Pääsiäisrauhaa

Perinnetäti

Hei!

Olen 40 vuotias nainen. Olen töissä terapeuttina.
Viimeviikolla tuli asiakas, joka tarvitsi lohdtusta, sillä hänen rakas 6 vuotias tyttärensä oli kuollut syöpään viime pääsiäisenä.
Minulle tuli paha olla, kun kuulin viattoman lapsen kuolleen Jeesuksesn, Kristuksen Ylösnousemuspäivänä. Äiti oli uskovainen ihminen, ja uskoo lapsensa elävän vielä Taivaassa.
Pääsiäisrauhaa kaikille.

3

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymysmerkkinä

      Minulle tuli paha olo siitä,että terapeuttina kerrot asiakkaittesi asioita keskusteluapalstoilla,vaikket nimiä mainitsekaan ja lisäksi vielä sekoitat uskonnolliset asiat terapiaan.Epäilen voitko edes toimia terapeuttina.Epäilen myös oliko viestisi edes kirjoitettu tosissaan...

      • liiottele,ihmisiä ollaan ka...

        joo mutta terapeutitkin pitää saada päästää ilmat ulos ja purkautua kertoa ikävistä kokemuksistaan elikkä mitä saa kuulla,siis saako terapeutti purkautua jonnekin? mitä pahaa tossa on?

        hyvää joulua,,oho ehei kun sori pääsiäistä ;))
        ( pääsiäinen alkaa kummasti muistuttaa jotenkin joulua..
        lahjat vaan puuttuu....


      • uskossa
        liiottele,ihmisiä ollaan ka... kirjoitti:

        joo mutta terapeutitkin pitää saada päästää ilmat ulos ja purkautua kertoa ikävistä kokemuksistaan elikkä mitä saa kuulla,siis saako terapeutti purkautua jonnekin? mitä pahaa tossa on?

        hyvää joulua,,oho ehei kun sori pääsiäistä ;))
        ( pääsiäinen alkaa kummasti muistuttaa jotenkin joulua..
        lahjat vaan puuttuu....

        Pääsiäinen ei onneksi muistuta joulua, paitsi siinä,ettei lahja puutu tästäkään. Lahja vaan on jokaisen vapaaehtoisesti vastaanotettavissa, eikä sitä voi ostaa marketista. Sitä ei tarvitse juosta vaihtamaan heti seuraavana arkipäivä toiseen, se sopii ja istuu jokaiselle säätyyn ja ikään katsomatta.
        Pääsiäisen lahja vaan on kääritty siihen,että näkee oman pienuutensa, oman voimattomuutensa. Sitä ei voi ottaa vastaan tajuamatta itsensä pienuutta. Toisin kuin joululahjan, jonka antamisella ja saamisella voi mittailla miten hyvä ihminen minä olenkaan.

        Lahja on rauha kristuksessa.

        Pääsiäinen on suurempi asia kuin joulu, mielestäni. Pääsiäisen sanomaan pääsee sisälle tuskan kautta. Siinä syy miksi se mielellään torjutaan ja yritetään lieventää joksikin muuksi. Jouluna iloitaan (kuka nyt iloitseekaan) vapahtajan syntymästä, unohdetaan, että sama lapsi kasvoi aikuiseksi tietäen oman kohtalonsa.

        Mitä taas tulee siihen, että terapeutin(kin) pitää saada päästellä höyryjään -- vaikka netissä nimettömänä.. En suosittelisi näin toimittavan ainakaan työssä tulleitten tapausten kohdalla. Työnohjaus on sitä varten.

        Uskossa on lohtu myös lapsensa menettäneille,vaikka niin käsittämätön tapahtuma onkin. Elävä usko antaa terapeutille metodin käsitellä kuulemiaan, mutta työvälineet pitää olla muitakin kuin usko, jota ei voi käyttää laastarina kaikeen, vaikka se lopullisesti hoitaakin haavan kuin haavan, sielussa.

        Riippuu tietysti missä on töissä, joka paikassahan ei voi uskoaakaan tarjota avuksi, mutta omaan henkilökohtaiseen jaksamiseen ja suhtautumiseen se vaikuttaa oleellisesti. Uskova terapeutti voi olla viitteenä siitä, millaiseksi ihminen tulee seistessään armon kalliolla, ja herättää pyrkimyksen, että itsekin sille haluaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      461
      3927
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1672
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1398
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1286
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1069
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1057
    Aihe