Anteeksi...en ole mistään kertakaikkiaan saanut/löytänyt Pate mustajärven esittämän "Maan valitus" tai Fredin aikoinaan esittämän biisin "lyrigsiä" haluasin epätoivoisesti saada sen tietooni..."Ettekö te kuule kuinka maan nyt valittaa"...liittyy avioerooni .Avioliitto kesti reilut 13 vuotta..Laitakaa jotain viestiä mistä ko.biisin sanat saa...TODELLA KIITOLLINEN OLISIN ...(Kyyneleet virtaa juuri parastaaikaa)...
Vastaukset 7
- Savusuudelma
On kauan seissyt päällä maan, niin vakaana ja paikallaan,on nähnyt enemmän kuin mikään muu, tuo vanha seetripuu. Nähnyt ihmisrodun lapsuusajan maahan piirrettävän rajan puisen nuijan iskuun nousevan.
Ihmiskunta sitten varttui rautamiekkaan käsi tarttui miehet komennettiin aseisiin ja sitten taisteltiin, päätti hiljainen tuo todistaja vanhan puun on kerrottava ihmisistä ehkä joku ymmärtää.
Ettekö te kuule kuinka maa nyt valittaa
Ettekö te kuule kuinka pellot huokaa
valtameret, metsät, vuoret tuuleen kirjoittaa lepohetki hetkiseksimeille suokaa
maa nyt huokaa, valittaa.
Kun riittänyt ei keihäs pistin pystyttivät puisen ristin kohtalonsa siihen nauliten ja vielä pilkaten ja niin piirrettiin taas uudet rajat syntyi uudet puhdistajat uskon vuoksi toista vainottiin.
Ja kansa nousi kansaa vastaan turhaan itki äidit lastaan uskottiin vain tykinpuheisiin ja jälleen taisteltiin, katsoi tuota puu kuin kauhu-unta onko tämä ihmiskunta? Alkoi hiljaisesti laulaa lauluaan
Chorus..
Vanha puu nyt seuraa hiljaa kuinka sade ruokkii viljaa ihmisveljiin vielä uskoen ja yhä toivoen, että vältettäisiin uusi uhka ettei peittäis' musta tuhka Luojan luomaa lahjaa ihmisen
Chorus...- ...Paljon
....
- Nimetön
Toi Maan valitus sopii hyvin tohon surulliseen tilanteeseen. Kaikista sopivin "erobiisi" on kyllä mielestäni Kotiteollisuuden Tuonen Joutsen. Se kuvaa just tota tilannetta, ja fiiliksiä..Tsemppiä T Samankokenut
- popedalta
Jos mulle tulisi ero, ja jos surisin sitä. Niin biisi jota luukuttaisin olisi Paten tuhkaa.
Kun katse tottu hämärään, vain tyhjän huoneen nään.
Pöytä orpo yksin seisoo, ja sen pintaan painan pään.
En tuhkaa ensin huomaa, se lauseen muodostaa.
Jotain sentään pöydän pintaan, hän ehti kirjoittaa.
On turha meidän jatkaa, en kestä kaumpaa, on mennyt kaikki tuhka, enää kääntymään et mua saa.
Kun katson tumppaan savukkeen, käy muistot eiliseen.
Oli kerran tilanne lämmin, kun mä uskoin rakkauteen. On tuhkaa, nyt kaikki unelmain ja huone niin tyhjillään. Vain pöydällä on tuhkaa ja nuo sanat siinä nään.
On turha meidän jatkaa, en kestä kauempaa, on mennyt kaikki tuhka, enää kääntymään et mua saa.
--""--
--""--
Sitten on vielä Apen ja Riitan surullinen tarina, Minä, sinä ja Mannerheim, Punaista ja makeaa.
Varmasti muitakin, mutta Tuhkaa on paras. - ..... :(
Mustajärven soolo puolelta, " verhotkin veit, omaisuutta kun taas jaettiin , eroa haettiin..."
- noin se menee
Aivan mielettömän loistavat sanat. Mua ei ainakaan kiinnosta mitkäään verhot sentin vertaa, enkä niitä ole edes ajatellut ennen tätä biisä.
- tuota
noin se menee kirjoitti:
Aivan mielettömän loistavat sanat. Mua ei ainakaan kiinnosta mitkäään verhot sentin vertaa, enkä niitä ole edes ajatellut ennen tätä biisä.
Mamban Jäähyväiset on kyllä aika itkuntuhruinen biisi myös...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 41069
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160967Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216773- 62679
- 59676
- 67656
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21608Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?131591Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66569Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32558- 34537
- 55518
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40463- 46458
- 30443
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.40433- 41422
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri18420Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?91416- 31412