Huomenta kansalaiset!
Selvä keskiviikko tästä on tarkoitus tulla.
Ei ainakaan kaljaa laiteta koneeseen, tiedä uskaltaako enää kohta limppareihinkaan kajota, kun niissäkin on jotain myrkkyä. (Johan myrkyn lykkäs...) Onneks on vielä viime kesäisiä marjamehuja kaapissa.
Mutta hyvää päivän jatkoa joka tapauksessa!
Selvä keskiviikko tästä on tarkoitus tulla.
Ei ainakaan kaljaa laiteta koneeseen, tiedä uskaltaako enää kohta limppareihinkaan kajota, kun niissäkin on jotain myrkkyä. (Johan myrkyn lykkäs...) Onneks on vielä viime kesäisiä marjamehuja kaapissa.
Mutta hyvää päivän jatkoa joka tapauksessa!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tähänkin ketjuun ja raitista Keskiviikkoa!!
Että siihen hyytyi vaihtoehtoisen ketjun vaatijoiden touhut. Ensin huudetaan suureen ääneen vaihtoehtoa, ja kun shefu sen jo aikaa sitten alkoi sulattamaan, niin ne vaihtoehdot keskittyy aina niihin ketjuihin, missä sillä kertaa on saatu rähinää päälle. Viime kerralla vaihtoehtojehut keskittyivät Glorian sima-juttuun. Heh heh..
Se pituinenko se?
Tässäpä tämä meneskeleepi. Alkanut ällötttämään koko palsta joten ei paljoa tule vilkuiltua. Siihen kait noit raittiit pyrkivätkin. Ajavat kaikki pois jotta voivat pitää keskinäisen kehun kerhoaan rauhassa.
Se hyvä puoli asiassa on että paneehan se taukoilemaan viinan kanssa kun tietää millaiseksi voi pahimmillaan sitten muuttua. Jotenkin säälittääkin kun ei tunnu ihmisillä omaa tahtoa olevan minkään vertaa.
Kyllähän KK aika hiljaa on ollut. Tympiihän nuo kitinät ketä vaan, joten eihän se ihme ole, jos ei osallistujia enää löydy. Eikähän tämä palsta ketään velvoita osallistumaan, eikä varmaan parannakaan, mutta jonkinlaisena henkireikänä yhteisessä taistossa viinanhimoa vastaan tämä voi olla.
Ajattelin kyllä tänään, että en kohta viitsi joka aamu aloittaa ketjua, jos ketään muita ei joukkoon tule.
Mutta katsellaan ja kuunnellaan kevättä;)
olen pitänyt paripäivää paussia en ole oikein ehtiny enkä viitinyt kirjoitella.Meni vähän maku noihin RAIVO raittiisiin.Ei noitten Obi van kenobien juttuja jaksanu enää lukea. Kohta kolmeviikkoa limu-linjlla. Hyvin menee, mutta menköön:)
Jatkellaan vaan kirjoittelua kaikesta huolimatta!!
ÄIJÄ#33
Lopetin ko. chat-ketjun lukemisenkin jo noin kuukausi sitten, ja mielenkiinto muihin kirjoituksiin parani, sekä verenpaineet ei enää heittele. Minä kun en sisäistä sitä höpinää, niin en sitten millään. Heille kyllä toivon kaikkea parasta, ja jos se chattailu auttaa raittiudessa, niin kivat heille.
Ei sun tartte ottaa ressiä tosta aamunavauksesta.Ei sen tartte olla jokapäiväinen muodollisuus.Fiiliksen mukaan hei! Sen aloituksen voi tehdä kuka tahansa meistä hengenheimolaisista.Nytkin on tänään virinnyt juuri semmoista keskustelua mitä on kaivattu!Eli tää on meitin juttu!
Huomennakin KK-jatkanee....se on varmaa.
Kyllä se niin on näreet tässä immeisen elämän läpijuoksussa, että mistään ei tule mitään, jos liikaa skarppaa ja niuhottaa veren maku suussa. En tarkoita mitään välinpitämätöntä hälläväliä-tyyliä, vaan sopivaa annosta boheemiasennetta, jotta pystyy näkemään asiat laajempina kokonaisuuksina.
Kun oikein ottaa kupoliin, niin samalla pohdiskelkaa maailmankaikkeutta, ja miten aurinko polttaa omaa massaansa kohti loppumista. Mittasuhteita on monenlaisia.
AA:ssa en ole käynyt, mutta lukemastani olen heiltä omaksunut yhden ajatuksen 100 prosenttisesti. Ajatus on heillä kirjattuna jotakuinkin; "Itseään ei pidä ottaa kovin vakavasti." Miksi tämä heiltä useimmiten unohtuu?
Lopuksi sopii ikivanha kiinalainen ajatelma, jota pohdiskelin vuosikaudet, ennenkuin avautui: "Mikään ei ole ihmisen elämässä niin tärkeää kuin puutarhanhoito, ja sekään ei ole kovin tärkeää."
Sellainen versio sanonnasta olemassa: "Mikään ei ole ihmisen elämässä niin tärkeää kuin puutarhanhoito ja perhokalastus, ja nekään eivät ole kovin tärkeitä."
Perhokalastus on siitä hyvää puuhaa että kännissä se ei onnistu millään, kun ei näe sitoa solmuja ja heitot tahtovat päätyä jonnekin koivun oksaan. Sitäpaitsi kännissä ei edes pysty kahlailemaan kivien päällä koskissa.
Opetelkaahan kalamiehet perhokalastusta niin saattaa olla kalareissuilta muutakin kotiin tuotavaa kuin vaihtopullot ja korpihotellista hankittu tippari >:D
Aiotko ihan tosissaan käyttää tuota nikkiä laajemminkin? Se on omiaan aiheuttamaan hämmennystä, miten suhtautua kirjoituksiisi.
Lue linkki, niin ymmärrät, mikä siinä hiukka tökkii. Ei millään pahalla.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/viihdeuutiset.htm#id1160615
Raitiina meneepi tämäkin päivä.
Ei tule kirjoiteltua, mutta luettua kylläkin.
Onhan meitä lukioita, ja ei kaikki jaksa aina kommentoida.Tämän (KK) palstan tarkoitushan alunperin oli aloittaa kaljattomat jaksot. Joku on siinä onnistunut,joku ei.Kaikesta huolimatta yritystä on.Täällä ei arvostella eikä tuomita.
Jokaisen täällä notkuvan tavoitehan on se juomisen vähentämien.Elikkä löysinrantein, pilkesilmäkulmassa tai ei.Päiviä laskien tai ei.Antabusta syöden tai ei. Joka tapauksessa ihan itse ilman mitään pakkopullaa tai tätä surkuhupaisaa AA-klubia! KUKAAN EI OLE TÄNNE KÄSKENYT EIKÄ PYYTÄNYT! REKISTERÖITYMISPAKKOA EI OLE.JA KÄSKYNJAOLLA EI TARVITSE OLLA AAMUISIN!
Ja jos joittenkin pulvaanien mielestä se yritys ominpäin raitistumiseen on "väärätapa".Ja sitä omaa väsynyttä "filosofiaa" jaksetaan tupuuttaa vaikka kellonympäri, niin on parempi jättää niihin kommentoimatta. Yleensä se johtaa siihen,että joku vetää porot nokkaan ja sota on valmis.Sit iskee sensuuri kuin pulutauti...salaa ja huomaamatta. Ja huomaamme taas jäävämme sanattomiksi vaikka sanottavaakin olisi vielä ollut
Liput salkoon ja jatketaan taistelua!
HYVÄ KK!!
Yhtyn etellisen kirjoittajan tekstiin täysillä.
pidetään tätä rentoa ketjua pystyssä vaikka kiusallamme.
Edellinen tuossa sanoi mikä on homman juju. Kaikki tervetulleita, mutta muotopakkoa ei ole.
Eikä ammuta, vaikka joka päivä ei käykään.
Nimimerkkiäkin saa vaihtaa opetuslapsilta lupaa kysymättä, eikä tarvitse rekisteröidä.
Raitistellaan.
Alkaa jo näköjään juhlan rasitukset helpottamaan, kun näppärit rapisevat. Se mämmi kun on niin riivatun raskasta ja vaikeasti sulavaa. Joillain teki kuulemma päänsärkyä ja pahoinvointia vielä eilenkin. Elämä voittaa.
Minä olen jo suunnitellut Juhannusta, että ollako vai...siis ottaako vai ei ottaa? Tällä hetkellä kun on vielä tuoreessa muistissa viimeksi ollut eläimellinen, maanjäristyksen kaltainen kankkunen, niin asiahan on täysin selvä - Juhannus selvänä.
Ihmisen mieli on vaan niin muuttuvainen, että nähtäväksi jää. Ikuisena kyynikkona, agnostikkona ja pessimistinä aina kaikessa varaudun pahimpaan.
Juhannuksessa on se paha puoli että juhannuspäivänä harvemmin viitsii loivennella ja kankkunen tulee sairasteltavaksi samantien.
Vappu on paljon hauskempi koska aamusta voi vetäistä sillit kuohuviinillä ja sen jälkeen lähteä riekkumaan kaupungille ja poikkeilla bisselle ilman että se mitenkään erikoisemmin morkkista aiheuttaisi.
Ei noista amatöörien juopottelujuhlista tai satunnaisesta viikonloppu tissuttelusta sen suurempaa painetta kannata ottaa. Kunhan saisi oltua viikot ottamatta.
Pessimistinä on mukava elellä, harvemmin tulee pettymyksiä kun pelkää aina pahinta >:p