Mistä saattaisi johtua seuraavanlaatuinen vika: Edellisellä käyttökerralla kone toimi aivan normaalisti. Seuraavalla käynnistyskerralla ei sitten tapahtunutkaan yhtään mitään. Tai siis tuuletin ja kovalevy pyörähtivät käyntiin, mutta kuvaputkelle asti ei tullut mitään singnaalia. Toisella koneella testattuna kovalevy näyttäisi olevan kunnossa, mutta viallinen kone ei antanut mitään elonmerkkejä toisella kovalevylläkään koeteltuna. Emolevy sökönä? Mitään tehtävissä?
Käyttis on WIN 2000 ja emolevy Asus asrock k7n40gx tai jotain sinnepäin....
Käyttis on WIN 2000 ja emolevy Asus asrock k7n40gx tai jotain sinnepäin....
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä vein ja vaihtoivat jotkut uudet sisukset, että varmasti toimii. No, käynnistyy kyllä, mutta nyt ei sammu kunnolla. Lisäksi levyasemasta piti irrottaa johdot, joten en voi ottaa enää varmuuskopioitakaan. Mutta hyvä kun edes muuten toimii. *Koputtaa puuta*
näytönohjain, tiedätkö että kone ei toimi, kun kuvaa ei tule ? Viallinen muistikampa vois olla toinen. Piippaileeko käynnistäessä ?
Mun läppäri piippailee käynnistettäessä ,ja väliin pitää asettaa päiväys -aika uudestaan, ja se on auttanut. Voisiko vika olla muistikammassa? Voiko sellaisen itse vaihtaa? Mitä pitää tietää jos aikoo kamman vaihtaa?
päiväyksen ja ajan asettaminen viittaa biosin patterin loppumiseen. Muistikamman voi vaihtaa itse, sen vaan pitää olla samaa tyyppiä ja taajuudeltaan sama tai suurempi. Niin ja tuon patterinkin voi vaihtaa itse, vanha pois, uusi tilalle.
kokeilin myös erillisellä näytönohjaimella. Ei muutosta....Ei myöskään piippaile käynnistyksessä. Näytön merkkivalo välähtää vihreäksi mutta palaa oranssiksi valmiustila väriksi....
mä muistiviaksi pistäisin tässä vaiheessa, jos kampoja on monta, vaihda 1.paikan kampa toiseen. Jos siellä on vain yksi kampa, koeta toista kampaa. Voihan tohon olla muitakin syitä tietysti, tämähän on vain arvailua.
nyt kokeilin kumpaakin muistikampaa ykköspaikalle, ei vaikutusta. Näytössä muuten välähtää teksti "no signal detected" (tai jotain sinnepäin) Nyt "valistuneita" arvauksia: kannattaako ennemmin ostaa uusi emolevy vai prossu....??(budjetti minimaalinen)
tarkottaa vaan sitä, että signaalia monitorille ei tule. En kyllä usko, että kannattaa ruveta ostelemaan osia ennenkuin on selvää mikä siitä on hajalla. Kannattaa purkaa siitä kaikki turhat osat pois ja ruveta ajamaan perusosilla. Eiköhän se viallinen sieltä putkahda esiin.