Raeruoho tulee aina kasvattaa ja keltaisia tipuja siihen laittaa koristeeksi sitten pääsiäisenä. Vien pääsiäiskukkasiksi viikolla pieniä raeruohoja, jossa käyn sillä sillä viikolla.Kasvatan ainakin 5-7 raeruohoa olipa kotosalla tai en.
Lähettelen myös pääsiäistervehdyksiä ihmisille niin kortteina kun sähköpostitervehdyksinä ja tekstareinakin.
Palmusunnuntaista alkaa varsinainen pääsiäinen ja silloin lapsemme kävi virpomassa, joka on nyt jo siirtynyt seuraavaan ikäpolveen, kun hän käy kummityttönsä kanssa virpomassa suvun mummot, papat ja kummit jne.
Varaudun myös aina virpojiin ja odotan myös heitä. petyn,jos ei käy kuin yhdet virpojat.
Narsisseja tulee olla pääsiäisenä ja virpomisoksat maljakossa. Jotain pientä rekvisiittää saattaa olla, mutta ei juurikaan mitään isompaa. Joskus olen laittanut pääsiäisverhot keittiöön.
Useimmiten olemme olleet reissussa paikassa,jossa 1. pääsiäispäivänä on pilkkikisat. Jos olemme kotosalla niin enimmäkseen lepäämistä ja hyvääruokaa.
( lammasta, kalaa, broileria )
Mämmistä en välitä, mutta rahkajälkiruoat ovat hyviä.
Syön mämmiä, jos joku tarjoo ja joka vuosi sitä on tullut maistettua. Yksi kerta maistuu jopa ihan hyvällekin.
Pääsiäinen on kevään merkki ja tuo hyvän mielen.
Pääsiäisperinteitä, mutta
2
1054
Vastaukset 2
- Anonyymi
Aha
- Anonyymi
Nimen omaan Pääsiäinen tuo hyvän mielen ja on kevään merkki. Lapsen lapsetkin jo aikuisia minulla Ovat Loma matkoilla perheinen kaikki. Joten kerrostalossa vuokralla yksin asuvana.En päsiäistä näkyvänä laittanut. Osti vaasi kukkia : Valkoisia neilikoita ja siihen joukkoon punaisia ruusuja. Ovat kaunnita maljakossa.Ulkoilut olen paljon auringossa Itä-Helsinki. Tuo hyvän mielen.Virpojia ei enää käy kerostaloissa,tai täällä. Ehkä vanhemmat fiksuja kuljettavat heidät ystäville sukulaisille virpoo. Koskaan ei tiedä kuka oven avaa.Monelle syrjäytyneille pääsiäinen tai mikä juhla pyhä onkin ? On henkisesti vaikeaa.Puretaan se negatiiviset muihin naapureihin kun ei noudateta Järjestys sääntöjä. esim. Kerrostaloissa.Mielenterveyspotilaille kohti valoa eli aika nyt on todella vaikea jos läkitykset ei kunossa ,sama elokuun loppu kun menään kohti pimeää.Pahemaksi tilanteet tekee ympäristölle ja henkilölle itselle jos on viellä tuuri juoppo.Eri läket terveyden takia tai mieli ala lääkeet? On vaaralinen koktaili vaikka vain joskus kalja ja viini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.672179Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt351754- 991142
- 46899
- 87803
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.26787- 29670
- 39658
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,133606Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56578