Pitkäkarvainen sauni pudotti aivan yhtäkkiä alus villansa, kun olin pesemässä siitä lenkki kuraa pois..
Karvat siis valahti lattialle huuhteluveden mukana ja koiran kuivuttua harjasin siitä karvaa poisrunsaasti.koiran olo näytti helpottuneelta villan irtoamisen jälkeen. Ennen pesua koiralta ei juurikaan irronnut karvaa.
Joka vielä väittää ettei kellään pitkäkarvaisella ole alusvillaa,niin tervetuloa katsomaan meidän roska pönttöön..
Karvat siis valahti lattialle huuhteluveden mukana ja koiran kuivuttua harjasin siitä karvaa poisrunsaasti.koiran olo näytti helpottuneelta villan irtoamisen jälkeen. Ennen pesua koiralta ei juurikaan irronnut karvaa.
Joka vielä väittää ettei kellään pitkäkarvaisella ole alusvillaa,niin tervetuloa katsomaan meidän roska pönttöön..
Vastaukset 4
Vanhimmat
koirilla ei pohjavillaa yleensä ole, kun puhutaan oikeasti pitkäkarvaisista.
Mutta ne mitä yleisesti pitkäkarvaisina pidetään, ovat näitä normaalia pidemmällä turkilla olevia pitkähkökarvaisia ja niillä on ihan normaali pohjavilla.
Itse en ole suomessa törmännyt koskaan kunnolla pitkäkarvaiseen sakemanniin, siis sellaiseen jolla on esim. kunnon jakaus selässä ja karva kauttaaltaan pitkää.
Itsekin silti puhun pitkäkarvaisista, vaikka oikeasti ovat näitä pitkähkökarvaisia pohjavillallisia, millä on tupsut korvien takana, muhkeat kauluskarvat pitkät mahanalus ja häntäkarvat ja pitkäkarvaiset "villahousut" ja hapsut jaloissa.
antaa linkin, jossa olis oikeasta pitkäkarvaisestä kuva. Itelläni kun noita pitkähkökarvaisia on pyörinyt 5 kpl:tta. Yks näistä on ollut kun leijona. Sekä luuston että karvan suhteen. Mutta silläkin oli tosi muhkea alusvilla. Ihan kunnon pitkäkarvasta en ole edes koskaan nähnyt.
tuo pitkäkarvaisuushan on yleensäkin se ei-virallinen ja haluttu malli, eli voidaan puhua vaikka mutaatiosta. Silloinhan on kyse poikkeamasta,jonka ei alunperin olsi pitänyt syntyä, silloinhan jokainen pitkäkarva on omalaatuinen yksilö fyysisesti,että harvinainen. Näin ollen ei voida puhua jonkin poikkeaman olevan se yleisin, oikea muoto, vaan jokainen on siis geneettisesti varioituva. Ei ole yhtä linjaa siis mikä määrää näillä normit.
Eihän albiinoillakaan puhuta hiukan vaaleasta ja todella vaaleasta, jolloin tosi vaalea on se oikea vaalea. Vaan jokainen albiino on siitä normaalista ihonväristä poikkea väri, oli sävy vaaleahko tai valkoisen albiino. Tällöin pitkäkarvainen joka ylittää lyhytkarvaisen rajan, on pitkäkarva, oli karva 10 tai 20 senttiä pitkä. Onhan meilläkin 180 kuin 190 cm ihminenkin pitkä ja 150-140cm lyhyt?
eikös vaan :)
eri asiasta.
Näillä ns. pitkäkarvaisilla on vaan pidempi ja usein pehmeämpi turkki, kuin normaalikarvaisilla.
Näitä syntyy paljon varsinkin näyttelylinjaisiin pentueisiin, kun haetaan koiralle runsasta, siinä rajalla olevaa turkkia. Näillä on ihan normaali pohjavilla ja karva ei ole esim. selästä kovinkaan pitkää.
Sitten on erikseen ne "oikeat" pitkäkarvaiset, joilla karva on niin pitkää, että tekee jakauksen selkään ja näiltä puuttuu geneettisesti se pohjavilla. Tätä tarkoittaa myös se rotumääritelmän kohta, missä puhutaan puuttuvasta pohjavillasta.
Nämä ovat usein myös luppakorvaisia ja juontavat juurensa yhteen niistä paimenkoirista,joita on sakemannin kehittämiseen alunperin käytetty.
Ovat vaan melkoisen harvinaisia kavereita nykyisin, itse olen Saksassa törmännyt kahteen tällaiseen, Suomessa en yhteenkään.
En löytänyt kuvalinkkiä tähän hätään, mutta katsotaan, josko löytyisi jostain.