Hei!! Ostoista/hankinnoista

Odotus alkaa olemaan loppu suoralla. Isoimmat hankinnat vielä puuttuu. Minkäläiset yhdistelmävaunut kannattaa ostaa? Entäpä turvakaukalo yms.? Ensimmäinen tulossa ja vinkkejä kaivataan noista "isoista ostoista"???
4968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Me hankittiin uutena 2004 malliston teutonia mistral sportit esikoiselle. Ollaan oltu todella tyytyväiset. Kevyet, toimivat, ei mitään ongelmia ollut. Heittoaisa on osoittautunut meillä tärkeeksi kapineeksi vaunuissa koska sitä on tullut käytettyä paljon. Lisäksi farkkukuosi vaunuissa oli mun mielestä tosi kiva. Noi sai silloin alennuksella kun oli juuri 2005 mallisto saapunut kauppoihin.

Lisäksi me hankittiin pinnasänky patjoineen, amme, sitteri (sen hankin jo ihan alkuraskaudessa kun oli mahdollisuus saada jenkkilästä suoraan aito hieno nallepuh sitteri ... no, minkäs teet, kun olen tällainen nallepuh fanaatikko).

Jos oltaisiin oltu kaukaa viisaita oltaisiin hankittu vaippojakin varastoon. Meillä oli pari saatua pakettia ja iso läjä kestovaippoja, mutta eräs kaverini oli todella viisas ja he osteli raskausaikana isot kasat erikokoisia ja eri merkkisiä vaippoja ja heidän ei tarvinnut osta avaippoja pitkiin aikoihin. Alussa meillä ainakin kului todella paljon vaippoja kun kakkaa tuli jokaisessa vaipassa.

Vaatteita oltiin saatu isot kasat ja sitten oli äitiyspakkaus.

Itse asiassa, ei nyt tuu mieleen että oltais mitään kauheen kummoisia hankittu. vaunut oli kalleimmat mutta ehdottomasti hintansa väärtit. kannattaa maksaa laadusta.

Turvakaukalo vuokrattiin mannerheiminlastensuojeluliitolta ja se oli käytössä puolisen vuotta. Oikeen hyvä oli, se oli se britax rock a tot deluxe, oikein hyvä. Kesällä olisi kaivannut siihen kuomua ts. sellaista aurinkovarjoa. Autoonkin oli ehdottoman must ne pimennysverhot tai sellaiset aurinkosuojukset ettei pikkuiselle tuu kuuma siellä ja ettei aurinko paista päin.

Äänestä

tossa aikasemmassa viestässä oli kyllä ne kaikkein tärkeimmät, mutta pakko on lisätä vielä :) meillä ihan ehdottomasti ykköshankinta oli rintareppu. helpottaa kummasti elämää. jossain vaiheessa tyttö alkoi aina itkemään kun hetkeksi poistui näköpiiristä, rintarepulla siivous,pyykit ym hoitui ilman itkua. Ja siinä vaiheessa kun turvakaukalo alkoi painaa liikaa, niin eikuin pikkunen reppuun ja menoksi. rintareppu on mahdollistanut myös koirien lenkityksen(eivät osaa käyttäytyä vaunujen kanssa) sauvakävelyn, jumpan, lumenkolauksen, jouluostokset, uneen hyssyttelyn ymsyms. Meillä on sellanen theodore bean-merkkinen, jakaa painon hyvin, ja kestää aina 20kg:n asti,siinä on pienennys osa pienille vauvoille,vauvan matkustuskorkeuden saa säädettyä,helppo pukea, yms.. suosittelen!

Äänestä
  • Meilläkin oli siis kantoliina ja rintareppu hankittuna ja ne olikin todella arvokkaassa käytössä vauvan synnyttyä. Kappas kun pääsi unohtuun :o) Ihmettelen.

    Äänestä

Kun meidän esikoinen syntyi oli vaan lahjaksi saadut ikivanhat yhdistelmät ja turvakaukalo.Ja onneksi ei ostanutkaan vaunuja sillä ainakin meille olisivat olleet turha ostos(liikuimme välimatkojen takia paljon autolla)ja käytimimme puolen vuoden iästä matkarattaita.Kai sekin kannattaa miettiä miten paljon niitä vaunuja aikoo käyttää ja sijoittaa rahaa niihin sen mukaan.
Turvakaukalo kannattaa kesää vasten ostaa aurinkolipallinen, kuten aiempi oli maininnutkin, suojaa vauvaa auringonpaisteelta.

Pinnäsänky uutena oli myös meille turha ostos, sillä tämä meitin veitikka oli varsin villija kädet oli aina pinnojen välissä suojista huolimatta, joten käytimme matkasänkyä 4kk:n iästä eteenpäin.

Hoitopöytä tai taso on kullan arvoinen ja niitäkin saa 25e eteenpäin vaikka minkälaisia.Jos tarvitsee säilytystilaa kannattaa ostaa pitkäkäyttöinen lipastomallinen hoitopöytä jos taas ei niin muutaman kuukauden aktiivikäyttöön ei kannata ostaa perusmallia kummempaa.(meillä vaihdettiin melko pian, varmaan 4-5kk sängyn päällä ja milloin missäkin, jolloin hoitopöytä kävi tarpeettomaksi).

Kaikki nuo ostokset ovat yksilöllisiä ja kannattaa miettiä mikä on tärkeää käytön kannalta, kaikkea ei kannata ostaa uutena!=))) Iloista odotusta.:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 31 kirjoitti:

Odotus alkaa olemaan loppu suoralla. Isoimmat hankinnat vielä puuttuu. Minkäläiset yhdistelmävaunut kannattaa ostaa? Entäpä turvakaukalo yms.? Ensimmäinen tulossa ja vinkkejä kaivataan noista "isoista ostoista"???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu