ei kuitenlaan jokapaikasta mikä olisi hyvä maalinpoistoaine?Kyseessä kerrostalon kiviseinä jossa alla ilmeisesti öljymaali jonka päälle maalattu lateksi.
Maali lähtee lepeinä....
miku
1376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
onks se alla oleva maali kiiltävämpää kun se pinta maali vai onko se alusta ihan sellasta pölyävää skeidaa.
Kaapimalla ja hiomalla lähtisin tommosta hommaa korjaan jos alla on oikeesti öljymaali eli semmonen kiiltävä pinta ni hiomalla siihen saa ihan hyvän tartunnan vaikka lateksillakin. Kunhan ei pistä mitään kaikista halvinta litkuu
Jos taas se alusta on semmosta pölyyvää skeidaa eli jotain tosi heikkoos tasoitetta ni sitte ois paras hioa vanha maali pois ja tehdä pölyyn tartunta jollain alkydipohjamaalilla otex jehu otepohja tai jotain vastaavaa. Sitten lateksi niskaan. Pitäis onnaa.
Ite en kyllä lähtis maalin poistoaineita käyttään maksavat aikapaljon ja poistaa sitten kaiken pohjiaan myöten ja taas on eessa hiomista ja tasottamista.