Onko VHF antennin sijainnilla suurta meskitystä jos on takana tolpassa vai mastossa? Tiedän että teoriassa on mutta miten on käytäntö?
VOnko väliä VHF antenni
sijainnilla
121946
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Rannikoiden läheisyydessä maa-antennit niin korkealla, että VHF kuuluu niin pitkältä kuin lähetysteho antaa myöten. Mastonhuippuasennuksesta on lähinnä hyötyä jokunen maili veneiden välisessä liikenteessä.
Vastaavasti mastonhuippu on huono paikka maston kaatuessa.
Kuka sua kuuntelisi?
Unohda koko juttu.
Vhf:aa ei huviveneissä juuri tarvi paitsi jos pitää olla yhteydessä isompaan alukseen, meripelastuspaattiin, ulkomailla satamakapteeniin tms. merellisessä tilanteessa. Silloin se kerralla haukkuu hintansa.
Paras paikka on maston huipussa. Maston kaapelointi on kuitenkin hieman hararstusta vaativa. Toiseksi paras paikka on vaikka takakaiteessa. Kuulumiselle ei juuri vaikutusta.
Jos laitat antennin maston huippuun, hanki yhdistelmäantenni (Cojot tms.) ja pistä gsm samaan antenniin: sille on kuuluvuudessa merkittävä ero.
kyllä vhf-puhelin on edelleen todella käyttökelpoinen vehje! Eskaadereissa yhteydenpito on pirun paljon helpompaa, kuin esim. gesmillä. samaten yhteydet satamiin, isompiin aluksiin, vts:ään jne. sitäpaitsi jos on dsc-vhf, johon gepsi on yhdistetty, se lisää turvallisuutta aika lailla.
pitä olla yhteydessä?
Olemme merellä purjehtimassa. Ei tarvi seurustella naapuri pöytiin.
Ei tarvi jutella Siljan kapteenille joka ei kuitenkaan vastaa.
Mitä turvallisuutta pitää lisätä? Vene kelluu, Helsinki näkyy takana ja Tallinnan edessä.
Kun Suomenlahti............................
Luokissa 1 ja 2 VHF on katsastusvaruste.
Vuonna 2003 heinäkuun viimeisellä viikolla teimme perinteistä lomareissua ja olimme juuri ylittämässä Kihtiä. Hieman Jungfruskärin jälkeen kanavalla 16 huudeltiin kiihtyneellä äänellä apua. Lähes pläkällä kelillä lähistöllä moottoroineen purjeveneen yhtä gastia oli pistänyt ampiainen - henkilö sattui olemaan yliherkkä juuri ampiaisen pistolle. Kuinka ollakaan, alle mailin säteeltä löytyi kolme venettä, josta tarjottiin apua. Yhdestä veneestä löytyi vielä lääkäri, toisesta antihistamiinia. Apu saatiin alle puolessa tunnissa, ja varsinaiselta hätäkutsulta vältyttiin. Vain yksi esimerkki siitä, miten paljon oli hyötyä vhf:stä. Aina ei riitä, että vene kelluu - tietenkin on hienoa, että Helsinki on takana!
En nyt ryhdy teoretisoimaan radioaaltojen taittumisesta tai taittumattomuudesta mutta minulla on ollut VHF antenni sekä peräkaiteessa että mastonhuipussa. Kuuluvuudessa veneestä veneeseen on merkittävä ero. Pisimmillään olen ollut yhteydessä Ruotsin puolelta Susiluodon merivartioaseman edustalla olleeseen seuramme veneeseen. Samoin olen suunnilleen Rödhamnin edustalta ollut yhteydessä Kasnäsin edustalla olleeseen toiseen veneeseen. Kummassakin antennit olivat maston huipussa. Antennin kaapelointi maston sisään on tietenkin työläämpää ja antennikaapelin on mielellään oltava paksua. Antenni kannattaa laittaa maston huippuun ja hätävarana sitten hankkia vara-antenni (vaikka kokoontaittuva mittanauha -tyyppi) mastohaverin varalle. Suosittelen ehdottomasta.
"jos masto kaatuu" tai meteoriitti putoaa.
Onhan kaikilla kännykkä.
akku hyytyy just ku sitä tarvittais!
Jos nyt vähän teoretisoisi niin periaatteessa mastonhuipussa oleva antenni 4-6 kertaistaa sekä lähetyksen kenttävoimakkuuden, että vastaanottosignaalin.
Toisaalta huonolla 20 metrin antennikaapelilla voit lähes menettää tuon edun. Kannattaa siis satsata hyvään, paksuun ja kalliiseen kaapeliin ja pieneen kaapelivaimennukseen. RG 58 alkaa jo olla kevyttä kamaa. Kaapelivaimennus saisi olla mielellään alle 10 dB/100m parilla sadalla megahertsillä.
Lisäksi korkealla oleva antenni antaa helposti 10 mailia lisää merinäköpiiriä, jolla on samansuuntainen vaikutus.
Gesmitaajuuksilla tuo kaapelivaimennus on helposti jo niin iso, että korkealla olevasta lisäantennista halvan kaapelin perässä ei ole hyötyä. Kunnon kaapeli taas maksaa jo rahaa ja on jäykkä asennella.