Käytettyjä pyöriä saa Saksasta jopa puolta halvemmalla kuin vastaavaa mallia Suomesta.
Uuden pyörän osto on Suomesta on järjetöntä, koska pyörän arvo romahtaa välittömästi kun se on otettu käyttöön, jolloin sitä verrataan Saksasta tuodun pyörän arvoon.
Nykyisellä hinnoittelulla suomalaiset maahantuojat ovat kusessa, siihen ei auta edes täydellinen kieltäytyminen huolloista, varaosapalveluista, takuista, ellei pyörä ole heiltä ostettu.
Tosin ainahan on niitäkin jotka haluavat "tukea" suomalaista maahantuontimonopolia, mutta se uskollinen joukko pienenee koko ajan, onneksi.
Uuden pyörän osto on Suomesta on järjetöntä, koska pyörän arvo romahtaa välittömästi kun se on otettu käyttöön, jolloin sitä verrataan Saksasta tuodun pyörän arvoon.
Nykyisellä hinnoittelulla suomalaiset maahantuojat ovat kusessa, siihen ei auta edes täydellinen kieltäytyminen huolloista, varaosapalveluista, takuista, ellei pyörä ole heiltä ostettu.
Tosin ainahan on niitäkin jotka haluavat "tukea" suomalaista maahantuontimonopolia, mutta se uskollinen joukko pienenee koko ajan, onneksi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikä onni se on, että suomalisia kauppiaita tukevien joukko pienenee?
Onko se sinulta pois, jos joku ostaa pyörän suomalaiselta kauppiaalta? Onko moottoripyörän tärkein ominaisuus sen jälleenmyyntiarvo tai jalkojenväliarvo?
Se on ajamista varten. Sijoituskohteet ovat erikseen!
Joka alueella tuntuu olevan pääasia se, mistä saa halvimmalla, ja mikä parhaiten säilyttää arvonsa kun yht'äkkiä kyllästyy itse asiaan, ja pätemisen tarve on ohi.
Tottahan se on ,että vouhottajia riittää.Saksasta puoleenhintaan jne.Voihan olla että JOKU vielä myy "TAKAHIKIÄLLÄ" sitäkin halvemmalla.Mutta totuushan on näin ,kuka pyörän ostaa se maksaa senpäivän hinnan ja sillä siisti.ANNA ILMAN PÄIVIÄ EI TULE KOSKAAN.Odottavan aika käy pitkäksi uskonen.PUHEISTA TEKOIHIN OK!
"Mikä onni se on, että suomalaisia kauppiaita tukevien joukko pienenee?"
Onni on se, että maahantuojien on pakko tarkistaa asenteitaan ja lopettaa pyörien ylihinnoittelu.
Nyt en todellakaan tarkoita Auto/moottoripyörä verotusta, vaan maahantuojien ahneutta=)
"Onko se sinulta pois, jos joku ostaa pyörän suomalaiselta kauppiaalta?"
Väitinkö niin, että MINÄ menettäisin jotain??
Mun puolesta jokainen saa kantaa rahansa mihin haluaa, mutta se ei estä mua puhumasta järkeä.
Myönnän ettei moottoripyörän tärkein ominaisuus ole jälleenmyyntiarvo, mutta miksi maksaa suomalaiselle kauppiaalle jopa 100% enemmän kuin saksalaiselle kauppiaalle tuotteen ollessa sama?
Ei laske pyörien arvo, koska verot lasketaan suomessa myytävien markkinahinnoista. Niinpä jälleenmyyjät nostavat pyyntihintojaan myyntihinnan ollessa tietty tämän alle. Ja kas, hintaeroa ei synny paskaakaan suomipyörän ja saksan mopon välille. Kyllä Tulli tietää
Nykyinen autoveropäätös on täysin keskeneräinen
eikä se että kauppiaat nostavat hintoja voi olla ainoa kriteeri pyörän/auton hintaa arvioitaessa,saatana voihan yksityinenkin myydä ajoneuvonsa ja varmaan inhimillisemmällä hinnalla kuin nämä "muoviämpärikauppiaat".Jos tulli nyt vielä vertaa näiden kauppiaiden hintoihin on se vääryys.Itse ostin pyörän aikoinaan Saksasta ja trokarin välistä vetämä hinta olisi ollut n17000mk
Joten jos jotain huvittaa maksaa ko summan ns takuukauppiaille niin siitä vaan.Toivotaan että hinta menisi sille kuuluvalle tasolle.Ps ootelen maksamaani "veronpalautusta".
täällä joku oma keskustelupalsta busineksille?
Makkaraakin saa halvemmalla Saksasta.=PISTE