Corolla 1.6.se -89 ongelmat

tarvis vähän lisätä öljyä koneeseen, mut mitä öljyä uskaltaa laittaa kun ei tiedä mitä sinne on laitettu (auto ollut vast vähän aikaa minulla)? vai voiko sinne laittaa eri viskositeetilla olevaa öljyä kuin mitä siel on? Sitten toinen ongelma.. Takaa oikealta kuuluu ihme kolinaa, jos ajaa epätasaista tietä, missä vika? iskari? pari kuukautta sit leimattu.. muuten auto toimii kuin uusi! kiitoksia etukäteen!
8941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei kai pieni määrä eri öljyä pahaa tee, Mobilin 1 tai Shellin Ultra tms. Tai vaihda sinne itte öljyt, niin sit on helpompi lisäillä. Tilavuus 3,5L.
Iskari, iskarin yläpää tai "koiranluu" sökö.

Äänestä

itselläni oli iskunvaimennin löysästi kiinni yläpäästään, mikä aiheutti kovaäänistä pauketta ajettaessa.

Äänestä

Siellä on tunkin kotelo. Varmaan huonosti kiini!

Äänestä
  • väljä

    Äänestä

iskaria kiristetty ja kolina hävisi, joten kiitokset! Öljyn suodatin ja öljyt ostettu, joten homma hoidossa!

Äänestä

Miksi eivät toyotaliikkeet myy vm.-89 mallistoa uutena kun kaikki eivät huomaa kehitystä....????
Öljyn merkki on vaiken asia toyotassa ainoastaan.

No todellakin aloittaja on ihan oikeassa, muutosta ei ole eli "on kuin uusi", 5,0-5,5L/100km ja vie kauas ja tuo takas.
Kyllä sillä ajelee ihan hyvällä mielellä oikeasti, mutta auta armias ajamasta kertaakaan toisenmerkkistä laatuautoa....sitten ei olekkaan enään kivaa se entinen :( , vieköön vaikka yli 6L/100km...

Äänestä
  • Vaikka ajaisin millä tahansa muulla autolla, lopuksi on kuitenkin mukava istahtaa oman -89 Corollan ratin taakse, vääntää avaimesta käyntiin ja antaa palaa.

    Tämä on mun näkemys.

    Äänestä

  • Korolla kirjoitti:

    Vaikka ajaisin millä tahansa muulla autolla, lopuksi on kuitenkin mukava istahtaa oman -89 Corollan ratin taakse, vääntää avaimesta käyntiin ja antaa palaa.

    Tämä on mun näkemys.

    Juu minäkin huomannut saman et jos käy koeajamassa jotain muuta autoa niin osaa heti arvostaa omaa autoa enemmän:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hank_ kirjoitti:

tarvis vähän lisätä öljyä koneeseen, mut mitä öljyä uskaltaa laittaa kun ei tiedä mitä sinne on laitettu (auto ollut vast vähän aikaa minulla)? vai voiko sinne laittaa eri viskositeetilla olevaa öljyä kuin mitä siel on? Sitten toinen ongelma.. Takaa oikealta kuuluu ihme kolinaa, jos ajaa epätasaista tietä, missä vika? iskari? pari kuukautta sit leimattu.. muuten auto toimii kuin uusi! kiitoksia etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu