Hei!
Voitteko sanoa, että onko todella "peli" menetetty? Kanarialintuni muni ekan munan 2.4. ja toisen munan 3.4. Tiivis haudonta alkoi 3.4. Munat eivät ole vielä kuoriutuneet, onko vielä toivoa?? Voidaanko munat ottaa pois pesästä jo keskiviikkona ja heittää pois? (tietenkin ensin katon, onko sisällä mitään).
Onko normaalia, että munan värit ovat pikkasen muuttuneet siten, että munan paksumpi pää on kirkkaamman sininen, kuin munan muu osa, josta niinkuin kajastuu läpi jotain tummempaa. Ehkä se on jotain litkua tai poikanen?? Vai kuuluuko muna olla alusta loppuun ihan tasavärinen?
t. Epätoivoinen
Onko todella "peli" menetetty??
2
430
Vastaukset
- -M-
Odotahan nyt vielä muutama päivä ihan rauhassa ainakin niin kauan kun emo vielä hautoo. Miksi ihmeessä ne munat pitäisi hirveällä kiireellä pois heittää vaikkei niistä mitään tulisikaan? Haudonnan aloitus ei aina ihan tarkkaa ole ja hautoma-aikakin voi vaihdella päivän-pari esim lämpötilan mukaan eikähän noilla ole vielä edes se kanarialintujen keskimääräinen 15vrk haudontaa täynnä!
Munan tummeneminen on yleensä merkki siitä että sisälle on kehittynyt poikanen, sitä ei tietysti voi päällepäin sanoa onko se elossa vai kuollut... Valoa vasten katsoessa haudonnan lopuvaiheessa täysin "kirkas" muna ei ole hedelmöitynyt tai alkionkehitys on tyssännyt jo alkuunsa.- Merkku
Kiitos, ihanaa, kun annoit vielä toivoa. Odottelen rauhassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482543
- 1801818
- 701637
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91281- 80988
- 95979
- 72978
- 67891
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188884