Olen kiinnostunut N14 Sunnysta (-91-?) joten olisi mukava kuulla kokemuksia siitä. Lähinnä olen ajatellut HB-mallia, mutta moottorithan ovat kaikissa samat.
Haluaisin tietää myös ko. Sunnyn 1.6-moottorin tehon. Pitääkö 102 hp paikkansa?
Haluaisin tietää myös ko. Sunnyn 1.6-moottorin tehon. Pitääkö 102 hp paikkansa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
102 hp on vasta 4-pisteruiskumallissa 93-
Sen sijaan vm. 91-93 koneessa on 90hp...moottori on sama 1,6 16v kuin Primerassa. Koneen heikoinlenkki on sähköisesti ohjattu kaasutin, joka saattaa oikutella.
Tuon mallin Sunny on hyvä perusauto ja sangen huoleton peli. Ruostepaikoista kannatta katsoa kynnyskoteloiden takapäitä, takaovien ja pyöränkaarien saumoja. Lisäksi polttoaineputki ja sen suojapelti ovat lähes suojaamattomat ja usein siksi ruosteessa. Myös takaluukusta voi löytyä ruostetta.
Tarjontaa Sunnysta on paljon, joten valitse huolella hyvä, siisti ja vähänajettu!!! Suosittelen ;)
Tuon Primera miehen moottoritiedot on lähinnä oikeita ;) ...siitä en ole ihan varma, että onko se 4-ruisku 100 vai 102hp, mutta kyllä sen pitäis liikkua. Sen verran on vielä sanottava, että takaiskarien yläpäät voi olla pahastikin mädäntyneet, joten ole tarkkana korinkuntoa tarkastaessa!!!
12 venttiilinen multivalve sisältää 90 hp, ruiskukoneessa on 94 hp. 8-venttiilisessä on vissiinkin 85 hp.
GA16DE -koneessa, eli DOHC 16-venttiilinen, jollainen löytyy ainakin joistain -90 -mallisista saneista, on 102 hp, mutta en tiedä että onko ihan perusmalleissa semmonen.
GA16DS DOHC 16v: 95 hp.
Kertokaa jos ei pidä paikkaansa.
Eli perusmallin 1.6 -koneessa on kaasari, se hiukan kieltämättä arveluttaa, mutta saattaa kyllä olla hyvinkin toimiva kone. Ja mikäli nyt ymmärsin oikein, niin perusmallin 1.6 kaasarikone olisi juuri tuo GA16DS, eli 95 hp?
Entäpä tuo "mystinen" 102 hp, onko sitä saatavilla -93 vuosimallia vanhempiin
N14-Sunnyihin.
Jos vielä viitsitte vastailla olisi mukava tietää myös vaihtoehtona olevasta 1.4 koneesta. Minkä tehoinen ja onko hyvä?
Joo GA16DS on 95 hp.
GA16DE, eli se 102 hp, on aina vm -95 Sunnyyn asti, sitten sama kone löytyy sen jälkeen enää Almerasta, Primerasta, sekä Serenasta, mikä taitaakin olla Suomessa vähän harvinaisempi.
1.4 koneista perusmalli taitaa olla sitten GA14DS, jossa on heppoja 87. -95 -mallin Sunnyssa löytynee GA14DE -kone, jossa heppoja ainakin saman verran.
eli ensimmäiset vm. 93 saakka kaasari koneita
1.4 16valve 75 hp
1.6 16valve 90 hp
vm 93 ylöspäin
1.4 16valve muistaakseen 87 hp
1.6 16 valve 100hp
Muut oikein paitsi tuo GA16DE (ruisku) on se 102 hv.
GA16DE konees on 90kw eli noin 125 hv
tai ainaki rekistekiote väitää niin
Ei ole vaan GA16DS koneessa on 90 (hv).
GA16DE 75 kW.
Ostin Sunnyn v.92 ja on ajettu nyt 137000km. Vähän on ollu vikoja. Toinen etuiskari alkoi vuotaa 105000 km:ssa. Kumiosia on alkanut haurastua: takaiskarin suojakumit ja molemmat ulompien vetonivelten suojakumit. Tässä kaasutinmallissa on paljon alipaineletkuja ja lähes kaikkien päät oli halki viime kesänä. Sähkövikoja ei ole ollu yhtään, vain ajovalolamppuja menee silloin-tällöin, koska tässä on korkea latausjännite (hyvät valot). Ruostetta alkaa ilmestyä Etelä-Suomen Sunnyihin. Muuten hyvä ja näppärä auto.