Jos joku viherpiipero osaisi auttaa niin olisin kyllä iloinen. Mitä teen väärin kun malakanvehkani on ihan kulahtanut ja aika ajoin alimmaiset lehdet kellastuu, ei kuivu? Uutta lehteä kasvit kuitenkin pukkaa koko ajan ja toinen oli aluksi ihan vireä, mutta pian alkoi lurpsattaa samanlailla kuin kaverinsakkin. Kastelu, lämpötila, valo? Mulla noi on valoisassa huoneessa, joskin sen takaseinällä, huoneessa on n.20 astetta, yöllä sen alle ja kastelen nyt n. 1-2 viikon välein.
Malakanvehkasta
Boogie86
33117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mietin tässä että oletko antanut mullan kuivahtaa kastelujen välissä...? (tärkeää juuriston hapensaannille) Millon vaihdettu multa? Saako vetoa?
Veto aiheuttaa kasvissa lehtien kellastumista ja putoamista.
Oletko lannoittanut keväästä syksyyn n. kerran viikossa? Se on tärkeää, paitsi jos vasta vaihtanut mullan, silloin ei tarvitse ainakaan kuukauteen puoleentoista lannoittaa. :D
Malakanlaikkuvehka on kyllä puolivarjoisan/varjoisan kasvi, mutta kuten sanoin se ei kestä vetoa. (Kun ajattelee alkuperäismaata Filippiinejä niin sen mukaiset oltavat olisivat parhaat) :)
Voit muuten sumuttaa sitä silloin tällöin. :D
Se veto saattaapi olla se syy tuohon lannistumiseen, pidän meinaa joskus yöllä ikkunaa raollaan jos en saa unta muuten. Aiemmin varmasti kastelinkin liikaa, mutta nyt oon jo jonnin aikaa kastellu niin harvoin, että multa tosiaan on ollut kuivaa. Mullat vaihdettu v. reilu kuukausi sitten. Toivotaan, että tuosta virkistyvät jos en enään vedolle altista.
Kiitokset neuvoista! :)
Liekö ongelmana, että multa pääsee kuivamaan
välillä, tässä vehkan esittely ja hoito-ohjetta
lainattu Salaisen Puutarhan sivuilta
Malakanvehka/hopealaikkuvehka on kotoisin
Malesian tropiikista,
vaikkakin sen alkuperäisillä kasvupaikoilla
on kosteaa ja lämmintä, se viihtyy hyvin myös
asuinhuoneessa ruukkukasvina, sillä on koristeelliset
hopea laikkuiset lehdet. Malakanvehka on
niitä harvoja kasveja jotka
viihtyvät myös sisemmällä huoneessa,
se ei siis vaadi kovinkaan paljoa valoa
ja voisi sanoa että se on todella varjokasvi,
mutta kuivuutta se ei siedä etenkään
kesällä, siksi olisi tärkeää että sitä
kasteltaisiin säännöllisesti, multa ei saisi
kuivua koskaan kokonaan.