Mitähän parvikaloja voisi ostaa keisaritetrojen seuraksi? Akvaarion koko 160 l ja tällä hetkellä asukkeina 10 keisaria. Ehdotuksia?
Kalasto
2
455
Vastaukset
- Rihma
Keisariparvesi kasvaa turhan isoiksi tuonkokoiseen altaaseen. Keisarin allassuositus ensinnäkin on n.180-litraa ja sinnekkin vain haaremi(Enintään kaksi koirasta, 3-5 naarasta) näitä reviiritietoisia tetroja.
http://www.varusteleka.fi/laura/kalat.php?nayta=63
Luovuttaisin keisarit pois, tai ainakin osan niistä(Jättäisin 1 koiraan 3-4 naarasta).
Jos luovut osasta keisareista voisi miettiä muuta kalastoa. Jos jätät kaikki, en tunkisi tuonne muita keskiveden kaloja. Pohjalle jotakin mukavaa voisi kyllä laittaa, onhan siellä hieno hiekka?
Pienen keisarihaaremin lisäksi, sinne voisi ottaa vaikkapa hunajarihmakaloja.
Taikkapa pieni parvi tetroja, jotka eivät jää keisareiden "jalkoihin". Ja pohjakaloja.- JukkaV
Keisaritetroilla vaatimus alkaa noin 100 litrasta ylöspäin. Tuo 160 litraa sopii hyvin. Lisäksi laittaisin ruostekirjoahvenpariskunnan ja vaikkapa pandamonnisia 8 kpl.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504067Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku72355- 1151743
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181688Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81530Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1201077Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905