Minkälaisia kokemuksia odotusajasta kun on reilusti ylipainoa? Isäntä ei suostu edes ajattelemaan perheenlisäystä ennen kuin laihdutan, oli lukenut jostakin että riskit ovat valtavat. Ja tottahan se riskejä lisääkin, tiedänhän minäkin sen. Mutta toisaalta tunnen todella paljon äitejä, joilla on kokoa ollut ennen lasten saamista ja elävinä ovat selvinneet raskausajasta ja synnytyksestä.
Odotus & ylipaino
Mrs. Big
141879
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ylipainoinen eli kun aloin odottamaan olin 173/70 ja paasasivat painosta koko ajan neuvolassa ja en välittänyt. No nyt on rv33 ja paino tullut 15kg ja silti kaikki vallan mainiosti ja ollaan miehen kanssa täysin onnellisia ja kaverini oli 90kg kun alkoi odottaa ja vielä oli lyhytkin joten ei huolta kaikki sujuu hyvin..nyt vaan vauva alulle! tsemppiä vaan! Ja itse tulin heti raskaaksi kun alettiin yrittäämään:)
Et mielestäni ole ylipainoinen eikä BMI:sikään ole sitä mieltä!
Tarkoittikohan, että on nyt "ylipainoinen", kun on odotusaikana paino noussut..? Painonnousu kun on aika luonnollista raskausaikana, eikä sitä ihan ylipainoksi voida mieltää. En oikein kans ymmärtänyt, että miten nuo alkuperäiset mitat olisivat muka ylipainoisen! :/
Joo itselläkin ylipainoa n.20kg ennen raskautta(bmi32).
Nyt menossa rv30 ja suht koht hyvin menny koko raskausaika.. kiloja tullu n.6 joten aika vähällä olen päässy!=) Toivottavasti ei paljoa enää tulekkaan!
Mut erityisemmin ei ole mitään ns vaiva vaivaa ollu!
Mut tietenkin olishan se hyvä ettei sitä painoa ihan kamalasti yli ole, eihän kroppakaan kaikkea kestä!=)
On itseasiassa kyllä jo kolmas raskaus.. Yleensä sanotaan, ja mulla ainaski piti paikkansa, että kaikki vaivat tulee ensimmäisessä raskaudessa!
Mulla nousi verenpaine ja synnytys käynnistettiin kolme pvää ennen la! Muuten ei ollut mitään! Olo oli mitä mainioin!
Ei kun yrittämään!=)
Tsemppiä!
Ja muksaa kevättä kaikille!
Paljonko sulla on sitä ylipainoa vaikuttaa varmasti aika lailla, kun jotkut ovat mielestään jättisuuria vaikka bmi on 30 ja toiset taas ei mielestään kovinkaan suuria kun bmi on yli 40..
Itselläni oli bmi 32 kun tulin raskaaksi ja paino nousi noin 14kg odotusaikana vaikka tuolla lähtöpainolla ei olisi saanut nousta noin paljoa, mutta nyt reilu kuukausi synnytyksestä ja paino samassa kuin alussa vaikken ole laihduttanut.
Itselläni ei ollut mitään vaivoja koko aikana eli verenpaineet alhaisemmat kuin monella laihalla (yleensä 112/68) ja verensokerit oli myös ok eli omalla kohdallani ei ylipaino vaikuttanut.
Sitähän ei koskaan tiedä mitä raskaus tuo tullessan ja jokainen raskaus on omanlaisensa.
Tosin ylipaino olisi hyvä saada pois joka tapauksessa, eihän se hyväksi ole kenellekään!
mies vetoaa siihen painoon kun ei vielä halua alkaa isäksi. Olen itse ylipainoinen ja haaveilen äidiksi tulemisesta, niin tuli vaan tuo mahdollisuus mieleen. Sillähän mies saa siirrettyä aloitusta ...
toivottavasti saat miehesi ymmärtämään, kuinka pieniä ne riskit lopen on nyky aikana kun hoitoa on saatavilla
Minulla oli bmi 31 kun huomasin olevani raskaana. Nyt on viikkoja 23 ja kiloja tullut 4 lisää lähtöpainoon. Yritän nyt liikkua enemmän ja syödä terveellisemmin, muuten en ole painosta jaksanut stressata.
Ongelmia ei ole ollut, mulla ei ollut alussa edes pahoinvointia. Nyt menen parin viikon päästä sokerirasituskokeeseen ja saa nähdä mitä siellä sanotaan. Verenpaine on ollut normaali koko ajan.
Mies tosin muistuttaa viikottain, että sitten lapsen synnyttyä aletaan treenaa mammaa vähän solakammaksi. Tähän olen kyllä yhtynyt itsekin, sillä jaksaahan sitä tehdä kaikkea paremmin kun on kiloja vähemmän kannettavana.
Keskustele miehesi kanssa vielä asiasta, ja voisitteko tehdä esimerkiksi kompromissin että yrität elää terveellisemmin ja aloitat vaikka jonkun uuden liikuntalajin mitä voisit harrastaa vielä mahdollisen raskauden aikanakin? Miehesi ainakin näkisi että olet tosissasi.
Minulla oli reilusti ylipainoa raskaaksi tullessani (164/90). Nyt rv 15 3 meneillään ja kiloja tullut kaiken kaikkiaan 10 kg, osaksi tupakanpolton lopettamisen ansiosta. Neuvolassa vähän motkottivat, kun viimeksi oli 600 g tullut viikossa. 2 h sokerirasitustestiin joudun rv 26-28, kun suvussa on muutenkin aikuisiän diabetestä.
Ihan hyvin olen voinut, yritän syödä mahdollisimman terveellisesti (en syö lainkaan mitään makeaa ja yritän välttää kovin rasvaisia ruokia, paljon sen sijaan kasviksia ja hedelmiä) ja liikkua niin paljon kuin mahdollista (tosin olen taipuvainen laiskuuteen, mutta nyt olen viimein aloittanut kävelyn).
Ainahan ylipainossa on riskinsä, mutta ei sen pitäisi olla este, ellei sitten ylipainoa ole todella vaarallisen paljon.
Toisaalta, mitäs sinä menetät, vaikka alkaisitkin laihduttamaan pikkuhiljaa ja lähinnä elämäntapoja muuttaen? Voithan yrittää hankkiutua raskaaksi siinä sivussa ja kaupan päälle saat vielä turhia kiloja päältä pois ja paremman yleiskunnon.
että "laihduta, jätä makea ja rasvainen ruoka vähemmälle ja liiku enemmän". Mutta minkäs teet, kun et syö makeaa, syöt terveellisesti ja liikut minkä ehdit, eivätkä kilot karise mihinkään, kun ovat aikoinaan e-pillereistä tulleet???
Minulla tuli pillereistä 5 kk:ssa yli 20 kg, johon lääkärikin totesi, ettei kukaan edes syömällä saa noin lyhyessä ajassa noin paljon kiloja! Raskausarvet ovat jo valmiiksi niiltä ajoilta, kun iho repeili kauttaaltaan nopeasta painonnoususta. Onnekseni kilot tulivat tasaisesti kaikkialle eikä vain yhteen paikkaan. Kaikkeni olen yrittänyt laihtuakseni, mutta kilot eivät ole mihinkään hievahtaneet. Nyt vielä lopetin tupakanpolton raskauden tullessa ilmi, joten saas nähdä, millainen muumi-mamma minusta vielä tulee (la syksyllä). :)
"Mutta minkäs teet, kun et syö makeaa, syöt terveellisesti ja liikut minkä ehdit, eivätkä kilot karise mihinkään, kun ovat aikoinaan e-pillereistä tulleet??? "
Ei voi muuta sanoa kuin, että tuo edellinen ei ole tieteellisesti mahdollista.. Ihminen laihtuu aivan varmasti kun energiansaanti jää alle kulutuksen!
Ensimmäisenä vaan sinun pitää alkaa itse uskomaan siihen eikä vedota tuollaisiin syihin.
Tosiasia on, että pillerit lihottaa mut ei nekään enää sinua pidä lihavana sen jälkeen kun olet lopettanut ne ja toisekseen pelkkä pillerien syönti ei lihota vaan olet kuitenkin lisännyt syömisiäsi samalla.
Mulla menossa raskausviikko 20 ja paino noussu vain 150g viikossa. Tosin nyt kahden viime viikon aikana olen huomannut painoo tulevan jonkun verran enemmän.
...tekevät ihmisille tepposia ja niin kävi minullekin! Kilpirauhasen poiston jälkeen lihoin 30 kiloa reilussa puolessa vuodessa, vaikka vähensin syömistä ja liikuin ihan normaalisti. Nyt jo lääkitys ok, joten painokin on alkanut putoamaan. Mutta uskon sinua siinä, että hormoneilla on usein vaikutusta lihomiseen ja laihtumiseen! (Monelle tämä tuntuu olevan vaikea asia niellä...)
Tsemppiä odotukseen! Muistathan syödä ja liikkua terveellisesti! :)
se, että e-pillerit lihottaisi, kun siitäkin oli joku aika sitten asiaa ja oli todettu että ne ei lihota. Ruokahalua ne kyllä voi kasvattaa, mutta itsestään pillerit ei lihota.