Ruostesuojaus uuteen autoon ?

Riittääkö tehtaan suojaus vai pitääkö ottaa ruostesuojaus tai koska pitää tehdä ensimmäisen kerran ?
71194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Japanilaiset, Korealaiset, Ranskalaiset, Italialaiset heti ruostesuojaukseen, sillä ruostuminen alkoi jo tehtaan pihassa.

Saksalaiset voivat odottaa vielä 2-3 vuotta ennen kuin tarvitsevat jatkokäsittelyn.

Jos pidät autoa vain 2-3 vuotta, niin älä tee mitään. Anna seuraavien omistajien korjailla, jos niin haluavat. Auton kestoikä lyhenee koko ajan, nykyisillä se on max. 10 vuotta.

Äänestä
  • varsinainen vitsiniekka. haha ha haha hah hah hah hahahahahahah. vai voi saksalaiset odottaa ! haha ha haha hah ahahahahaha

    Äänestä

  • Muistaakseni Ruotsalaisten tutkimuksen häntäpäässä Focus ja Mondeo. Onko nää Japanista vai Ranskasta vai.......

    Äänestä

  • Eräs tuttu automyyjä, joka tuntee varmasti autot kertoo että mm E-sarjan Mersut ja Mondeot ovat varsin kovia ruostumaan, että näin saksalaisista!

    Äänestä

  • Lagunisti kirjoitti:

    Eräs tuttu automyyjä, joka tuntee varmasti autot kertoo että mm E-sarjan Mersut ja Mondeot ovat varsin kovia ruostumaan, että näin saksalaisista!

    Entäs Opel? Ne nyt ei koskaan ole oppinut ruostesuojaamaan autojaan. Katteleppas Astroja, Vectroja ja Omegoita. Varsinaisia matolaatikoita, huh, huh. Moni samanikäinen ranskis esim. Peugeot 405 on varsin ehjässä kunnossa pelleiltään. Kannattaisi vähän jo päivittää niitä tietoja ranskanautoista, eikä elää enää 60- ja 70-lukua, jolloin moni muukin auto ruostui varsin vahvasti.

    Äänestä

Ruotsin korroosioinstituutti julkaisee ainoan todelliseen ruostumiseen perustuvan tutkimuksen jossa ruotsalaisista kolariautoista leikataan määrätyistä kohdista kappaleet joiden perusteella auton ruostumisesta saadaan 100% tarkka käsitys jopa kaksinkertaisista peltien reunoista ja saumoista (ovet, konepellin reunat).

Tuoreimman tutkimuksen voitti kaksi autoa: C5 ja Laguna II joissa ei kummassakaan ollut lainkaan ruostetta. Jopa kakkoseksi (tai siis kolmanneksi) tulleessa Audi A4:ssä löytyi hieman.

Laguna II:n ruostesuojaus on siis yksinkertaisesti paras mitä rahalla saa. Se, riittääkö tuokaan kun autoa pitäisi Suomen oloissa uittaa suolaliemessä keskimäärin 18 talvea onkin sitten toinen juttu.

Jos uudelleensuojauksen aikoo teettää niin se pitäisi aina tehdä uuteen autoon. Piste.

Äänestä
  • Ja otos oli näiden voittajien osalta, etenkin c5:n, varsin minimaalinen. Kunnon tilastomies ei moisesta otoksesta uskaltaisi tehdä minkäänlaisia johtopäätöksiä.
    Sinkkikerros kuluu kiveniskemistä ihan niin kuin massakin kuluu, jonka jälkeen läkkipelti rapautuu vauhdilla. Lisäsuojaus kannattaa aina.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


latitude 2006 kirjoitti:

Riittääkö tehtaan suojaus vai pitääkö ottaa ruostesuojaus tai koska pitää tehdä ensimmäisen kerran ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu