Väittelystä

Hola te muut vaa'at! Minä olen huomannut, että pystyn väittelemään ja keskustelemaan itseksenikin :D "Näinhän se on, mutta jos.. olenko ottanut tätä huomioon.. jne."

Onko kukaan muu huomannut itsessään samaa piirrettä? Kaksosmieheni mielestä se on usein huvittavaa ja joskus rasittavaa :D
8973
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minä teen tuota myös. Keskustelen myös itsekseni kotitöitä tehdessä.

Minun kaksosmieheni taas pitää siitä...minua on kuulemma kiva kuunnella. Tosin en nyt tiedä mitä hauskaa siinä on kun saatan sanoa tiskirätille: "Otetaas tästä nyt sitten ja tuolta."

Väittelen myös itsekseni, mutta silloin sanon vain yksittäisiä sanoja tai päättömiä lauseita.Esimerkiksi kerran televisiota katsoessani sanoin:" aargh! Ei sitä niin voi tehdä". Kaksosmieheni tuijotti hetken ja kysyi onko stressi.

Äänestä
  • Kyllä! Ihanaa kun ei tosiaan tarvitse lähteä ulos väittelemään kun saa jo kotona ihan kohtalaisen keskustelun aikaiseksi, ja voisinpa väittää, että sen sata näkökulmaa tulee myös otettua huomioon :) Joskus on kyllä ihan kamalaa, kun ei siitä keskustelusta tahdo tulla loppua...;))

    Äänestä

  • vain kirjoitti:

    Kyllä! Ihanaa kun ei tosiaan tarvitse lähteä ulos väittelemään kun saa jo kotona ihan kohtalaisen keskustelun aikaiseksi, ja voisinpa väittää, että sen sata näkökulmaa tulee myös otettua huomioon :) Joskus on kyllä ihan kamalaa, kun ei siitä keskustelusta tahdo tulla loppua...;))

    Yleensä väittelen asioista pääni sisällä, en ääneen (paitsi jos olen yksin). Paljon keskusteluja tulee käytyä itseni kanssa kyllä! :)

    Äänestä

  • tutumpaa kirjoitti:

    Yleensä väittelen asioista pääni sisällä, en ääneen (paitsi jos olen yksin). Paljon keskusteluja tulee käytyä itseni kanssa kyllä! :)

    ...enne en huomannu sitä melkee ollenkaa mut nyt ku oon kiinnittäny huomioo ni joo-o, kyllä teen

    Äänestä

  • @nni kirjoitti:

    ...enne en huomannu sitä melkee ollenkaa mut nyt ku oon kiinnittäny huomioo ni joo-o, kyllä teen

    kyl mäkin puhun itsekseni ainakin yksin ollessani,saapahan ainakin mieleisiään vastauksia,välillä se tuntuu hullulta,mutta jos joku asia mietityttää,niin joskus tuntuu et on jotenkin helpottavaaki jupista itsekseen.

    Äänestä

Ihanaa, en olekaan ainut ;)

Käyn hyvin usein keskusteluja pääni sisällä. Olen usein ratkonut monta ongelmaa tällä tavalla :)

Itseni kanssa kinaamisen ja keskustelemisen lisäksi saatan kuvitella pääni sisällä kinaavani jonkun sillä hetkellä minua suututtavan ystäväni/kumppanini kanssa.. Näin ei tarvitse purkaa omaa turhautumistaan pieniin ongelmiin syyttömiin kanssaeläjiin. terveellistä kaikin puolin..

pelkään vain kinaavani liikaa pääni sisällä ja näin sivuuttaen aiheellisia riitoja ystävieni kanssa..

Äänestä

Näin se on! Ja siitä on jopa mainittu eräässä kirjassakin. Vaaka kykenee aloittamaan itsekseen väittelyn/keskustelun, vaihtamaan välillä jopa asian puoltakin, ja taas päättämään väittelyn - ja täysin itsekseen :) metkaa, eikö vain... Ja minä teen sitä useimmiten ääneen samalla aiheuttaen elinympäristölleni hämmentäviä tilanteita.

Äänestä

yleensäkin taipumusta skitsofreniaan ?
Heh, kaikki ihmiset on tollasii, merkistä riippumatta .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaaka kirjoitti:

Hola te muut vaa'at! Minä olen huomannut, että pystyn väittelemään ja keskustelemaan itseksenikin :D "Näinhän se on, mutta jos.. olenko ottanut tätä huomioon.. jne."

Onko kukaan muu huomannut itsessään samaa piirrettä? Kaksosmieheni mielestä se on usein huvittavaa ja joskus rasittavaa :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu