressa ja loppukonkluutio oli että ne voimat johon vene altistuu ovat selvästi liian suuret laminaateille. Projektia johtava insinööri sanoi että näiden mittauksien perusteella hän ei suosittele lasikuituveneen talvehtimisen vedessä.
      Koivusaaren toisella puolella (KOPU) vedessä talvehtvat veneet ovat rautaveneitä paitsi yksi pieni purjevene joka käsittääkseni on otettu huostaan kaupungin toimesta.

    • seurattiin

      Vaasassa seurattiin paikallislehdessä tiiviisti noin vuosikymmen sitten kun yksi seilori jätti veneensä talvehtimaan veteen. Asiaa pohdittiin kyllä monelta kantilta ja tämäkin veneilijä sanoi kyllä aikovansa nostaa veneensä joka toiseksi talveksi ylös, sillä onhan siellä veneen alla yhtä sun toista tehtävääkin. Etenkin Vaasan kivikkoisilla reiteillä ajelun jälkeen...

      Minusta on oikeastaan mukavaa, että vene on ylhäällä niin, ettei sitä tarvitse juurikaan vahtia. Jos se olisi jäissä, olisi tietenkin koko talvi oltava tarkkana, vahdittava, rikottava jäitä, tarkkailtava läpivientejä, lämmitettävä.

      Paha olisi mennä testaamaan omalla veneellä :-)
      Mutta jos testaat, kerro meille kokemukset :-D

      - H .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1078
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      686
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      191
      541
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      470
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    9. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      437
    10. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      169
      434
    Aihe