Kyssäri Russelille!

Kun ole noita russeleita kasvatellut ja luinkin jonkun viestisi jossa olit erotellut nuo russelit kolmeen ryhmään.
Elikkäs oliko se siis niin että Parson on kennelliiton hyväksymä/rekisterissä ja jackrusselinterrieri myös (tämä lyhyt jalkainen)? Miten sitten tämä Jack Russel (wörkki), niin onko se sitten "sekarotuinen"? Onhan muissakin roduissa "työpuolen" koirat erinäköisiä kun näyttelypuolen mutta silti ovat rekattavissa?
Kauankos noita Russeleita on rekattu?
Saako russeleita risteyttää keskenään vai tuleeko niistä "sekarotuisia"?
3601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eli Parsonrussellinterrieri ja Jackrussellinterrieri ovat kennelliiton hyväksymiä rotuja. Jackrussellinterrierit on hyväksytty kennelliittoon helmikuussa 2001 ja parsonit aiemmin. Wörkkirusseli taas luetaan sekarotuiseksi koska kennelliitto ei ole sitä hyväksynyt, wörkeilla on oma yhdistyksensä suomessa.
Parsoneita, wörkkeja ja russeleita ei saa keskenään risteyttää, niistä tulee sekarotuisia (tietty voi sitten rotuunotossa koittaa onneansa..:/ ) Tosin monen russellin suvussa on taustalla parsonia koska jackrussellinterrieri on rotuna niin uusi ja aikoinaan niitä on sekoiteltu vähän miten sattuu, joten russelleissakin putkahtelee välillä pitempijalkaisia pentuja maailmaan ja ne tietty saavat ihan russellin paperit jos vanhemmat on rekattuja, mutta rotunotossa eivät saisi papereita russellina.
Varmasti jossain ulkomailla edelleenkin sekoitetaan parsoneita, wörkkeja ja russeleita keskenään ihan tietoisesti, mutta suomessa tuota koitetaan välttää jotta saataisiin mahdollisimman terveitä koiria.
Toivottavasti näistä tiedoista oli sulle jotain hyötyä. :)

Äänestä
  • mielenkiinnosta kyselen! Kiitoksia selvennyksestä!

    Äänestä

  • sudenkorento75 kirjoitti:

    mielenkiinnosta kyselen! Kiitoksia selvennyksestä!

    Jackrussellinterrieri (juuri näin kirjoitettuna) on hyväksytty Suomessa 2001 virallisesti.

    Parson Russellinterrieri taas jo aikaisemmin. (en tiedä/muista minä vuonna) Ovat huomattavasti korkeampi jalkaisia ja neliömäisiä. Suurempia, kuin tappijalat.

    "Wörkit" ovat yleensä rekisteröity Englannin rotujärjestöön. Siellä ei Russelit ole virallinen rotu vieläkään, vaikka perustajamaa onkin. Cruftsiin ei siis ole meillä asiaa :o(

    Risteyttää ei näitä pidä, koska näin teemme sekarotuisia, vaikka Russeleita kaikki ovatkin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sudenkorento75 kirjoitti:

Kun ole noita russeleita kasvatellut ja luinkin jonkun viestisi jossa olit erotellut nuo russelit kolmeen ryhmään.
Elikkäs oliko se siis niin että Parson on kennelliiton hyväksymä/rekisterissä ja jackrusselinterrieri myös (tämä lyhyt jalkainen)? Miten sitten tämä Jack Russel (wörkki), niin onko se sitten "sekarotuinen"? Onhan muissakin roduissa "työpuolen" koirat erinäköisiä kun näyttelypuolen mutta silti ovat rekattavissa?
Kauankos noita Russeleita on rekattu?
Saako russeleita risteyttää keskenään vai tuleeko niistä "sekarotuisia"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu