seisojalle tutka

metsässä

Tere seisoja väki. Onko kenellä käytännön kokemusta seisojille tarkoitetuista tutkapannoista, tracker ja ultrapoint ??? Pelaako ja mitä oletten mieltä ??

7

4826

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huonoa

      seisojaa, etteikö peruskoulutuksella saa toimimaan. Eli ehdottomasti ei tutkaa, se on vaan markkinaväen uusi keino vedättää tyhmempiä retkuun.
      Mielestäni apulaitteilla tehdään koiran työskentelylle hallaa.Oikea seisojahan on kokoajan hallinnassa ja isäntä tietää missä se kulloinkin on tai mitä on tapahtumassa
      Koiran luontainen haku ja seisonta tiedoittamisineen on parhainta mitä metsästäjä koiraltaan saa. Onko tätä perusteltua tärvellä apuvälinein.
      (Voithan aina ostaa muijalleskin dildon jos oma ei tiedota?)
      Itse kyllä annatan jos moisen seisonnanilmaisimen tai tutkan seisojalla nään. Hävettää jo moinen ajatuskin.

      • äipyå

        Sammaa mieltä! Jos koira ei ole hallinnassa - siis seisoja - metsässä ja ohjaaja ei tiedä mitä koira tekee tai missä se on... Mitä muka sellasella koiralla sit tekee? Koulutus on sillon joko pahasti kesken tai epäonnistunut! - Ja mitä väliä jos "seisonnanilmaisin" ;) ilmaisee koiran seisovan lintua vaikkapa 800m päässä risukon takana; On lintu taatusti jo karannut ennen kuin paikalle asti ennättää lintusta ampumaan, tai koira vallan tönköksi jämettynny, tai livennyt muina koirina paikalta... Tavallinen koiratutka sen sijaan on OK, varsinkin oudoilla metsästysmailla. Jotta koira löytyy jos se jostain syystä joutuu hukkaan.


      • nuo
        äipyå kirjoitti:

        Sammaa mieltä! Jos koira ei ole hallinnassa - siis seisoja - metsässä ja ohjaaja ei tiedä mitä koira tekee tai missä se on... Mitä muka sellasella koiralla sit tekee? Koulutus on sillon joko pahasti kesken tai epäonnistunut! - Ja mitä väliä jos "seisonnanilmaisin" ;) ilmaisee koiran seisovan lintua vaikkapa 800m päässä risukon takana; On lintu taatusti jo karannut ennen kuin paikalle asti ennättää lintusta ampumaan, tai koira vallan tönköksi jämettynny, tai livennyt muina koirina paikalta... Tavallinen koiratutka sen sijaan on OK, varsinkin oudoilla metsästysmailla. Jotta koira löytyy jos se jostain syystä joutuu hukkaan.

        ihan hyviä apuvälineitä varmaan pentua kouluttaessa, jos koira peitteisessä mastossa katoaa näköpiiristä, niin eipä tule luokse pillitettyä väärään aikaan, mutta metästykseen se ei kuulu


    • ....

      kyselin joskus tuttavilta siitä piippaavasta pannasta,mutta heillä ei ollut positiivista sanottavaa.Ja yksi syy oli se että panta piipittää koiran korvan vieressä (häiritsee pilliä).

      • lks

        loistava apuväline!!!


      • Astrologiaa
        lks kirjoitti:

        loistava apuväline!!!

        Tiedän koetuomarin joka toi saksasta kovasukuisen seisojan, mutta koiruus osoittautuikin armottomaksi sorkkaeläinten jahtaajaksi. Mies kyllästyi odottelemaan koiraa pois metsästä, ja myikin sen sitten seurakoiraksi eteenpäin. Jotain olis voinut tehdäkin ominaisuuden pois kitkemiseksi, jos silloin olisi ollut tuollainen apuväline kuin Garmin Astro tarjolla. Samalla kaverilla on ollut jo useampi VOI-luokan koira ennen ja jälkeen em. tapauksen, että ns. koirakättä kyllä löytyy. Nuo ensimmäiset kommentit on taas sieltä, sanonko mistä... no en viitti. Olisi kiva toimittaa tuollainen ongelmakoira näiden besserwissereitten käsiin. Vois vähän ajattelutapa muuttua korvessa haahuillessa ja tiedotusta odotellassa.


    • nunnunnuu

      Minulla on norjalaista alkuperää oleva saksanseisoja uros. Vauhti on hirmuinen, Liike laajaa ellei ole hajuja. kaunista katsella peltomaisemissa, vaan Etelä-Lapissa vähän peltolintuja. Kun saa hajun lähtee vaikka pilli kuinka soisi. Seisoo tarkasti mutta koiran löytäminen vie aikansa, Etelä Lapissa ruska osuu juuri parhaaseen metsästysaikaan. Linnut arkoja lähtervät 40-50 m koiran edestä, viimeistään kun mies tulee paikalle. Kun koiera häh tee tiedottamaan 1karkaavat linnut. Kyllä tutka näissä olosuhteissa olisi poikaa, vaan olen vanha jäärä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      170
      1558
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe