Onko muilla pitkäkarvaisen tai puolipitkäkarvaisen kissan tai kissojen omistajilla vaikeuksia siinä, että kissoista lähtee aivan mielettömästi karvaa? Mietin vaan, että onko omilla birmoillani (2 kpl) joku puutostauti vai lähteekö tällaisista kissoista normaalisti näin paljon karvaa? Siivoan noin kolme kertaa viikossa ja harjaan kissoja vähintään joka toinen päivä, mutta silti karvaa on joka paikassa.
Olisi kiinnostavaa tietää myös, onko lyhytkarvaisten kissojen omistajilla ongelmia karvanlähdön kanssa vai liittyykö tämä kenties vain puoli/pitkäkarvaisiin kissoihin tai birmoihin.
Olisi kiinnostavaa tietää myös, onko lyhytkarvaisten kissojen omistajilla ongelmia karvanlähdön kanssa vai liittyykö tämä kenties vain puoli/pitkäkarvaisiin kissoihin tai birmoihin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
nyt karvanlähtöaika :) Kesäturkki tulee..
tähän vuodenaikaan, niin on meilläkin 10:llä birmalla, vaihtelee vähän, ei välttämättä ihan samaan aikaan kaikilla. Kaulurit häviää jonnekkin ja ovat vähän onnettoman näköisiä, mutta antaa olla kun kesähelteet tulevat, niin johan kaikilla on upea turkki. Tätä olen usein miettinyt, miksi justiin kesällä pitää olla se paksu turkki?
Ennen birmoja oli brittiläisiä lyhytkarvakissoaja ja niistä sitä karvaa sitten lähtikin luonnin aikana, koska britin turkki on niin äärettömän tiheä ja paljon sitä karvaa. Birmasta lähtee huomattavasti vähemmän.
Tällaista tämä kissojen kanssa eläminen on...aina karvoja joka paikassa .-))))