Esim Canon EOS 350D mukana tuleva linssi on tämä EFS 18-55, 3,5-5.6 II, mutta sitten on joissain pelkkä EF. Sopiiko EF linssit tuohon kameraan?
Mitä eroa on EF ja EFS linsseillä?
ei oo tietoa
71373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
EFS on suunniteltu 1.6 croppikennolle ja sitä voidaan käyttää vain 300-350-20-& 30D malleissa.Niissä on pienempi piirtoympyrä ja opiskan takaosa menee lähemmäs peiliä että sitä ei voi käyttää esim.10D & 1D malleissa.
EF käy kaikkiin, sekä croppi että täyskennolle.
monikäyttöisempi? Mutta ei ainakaan mitenkään huonompi kuin EFS? Ei oikein ole nuo muutkaan termit hallussa.
Kiitti vastauksesta!
Yleensäottaen parempia, ja varsinkin siinä vaiheessa jos vaihtaa kameran suurempikennoiseen. Eikä EFS:ää ole tehty ainaskaan vielä L-versiona.(L=canonin paremmat ja kalliimmat opiskat)
jep
Eli siis, jos cmos-kenno on pienempi kuin filmikameran filmiala, tarvitaan pienempi piirtoympyrä?
Entä jos nyt maksan vaikka monta sataa euroa vaikka standardista 1.4 valovoimaisesta 50mm objektiivista, niin saanko tuon 1.4 valovoiman edut EOS 350D:llä? Tavoitteena olisi kuitenkin saada kaikki hyöty hyvästä valovoimasta.
Vai onko todellinen valovoima pienempi ja piirto huonompi, koska EF on tarkoitettu isommalle piirtoympyrälle. Vai mitenkä? Ei oo ihan hanskassa tämä EF:n ja EFS:n ero mullakaan.
T. Pöliijä
Saat kyllä valovoiman edut, vaikka optiikka olisikin tarvittavaa isompi piirtoympyrältään kas kun valovoimaan ei piirtoympyrä vaikuta. Isolla aukolla noissa obiskoissa joskus esiintyvä vinjetointi eli reuna-alueiden tummentuminenhan laikkautuu kroppikennoisessa pois ja kuva on keskeltä kirkas. Isoaukkoisessa optiikassa sitä valoa tulee enemmän koko kuva-alalle ja sen pienemmän kennon vaikutusta voit ajatella pelkkänä rajauksena jolle ei ole merkitystä tehdäänkö se jälkeenpäin kuvankäsittelyssä vain pienemmällä kennolla. Tilanne siis on sama jos jälkeenpäin leikkaat saksilla kuvasta laidoilta pois (eihän käytetty aukko silloinkaan muutu miksikään). Aukko ilmoitetaan polttovälin jakajana todellisesta polttovälistä eikä sillä, minkäkokoiselle kennolle kuva tallennetaan ole sen kanssa mitään tekemistä.
Kiitoksia asiantuntevasta ja nopeasta vastauksesta. Sittenhän se kannattaa ostaa pari sellaista standardia EF -objektiivia, kun niissä on niin hyvä valovoima verrattuna zoomeihin.