alkuraskaus&alkoholi

Onko sikiöllä vaaraa jos on juonut raskaudesta tietämättä parit ekat viikonloput (ennen odotettuja menkkoja) alkoholia?
3534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ole.
Ei kannate stressata=)

Hyvää odotusta.

Äänestä
  • sikiä liittyy äidin verenkiertoon vasta viikolla kuusi, joten eí ole ollut hätiä mitiä!

    Äänestä

Alkion elimet muodostuvat sikiöviikoilla 3-8 eli raskausviikoilla 5-10. Tällöin lääkkeet ja alkoholi sekä muut epämuodostumia aiheuttavat aineet saavat aikaan pahimmat tuhonsa. On sitkeästi elävä myytti, että ihmisalkio saisi raskauden alussa ravintonsa ruskuaispussista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kos kirjoitti:

Onko sikiöllä vaaraa jos on juonut raskaudesta tietämättä parit ekat viikonloput (ennen odotettuja menkkoja) alkoholia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu