ruotsinkielisiä nimiä

nimen pitäisi olla kirjoitus- ja äänneasultaan helppo myös suomalaisittain. Sukunimi on harvinainen ja ruotsinkielinen. Mitä ehdotatte?
124138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Nimet, joissa ei ole kaksoisvokaaleja, esim.
Tilda
Hilda
Linda
Camilla
Isabella
Stella
Viveka

Äänestä

Anna
Anne
Annika
Emma
Ella
Elina
Erika
Emilia
Emilie
Eva
Gunilla
Julia
Johanna
Lena
Lisa
Maria
Marie
Mariella
Mia
Rosa
Vera

Nuo on aika helppoja sanoa, koska ovat suomalaisittainkin melko yleisiä, Gunillaa lukuunottamatta. :D

Äänestä

Josefin, Elfa, Effi, Siri,
Ester, Fanny, Britta, Solveig,
Yvonne, Ingalill, Gurli...

Äänestä

Ida.

Äänestä

Kun valitset ruotsinkielistä nimeä, niin kannattaa ottaa huomioon kielten erilainen ääntäminen. Esim. ruotsissa yksittäisten ja tupla vokaalien kohdalla ei ole lausumiseroa, mutta suomenkielessä on. Eli jos haluat että suomalaisittainkin nimi lausutaan oikein niin ole tarkkana.

Äänestä

Asumme Tukholmassa mieheni ja tyttömme kanssa, ja hänen tarhassaan on hänen paras kaverinsa jonka nimi on Moa. (äännetään Muua..)
Aika hassu ja tuntuu aluks oudolta suussa,mut loppujen lopuks sulonen!)

Äänestä

Birgitta, Brita, Ingrid, Astrid, Hedvig, Ulrika? En yhtään tiedä minkälaiset nimet nyt ovat siellä Ruotsissa muotia. Mainitsemani nimet ovat klassikkoja.

Äänestä
  • tietoa ruotsalaisista nimistä. Mielikuvitus nolla. Ja Hedvig. Kaikkea sitä saa lukea..

    Äänestä

  • sinulla ei ole kirjoitti:

    tietoa ruotsalaisista nimistä. Mielikuvitus nolla. Ja Hedvig. Kaikkea sitä saa lukea..

    Hyvä vanha nimi. Kuten sanoin en tiedä ruotsalaisesta nimimuodista, joten ehdotukseni ovat tietysti vanhanaikaisia.

    Äänestä

tuli monia hyviä ehdotuksia ja kommentteja. Toivon niitä lisää.

Äänestä

Tässä nimiä jotka toimivat kummallakin kielellä - toiset hieman paremmin kuin toiset:

Frida, Freja
Sonja, Senja, Selja, Stina, Saima, Saimi, Sylvia
Alma, Alva, Anja, Asta
Elsa, Elma, Elna
Hilma, Hilja
Lilja, Lotta, Laura, Linda
Iris, Ines, Ilse, Ida
Jessika
Klara, Karin, Kia
Marianne, Marta
Nanna, Ninni
Pia, Paula

Näitä on tullut mietittyä itsekin kaksikieliselle tyttärellemme. Tavoitteena kun oli löytää nimi joka lausutaan samoin sekä suomeksi että ruotsiksi.

Löydettiin nimi joka kirjoitetaan "ruotsalaisittain", eli vokaali lausutaan pitkänä mutta kirjoitetaan lyhyenä. Tämä ei ole haitannut, sillä kansainvälisellä nimellä on vain yksi lausuntatapa.

Äänestä
  • Birgit :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tytölle kirjoitti:

nimen pitäisi olla kirjoitus- ja äänneasultaan helppo myös suomalaisittain. Sukunimi on harvinainen ja ruotsinkielinen. Mitä ehdotatte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu