Onko kellään kokemuksia orapihlaja-aidan hävittämisestä?Onko olemassa ainetta jolla pystyisi tuhoamaan juuret?Olen ajatellut tilalle joko isotuomi tai rusotuomipihlajaa.Menestyykö samassa maassa josta on kaivettu pois tuo orapihlaja?Pienimmätkin neuvot ja vinkit ovat tervetulleita.Tai jos tiedät linkin josta voisin saada apua olisin siitäkin hyvin onnellinen.Kiitos jo etukäteen !!!
orapihlaja-aita
4
5679
Vastaukset
- Tyyne!
kirjoitappa googleen (orapihlaja-aidan hävitys) sieltä aukeavista linkeistä löytyy jotain.
- puutarhuri1
Älä ihmeessä hävitä aitaa, leikkaa se mieluimmin. Nuo mainitsemasi kasvit eivät taida menestyä samassa maaperässä.
Toisaalta on työläs hävittää orapihlaja-aita, sen juuristo on vähintäänkin 2 metriä syvällä, ja hiusjuuristo vieläkin syvemmällä. Jos noin yleinsä neuvot kiinnostaa, kannattaa uskoa asiantuntijaa. onhan se kyllä piikikäs, mutta kaunis syysväri korvaa vaivan näön katseenvangitsijana ja jos aita on tontin rajalla, se ehkäisee naapureiden kurkkimista. yms hyötyä. (joskovin vanha aita kannattaa miettiä alasleikkausta, jolloin 2-3 vuotta ei tarvi paljoa tehdä mitään. Normaali leikkaus jos muotoonsa leikattu. Lisää infoa kirjastosta kysyyn tämmöistä kirjaa.
Pentti Alanko- aita
Vedin raivaussahalla villiintyneen ja paksurunkoisen orap. aidan juuresta poikki kolme kesää sitten, juurivesat noisi pintaan ja aita on nyt 3 m leveä vihtikko toivoton tapaus yhden rungon kun katkaisee niin sata nousee tilalle. Aita on nyt 3m korkea 50m pitkä leikkaamaton hirvitys, toimisiko tuoreisiin kantoihin kantokäsittely esim. Roundupilla? omenapuita on 3-4 m:n päässä. APUVA ken tietää???
- tuuhettuu leikattaessa /pui...
aita kirjoitti:
Vedin raivaussahalla villiintyneen ja paksurunkoisen orap. aidan juuresta poikki kolme kesää sitten, juurivesat noisi pintaan ja aita on nyt 3 m leveä vihtikko toivoton tapaus yhden rungon kun katkaisee niin sata nousee tilalle. Aita on nyt 3m korkea 50m pitkä leikkaamaton hirvitys, toimisiko tuoreisiin kantoihin kantokäsittely esim. Roundupilla? omenapuita on 3-4 m:n päässä. APUVA ken tietää???
Juuri mitään pensasta ei saa hävitettyä leikkaamalla tyvestä poikki!
Jos leikkaa puolesta metristä niin uusia versoja tulee kymmenittäin leikkauskohdan alapuolelta.
Jos leikkaa 10cm tapille niin uusia versoja tulee kymmenittäin leikkauskohdan alapuolelta.
Tämä on ainoa oikea orapihlajan uusimiskeino kun pensas on levinnyt ja rähjääntynyt.
Kyllä nuo tuomipihlajat kasvaa lähes missä vaan. Ongelma on orapihlajassa se, että se lykkää varsia myös juuristosta ylös. Eli vaikka poistat taimet niin jäljelle jääneitä juurista saattaa pukata uutta puskaa vaikka parin metrin päästä. Ei niitä valtavasti tule mutta siellä täällä.
Kaivinkoneella kannattaa kaivattaa juuret pois ja laittaa uutta multaa tilalle.
Rounduppia käyttäisin sitten niihin taimiin mitä nousee vanhoista juurista.
Ison pensaan myrkyttäminen roundupilla on riskaapelia. Myrkky pääsee tuulen mukana kulkemaan ympäristöön ja naapureiltakin kuukahtaa kasvit ja puskat alkaa juromaan.
Ymmärrän, ettei kaikki pidä orapihlajasta. Se on stressiaihe ihmiselle, jota ei huvita saksia aitaansa pari kolme kertaa vuodessa.
Helpoin se on silloin kun leikkaa kerran keväällä ja pari kertaa kesällä. Sillon oksat ovat pehmeitä eikä niitä piikkejä ehdi tulla kauheasti. Pensas pysyy näin myös tuuheana ja kapeana.
Eli kun nuorentaa orapihlajan tai muun aitapensaan. Niin sitä puskaa pitää leikata mieluiten jättäen vain 15 max 20cm uutta kasvua.
Omat puskat alasleikkasimme v.2001 ja aita on nyt hiukan yli metrin mittainen ja tuuhea. Kun leikkasimme puskat niin naapuri nauroi ja sanoi, että nyt kuolevat. Nykyään hän ihmettelee miten hieno aita meillä on. Alhaalta asti tuuhea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.202665Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162101961Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu591748Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021561Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491466Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2071348- 961246
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1521157Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks171045Rääkyvä nainen
Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil14932