Äidinkieli ja Kainuu

Löytyisiköhän jostain netin syövereistä, tai miksei muualtakin, jonkinlaista tilastoa Kainuun lukioiden ja/tai peruskoulujen äidinkielen arvosanoista?

Ainakin allekirjoittaneelle on alkanut muodostumaan vaikutelma Kainuun äidinkielenopetuksen tason puutteellisuudesta, ellei sitten kyseessä ole perin yleinen perinnöllinen LuKiPu -häiriö.

Tottahan on toki se, että näinkin sisäsiittoisessa kolkassa tuollaisetkin ongelmat kertautuvat, mutta syytä olisi vertailla myös opetuksen tasoa...
4818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

se tuommonen assie nyt peähä päläkähti.

Äänestä

Kirjoitin lukiosta viime keväänä ja sain M:n arvosanaksi, lukion todistuksen arvosana on 8 ja yläasteella sain äidinkielestä 9:n. Kieltämättä, internetiin ei tule kirjoitettua niin järkevää tekstiä kuin tulisi kirjoitettua esimerkiksi ainekirjoitelmiin, koska äidinkielikin on vain aine josta halusin parhaan arvosanan. Nykyään äidinkieltä ei pidetä yhtäsuuressa arvossa verrattuna esimerkiksi pitkään matematiikkaan, fysiikkaan ja englantiin.

Äänestä

sitä, se on valtionsalaisuus! Kainuun sisäsiittoisuudesta mainitsin hiljattain itsekin, ja viestiketju poistettiin, monen raivostuneen vastauksen jälkeen. Ja vastaajat kuulostivat kaikki ihan samalta - mutta sukulaisethan usein jakavat ominaisuuksia. Ehkä yhdestä ominaisuudesta ei paljon jää, jakamisen jälkeen, niinkuin siitä kirjoitustaidosta. Pitäisi saada uutta verta muualta:)

Äänestä

siellä aikasi kuluksi tietoa kyseisestä asiasta ja laittaa sitten viestiisi linkin. Laita siihen maininta onko se "turvallinen"

Tai voisit kehitellä sellaisen systeemin että siinä liitetyssä linkissä olisi itsessään virustorjunta siltä varalta jos jonkun koneessa sattuu olemaan vaikka tarkoituksella "huono palomuuri". Miten tuo pitäsi oikein sanoa ?

Täällä sisäsiittolassa kyllä kertaantuu kaikki ongelmat ei epäilystäkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jahvetti kirjoitti:

Löytyisiköhän jostain netin syövereistä, tai miksei muualtakin, jonkinlaista tilastoa Kainuun lukioiden ja/tai peruskoulujen äidinkielen arvosanoista?

Ainakin allekirjoittaneelle on alkanut muodostumaan vaikutelma Kainuun äidinkielenopetuksen tason puutteellisuudesta, ellei sitten kyseessä ole perin yleinen perinnöllinen LuKiPu -häiriö.

Tottahan on toki se, että näinkin sisäsiittoisessa kolkassa tuollaisetkin ongelmat kertautuvat, mutta syytä olisi vertailla myös opetuksen tasoa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu