Mietin tässä että kuinkahan yleistä on,että ennen kohtausta on jonkinlainen ennakkotunne.Itselläni ei tämmöistä ole nyt eikä ole koskaan ollutkaan.Ihan mielenkiinnosta kyselen.
Ennakkotunne
Ansku21
162007
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Itselläni on aina ollut ennakkotunne ja jos on ollut lääkkeitä saatavilla, olen pystynyt kohtauksena ehkäisemään. Eikö sinulla ole mitään heikotusta tai väsymystä edes kohtausta?
niin tietäis pysyä ihmisten ihmoilla eikä lähtä huiteleen.Muisti vaan pätkäsee ja saattaa palata päivän päästä.
olet pystynyt estämään kohtauksen tuloa? Meneekö koko show sillä ohi, vai siirtääkö vain hieman edemmäksi?
Kiinnostaa sikäli, kun lapsellani on monasti aurana otsan nipistely, ja olenkin migreenikkona miettinyt näinköhän epilepsia kohtaukseen olisi jotain samalla tavalla pikana otettavaa lääkettä mitä migreeniin.
Itse otan auran tultua asetysalisyylia vähintään 500mg pikaisesti vaikuttavassa muodossa,eikä kohtaus pelkästeen siirry, vaan menee ohi. Mutta se onkin migreeniä,joka tosin ei paljon epilepsiasta taida poiketakaan.
Diapam estää krampit ja sitä kautta kohtauksen rentouttaen. Kun sen päälle nukkuu ja syö, niin olo paranee. Uni on parasta lääkettä ja diapami kyllä auttaa nukahtamisessakin.
etukäteen niinku ois krapula ollu ja päätä kuumotti
tasapainoa,kuin juovuksis olis ollu,juu tää oli enne ko alko isot kohtaukset
Mulla on usein melkein aamusta lähtien outo tunne. Semmoinen heikko&hermostunut olo ja ehkä hieman voimaton olo myös.. ja jonkin ajan kuluttua kohtaus sitten tuleekin. Hyvä näin..
tulee vaan ja se on siinä.
Välttämättä en tiedä edes saaneeni kohtausta . Herään sängystä ja luulen olleeni
lepäämässä ja,
kun kieltä ja mustelmia alkaa jomottaa
ja näen mieheni ilmeistä,
että taas on jysähtänyt meikäläisen
pää siitä tiedän.
Onneksi tämä vuosi alkanut hyvin,
nyt tulee ennakko-oireita,
mutta onneksi ei kohtausta ;)
Jonkinlaisia poissaolokohtauksia
silti mielestä saan :(
tää vuos alkanut ennakkotunteilla ja 1 iso kohtaus vasta ..mut viime -05 vuosi :( tasan 40 isoa kohtausta, kaikki yöllä!? pienet. L = keppra,topi,tegretol.
toivottavasti vuosi jatkuu kohtauksettomana.
Mulla on nyt Topimax, Keppra ja Apydan.
Toimii tosi hyvin verratuna viime
vuoteen jolloin oli paljon kohtauksia.
Jospa tämä olisi meidän vuosi parempaan
enään kun ei jaksaisi takapakkeja yhtään.
tulee niin kevyt ja hyvä olo, että kuvittelen irtoavani ruumiistani.. kenties onkin kyse sitä..jälkikäteen sitten olenkin kipeä ihan joka paikasta
Mulla tuntuu just ehkä kymmenen sekuntia ennen kohtauksen alkua vatsassa ja jotenkin ehkä päässäkin. Vaikea sitä on selittää, mutta tulee ehkä vähän sellainen kuvottava olo tai jotain ja olen monta kertaa ehtinyt siinä sanoa ennen kuin taju lähtee, että nyt tulee kohtaus.
ennen tilttiä,nii tuliskoha sitä ollenkaa
Mulla tulee usein deja-vu olo ja päässä pyörii.Joskus kerkiin mennä "turvaan"esim.sohvalle,mutta useimmiten meen niin jumiin siitä olosta etten kerkii tekeen mitään kun jo on kanttuvei.
olen sairastanut epilepsiaa jo 37-vuotta
ja kärsin tosi voimakkaasta esitunteesta
se on melkein pahempi kuin itse kohtaus
se saattaa alkaa jo heti aamulla ja kestää koko päivän kohtaus saattaa tulla vasta nukkumaan mennessä
esitunteeni on eräänlainen "huono-olo"en ole koskaan pystynyt sitä sen kummemmin selittämään
mutta se haittaa elämääni enenmän kuin itse kohtaukset tosin olen oppinut laukaisemaan kohtauksen tarvittaessa jolloin huono-olokin on ohi
aina tuota huonoa oloa Neurologille
ja se ei tajunut.
Sitten olin Eeg:ä ja siihen haettiin
heti Neurologi paikalle,
kun saatii piuhat päähäni.
Kyseli mun vointia ja sanoin,
että tälläinen mun olo on aina, kuin niin ?
Selvisi,
että mulla oli koko ajan kohtaus päällä.
Taas lääkkeiden purkua ja vaihtoa.
Onneksi oloni hiljalleen tuli paremmaksi
ja tuossa tilassa olin sinnitellyt työssäni ym...
Pyydä päästä Eeg:n niin Neurologisi näkee
miten käryät.