Vaatteet kaksosille

Minkä kokosia vaatteita olette hankkineet kaksosillenne?Ovatko olleet pieniä syntyessään eli kannattaako hankkia 50-56cm vaatteita paljonkin?Ajattelin vaan että varmaan alkuviikkoina hukkuvat 60cm vaatteisiin!
21572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jonkun verran kannattaa niitä pieniäkin olla, meillä ainakin hukkuivat 56cm vaatteisiin. kokoa oli 49cm/2880 ja 48cm/2930, kolme viikkoa ennen laskettua aikaa. Tosin olisin voinut uskoa äitiäni, joka sanoi ettei niitä nyt niin paljoa tarvitse. Vähemmälläkin pärjää, mutta mielestäni oli kivempi kattella ja pukea niitä sopivan kokoisia. Mutta ei sitten sovi kauaa, kasvu on tuossa vaiheessa nopeaa.

Aika monia vaatteita jäi vallan käyttämättäkin kun piti hamstrailla niitä, mutta kun olivat niin söpöjä. Oli pakko ostaa aina kun kauppaan pääsi. Mutta muista, jos ensimmäisiä odotat, että hienoja reisitaskuhousuja ym. ei tarvita ekoina kuukausina. Parhaimmat ovat pehmeät bodyt ja sukkahousut tai potkarit. Jos haalarimallisia katselet, niin muista, että haarovälissä on napitus, muuten jää käyttämättä kun on niin hankala vaihdella vaippoja.

Äänestä

tuplat syntyivät viikolla 36 4, A: 2350g, 46cm, B:2450g, 47cm.

Olin ostanut onneksi vain muutamia 50cm vaatteita, sillä ne ei montaa viikkoa mahtuneet. Hieman enemmän ostin 56 senttisiä, mutta jo n.2kk iässä oli käytössä 60cm vaatteet. Eli kasvu on todella huimaa vauvana...

Käytännöllisimpiä vaatteita olivat ehdottomasti kietaisubodyt ja puolipotkarit. Meillä isä hoiti vaipan vaihdon aina öisin, niin hän vaati aina helposti riisuttavat ja puettavat vaatteet vauvoille päälle.

Minäkin hairahdin ostelemaan mitä ihanimpia collegetakkeja ja muita "isojen tyttöjen ja poikien vaatteita", mutta ne jäi täysin käyttämättä. Vasta n.74 ylöspäin kokoiset vaatteet voivat olla muutakin kuin bodia ja potkaria, siinä vaiheessa meillä jäi yösyönnit pois ja vaipanvaihdot harvenivat.

Minä olin ja olen delleen tyytyväinen suuriin vaatemääriin, sillä pyykkiä ei sitten tarvitse olla joka välissä pesemässä, kun vaihtovaatetta riittää. Kuivausrumpu on muuten enemmän kuin suositeltavaa kaksosperheille! =) Säästää yhden vaiheen (narulle ripustelun) pyykkäyksessä, kun nostelee koneesta koneeseen ja sitten suoraan kaappiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äityli kirjoitti:

Minkä kokosia vaatteita olette hankkineet kaksosillenne?Ovatko olleet pieniä syntyessään eli kannattaako hankkia 50-56cm vaatteita paljonkin?Ajattelin vaan että varmaan alkuviikkoina hukkuvat 60cm vaatteisiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu