Eli onko tässä uudessa korimallissa jo ketjukone,niinkuin monissa muissa uusissa autoissa jo on. Jos vielä hihna,niin sitten kyllä jää ostamatta!
Uusi focus jakohihna vai ketju?
8
10099
Vastaukset
- 240 tkm
Vaihtoväli on kuitenkin kiitettävät 240 tkm, joten hihnasta ei syntyne suuria kustannuksia.
- foc
1.6=hihna, 2.0=ketju, ST=hihna?
- 0k
ok
- ......
Fordissa tuo hihna ei ole mikään ongelma, vaihtoväli pitkä.Ei nykyautojen ketjukoneetkaan ole sen ihmeellisempiä. Kaverini wolkkari meni ajokieltoon ja varikolle, kun 154 tkm jälkeen ketjun venymisen takia.
- fordmies69
se olikin wolkkari
- kokemuspohjaista
fordmies69 kirjoitti:
se olikin wolkkari
Äläpäs nyt rupea jeesustelemaan. Ford (Focus 1.0 ecoboost 125 hv, A6 vm. -16) on meilläkin ja lisäksi Passat Highline (ollut useita) vm. -16 1.4 TSI 150 hv. 250 Nm, DSG7. Ei noita voi edes verrata keskenään, toki huomioiden, että toinen maksaa 40 tonnia ja toinen 25 tonnia.
Meillä oli vanhempi 1.8 TSI ketjulla, joka sekin venyi ja hyppäsi yli jaon. Kallis remontti, jonka Volkkari maksoi kokonaan ja antoi korjauksen ajaksi sijaisauton, joten ei valittamista. Nykyinen on hihnalla, jonka vaihto tulee 240 tkm kohdalla, tosin ei osu meille noilla kilsoilla.
Eli, uskoakseni Focuksemme on hihnalla ja toivottavasti on.
- eiköstävaan
Nykyisillä pitkillä hihnojen vaihtoväleillä sillä ei ole mitään merkitystä, vaikka olisi aina hihnalla. Nuo ketjulla olevat moottorit lisäksi "rallattavat", eli pitävät kovempaa ääntä, varsinkin, kun ketju hieman kulunut ja eikös vw-konsernin autoissa palattu takaisin hihnoihin ketjuista saatujen huonojen kokemusten pohjalta.
- ei.Klokswagen
Ketju kestää oikeissa autoissa niin kauan kuin autokin. Aikaisemmin minullakin oli Carinassa kylläkin hihna ja vaihdoin sen 165 000 ajettuna, suositus taisi silloin olla 100 000 km. Nykyisessä 2000 mallin Corollassa on ketju eikä mitään vaihtotarvetta ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9511990Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1079076Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1285069- 1024281
Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei824273Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka424203Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73953Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113729Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403613Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle313585