Niin
pitäsi päästä kirkolle. Mutta kun ehdin moponkin myydä.
Mietinkin tässä, että pyytäisinkö lainaksi sitä entistä. Se on tuttu ja turvallinen. Tunnen sen ominaisuudet, ohjattavuuden ja käynnistyksen niksit.
Mahtaisiko lainaaminen onnistua? Ajelisin siivosti, palauttaisin huollettuna.
Kirkolle pääseminen on niin pakottava tarve,...että pelkään käyväni naapurin Pappa Tunturin kimppuun.
Vaan eihän naiset sellaista tapaa tehdä?
En milloinkaan kuullut naisesta joka olisi saanut tuomion mopovarak..luvattomasta haltuunotosta.
Mutta tuolla se naapurin "papiska", kellistelee. Itsetyytyväisyys paistaa,.. lainapeitteen alta.
Miksen osta uutta ja omaa ...
No vaihtoehto sekin.
Mutta kaksi vuotta se toimii, takuulla. Sitten alkaa huolto ja hoivan tarve lisääntyy. Eikä autotalli enää kelpaa, vaan makkariin pitäisi päästä.
Menisihän se joten kuten, vaan se magnetto ikuinen riesa ja impullssikäämin arvaamattomuus pelottaa.
Kirkolle pääsy olisi kyllä varmemmilla pohjilla.
Mitä teen?
pitäsi päästä kirkolle. Mutta kun ehdin moponkin myydä.
Mietinkin tässä, että pyytäisinkö lainaksi sitä entistä. Se on tuttu ja turvallinen. Tunnen sen ominaisuudet, ohjattavuuden ja käynnistyksen niksit.
Mahtaisiko lainaaminen onnistua? Ajelisin siivosti, palauttaisin huollettuna.
Kirkolle pääseminen on niin pakottava tarve,...että pelkään käyväni naapurin Pappa Tunturin kimppuun.
Vaan eihän naiset sellaista tapaa tehdä?
En milloinkaan kuullut naisesta joka olisi saanut tuomion mopovarak..luvattomasta haltuunotosta.
Mutta tuolla se naapurin "papiska", kellistelee. Itsetyytyväisyys paistaa,.. lainapeitteen alta.
Miksen osta uutta ja omaa ...
No vaihtoehto sekin.
Mutta kaksi vuotta se toimii, takuulla. Sitten alkaa huolto ja hoivan tarve lisääntyy. Eikä autotalli enää kelpaa, vaan makkariin pitäisi päästä.
Menisihän se joten kuten, vaan se magnetto ikuinen riesa ja impullssikäämin arvaamattomuus pelottaa.
Kirkolle pääsy olisi kyllä varmemmilla pohjilla.
Mitä teen?
Vastaukset 38
Vanhimmat
naapurin mopolla ei mene kovin hyvin...
miksi aina minä?
vai?
on VOINUT tulla objekti?
"tanssinut tähtien kanssa" vai ?
kysymys ;
pian on Tunturien kokoontumisajot..
vai ?
lainapeitteen alle ?
välttyisit subjekti/objekti ongelmilta
naapurin ei tarvitsisi hankkia valvontakameraa
ja entinen moposi on jo ehkä myyty eteenpäin, kilvettömänä, joten siihenkään vaihtoehtoon
et voi luottaa
polkupyörä..se hoitelee kuntoasi, ei syö löpöä, hoituu vähällä huollolla....Vieläkun hankit oikeanmuotoisen istuimen siihen..niin ei käy naapurin pappatuniska mielessäkään ;D
ei ole kokoontumisajoja
pyörillä
onhan tuossa sellainen pieni puute tietenkin... :DD
Miksei muuten ole...jos tarkemmin harkitaan. Tuotahan pitäisi kehitellä.....järjestää kokoontumispoljentoja erikseen vaihdepyörille, mummofillareille, vanhoille nostalgisille jopoille...yms yms.
pyörät ?
(mitä sitten lienevätkään....) kuuluvat tuohon yms yms -osioon :D
pyörät ovat rakennettuja
eri osista koottuja
ehkä tuunattujakin ;DDD
mä vähän arvelinkin....:D
havittelet,
niin ehkä kannattaisi harkita, sillä muistelen tässä näin "mutusti", että siinä ei pitäisi olla impulssiongelmia tms
naisenkin käyttöön huoleton ja varma peli
tarakka toimiva!
tarkista asia!
tehdään kaupat
pyörä ei ole hyvä, ketjun korjaus vie koko päivän,
kumien vaihdosta puhumattakaan
tarakka ei toimi, eikä mikään muukaan
miksi kiusaisit itseäsi, kun mukavuuksiakin on mahdollista hankkia
nauti nyt viimeinkin...tuossa iässä
unohda kaikki luonnollisuudet ja luonnottomuudet,
sillä bensankulutus on pientä
( palaa sitä muutenkin)
ja jos pidät asiallista huoltopäiväkirjaa ja huollat säännöllisesti moposi toimintavarmuus säilyy.
Elä pelkää rutiineja ja rutinoitumista.
Vaan näytä mopollesi aina joskus virikkeillä
maustettua huoltoa, sillä virikkeettömyys
se, se on pahasta....mopoillekin
pyörän kyllä osaan itsekin huoltaa ja korjata, tietenkin se on suhteessa vaihteiden määrään
mitä vähemmän vaihteita, sen itsevarmempi olen korjauksen ja huollon suhteen
mitä se nyt haittaa jos keskiöstä muutama "hauli" nurmikolle tipahteleekin
voi se ennen aamunkoittoa löytyäkin
täytyypä nyt laittaa kaikki asiat puntariin
ajan käyttö, reissujen määrä, huollot, hinnat ja
tarpeet ..... ja markkinat ;D
osta pyörä !
sillä se on säilyttänyt subjektiivisuutensa
eikä taipunut objektiksi
perustelu;
- pyörä on toimija ja tekijä
- se on sopivassa synkronissa ohjastajan liikkeisiin
- "Taikis" jo edellä mainitsi hyvin olennaisen seikan ; pyörää voi varustella mielensä mukaan
- tämä muuntautuminen tapahtuu ainoastaan ja vain pyörän ehdoilla
ja lopuksi : pyydä kotimyyntiasiakirja kaikilta kotiisi tulevilta kauppiaila
Ne mopot jotka on kerran kirkolla huollettu, pyrkivät hajoamaan matkalla jos niitä sinne uudestaan lähtee viemään.
Minulla on polkupyörä, aivan sellainen urheilupyörä. Sillä on kiva huristella. Pääset tagolle mutta mäyräkoiraa en kyytiin ota.
miksi moinen mopsikielteisyys ?
ja sinä oot tangolla, voitas huristaa metsään jossain alamäessä.
Vai mopon tarvetta on, uuden joutuu sisään ajamaan ja ikäänkuin käyttöön opettamaan. Pappa mallissa voi olla kulumaa ja käynnistys hitaampaa mutta jos taidot riittää pieneen roplaamiseen se voi viedä sinut kirkolle silloin kun tarvetta on. Tästä nyt oppii sen ettei hyvää ja tavoille opetettua mopoa pitäisi koskaan myydä. Parasta jos löytäisit sopivasti käytetyn, kirkkotien mutkat ja koukerot osaavan menopelin. Nyt joudut ilmeisesti käymään netti kirkossa väliaikaisesti;)
tärkeää,
en minä kirkkoon ... ;)
kunka kiire sinulla on päästä sinne kirkolle.
Minä suosittelisin , että lähtisit matkaan omin avuin ja liftaisit matkalla, jospa sattuisi vauhdikkaampi menopeli antamaan kyydin.
Lainaamista, saatika ajoneuvon luvatonta käyttöön ottoa en suosittele, niistä koituu aina jälkilaskut, joita saa maksella kuka missäkin muodossa.
Hanki oma vehje! Tee sellainen avokauppa, mikä on nykyisin mahdollista. Jos ei pelaa ja alkaa ruostua, niin palauta! Jatkuvat kirkkokyydit onnistuvat, kun kokeilet aina uutta mallia - sanot vaan, että haluat sisänajaa mahdolisimman monta merkkiä ennen lopullisen päätöksen tekoa.
Voithan sitten lopulta sanoa, kun olet saanut käytyä kirkolla tarpeeksesi, että taidat kuitenkin vielä toistiseksi käyttää omia ...hm...jalkojasi, olla niinkuin itseriittoinen,..riippumaton jonkun koneen, eli vehkeen toimintavarmuudesta.
kuten sanoin rutiinit ja virikkeettömyys
ovat pahasta
;D
postimyyntiluetteloa ja siinä oli aika upeita, eri kokoisia "mopomerkkejä."
Kaikkea ne ovatkin ruvenneet prosyyreissa mainostamaan. Oli punaista ja mustaa "mopoa", sekä vaihteella ja ilman. Luulisi löytyvän joka ahterille sopiva satulakin. Meinasin jo hankkia, mutta tiedusteltuani, onko vaihto-oikeutta, jos kyyti ei satukaan miellyttämään, niin sanottiin, että ei niitä vaihdeta, jos on käytetty. Mistä sitä koeajamatta tietää minkälainen se kyyti on, jos ei jaksa vetää vaikka edes mäen päälle.
mopo kerran matkan varteen.
Polttoainetankki vuoti ja pakoputki piti sellaista ääntä, että korvat menivät tukkoon.
Poliisitkin tulivat paikalle ja ihmettelivät, että miten olet näinkin pitkälle tuolla vehkeellä selvinnyt, kun renkaatkin ovat niin kuluneet, että sisuskumi näkyy.
Naapurin pimu sai harjoitteluvehkeeksi - olikin sitä jo pitkään toivonut.
Nyt näkyy olevan jo kaatopaikalla.
jättää tietenki "arpiset haavat"
ja myyjä ehkä ajatteli mopon parasta ( tai itseään)
että olisi "ehta peli" jos ja kun varma ostaja
ilmaantuu
silloinhan ei tarvitse mitään alennuksiakaan antaa...
olipas pihtari kauppias, sillä kyllä yleensä 7 päivän vaihto- ja palautusoikeius pitäisi mopoillakin olla
vaan onko se tämä uusi objekti juttu,
että mopokin täytyisi olla katseiden ja ihailun kohde , eikä sillä enää ajaakaan saisi?
hyvinhän se kaikki sitten päättyi
kaikkien osapuolien kannalta
Sinun, poliisien, naapurin tytön ja mopon
milläs nyt kirkolla käyt?
lopettaa kirkollakäynnit.
Vakavasti olen jo harkinnut periaatteistani tinkimistä ja taidan jonain päivänä liftata naapurin isännän Ladan kyytiin. Eihän se automerkki niitä minun lemppareita ole, mutta körötteleehän silläkin.
kirkolle ovat aika pitkät ja julkinen liikenne ei pysty tarjoamaan palveluja kaikille halukkaille, siksi se oma vehje on ilmestynytkin lähes jokaisen kirkkonkyläreisuja tarvitsevan
kartanolle.
Näin keväisinhän ihmisen(naisenkin)alkaa tehdä mieli kunnon menopeliä ja en saa mielestäni sitä mainoksessa ollutta mustaa "mopoa", niin että soitinkin jo myyjälle ja sain kuulla yhdestä koneen ominaisuudesta, joka saa minut ehkä lyömään kaupat lukkoon. Siinä on automaattinen oljyn vaihto. Naapurikateuden estämiseksi se toimitetan vieläpä huomaamattomasti asiakkaalle.
Nyt kyllä laitan tilauksen vetämään. Ei tässä enää voi olla kirkolle pääsemättä. Keväällähän kun muukin luonto alkaa herätä ja mahlat juoksevat, on mopokyytikin "maullaan."
olen yllättynyt iloisesti siitä, että muitakin kylälle menijöitä on
eikä tässä vielä kaikki!
vaan että tunnistaa ja tunnustaa tarpeensa ja toimii määrätietoisesti tavoitteitaan kohti
sekä tiedostaa sen, että miten tarpeensa olettaa olevan mahdollista saada ...toteutumaan
ja millaisin mopoin sinne kirkolle mennään
huoltovarmuus ja automaattisuus on tämänpäivän sana joka tietysti on paikallaan, kun kirkolla käynnit tihenevät
toivonkin, että moposi ei joudu rva. Laina Peitteen liiallisen huomion kohteeksi
;D
jaa a , että oikein lopettanut kirkolla käynnit, ihmettelenpä vain miten olet päivittäisen toppasokeriannoksesi saanut,
vai oletko ilman sokeriakin ollut
Siis tällaista eko-juttua ( kalastamista ym.) ?
Ja voikukan juurista saa kahvia ja petunhan jo tunnetkin, mitäpä sitä muuta tarvitseekaan...
silloin olet omavarainen ja naapurin Lada voi toimia sellaisena "elämänlankana" muuhun sivilisaatioon.
Kunhan ei makustele ;D
lyhyen matkan kyytejä. Ei sillä kuulemma Ladan omistajan emäntäkään enää niin pitkälle pääse kuin kirkonmäelle asti.
Kertoi minulle itse emäntä...olivat viimeksi ajelulla ja eikös se mäen päälle pääsyä ennen juuri sammunutkin vanha moottorin rakkine.
Vuokrakyydilla emäntä nyt ajelee.
näköjään ole ymmärtänyt omaa osuuttaan Ladan huoltamisesta ja kunnossa pitämisessä
ei usko, että konepeltin taputtaminen ( hyväntahtoisesti) voi autonkin sielulle tehdä hyvää
ja voisi emäntä opetella käynnistämään myös sieltä virtalukon takaa ja näin tukea, opastaa ja auttaa miestään ja Ladaa
yhteispeli....hyvä kulku...neuvo
;)
saattaisi tulla kysymykseen.
Kuljettaisi vaikka ensin sinut ja sitten kun polttoaine alkaa olla vähissä hakisi minut. "Mopo" on itsekin sitä mieltä, että viimeisiä pisaroita tankista puserrellessaan menossa on ytyä.
Vanha vehje(mopo) on nimittäin sellainen, että se antaa parhaan ja tasaisimman kyydin kun on ensin päässyt vauhtiin ja ajellut jonkun matkaa.
Eiköhän Rouva Laina Peite jää pois mielestä kun
meitä kuljettaa edestakaisin kirkon mäelle.
Trasellitukolla putsataan mopo ja pannaan pressun alle lepäämään ja odottamaan seuraavaa ajoa.
se on