katsomaan eilen illalla klo 21.00 alkavaa "Todistettavasti syyllinen-sarjaa"? Se oli ihan järkyttävää katsottavaa, kun siinä niitä nuoria college-tyttöjä, jotka olivat lihavia, kiusattiin mitä karmeimmilla tavoilla. Eikä pelkästään kiusattu, vaan myös pahoinpideltiin.
Kyllä minä ymmärrän, että se oli fiktiota, mutta jostainhan kuvitteellisetkin jutut kumpuavat. Tuli vain taas kerran mieleen, että onko tämän maailman tarkoitus "jalostaa" ihmisistä täydellisiä, ainakin mitä ulkonäköön tulee. Siis lihava ei saa ainakaan olla, se on kaikkein pahinta.
Osaisiko joku määritellä sen, minkälainen pitäisi olla, että tulisi hyväksytyksi tässä maailmassa, jossa arvot vain kovenee? Entä sitten ne, jotka ei siihen muottiin sovi, mitä niille tehdään? Etsitäänkö jostain uusi "hitler", joka valitsee jyvät akanoista? Pelottaa ajatella mihin tämä maailma on menossa, kun ihmistä ei hyväksytä nahkoineen karvoineen, vaan telkkaristakin tulee näitä tosi-tv-ohjelmia, joissa ihmisten ulkonäköä "korjataan" täydellisempään muotoon. Järkyttävää!
Kyllä minä ymmärrän, että se oli fiktiota, mutta jostainhan kuvitteellisetkin jutut kumpuavat. Tuli vain taas kerran mieleen, että onko tämän maailman tarkoitus "jalostaa" ihmisistä täydellisiä, ainakin mitä ulkonäköön tulee. Siis lihava ei saa ainakaan olla, se on kaikkein pahinta.
Osaisiko joku määritellä sen, minkälainen pitäisi olla, että tulisi hyväksytyksi tässä maailmassa, jossa arvot vain kovenee? Entä sitten ne, jotka ei siihen muottiin sovi, mitä niille tehdään? Etsitäänkö jostain uusi "hitler", joka valitsee jyvät akanoista? Pelottaa ajatella mihin tämä maailma on menossa, kun ihmistä ei hyväksytä nahkoineen karvoineen, vaan telkkaristakin tulee näitä tosi-tv-ohjelmia, joissa ihmisten ulkonäköä "korjataan" täydellisempään muotoon. Järkyttävää!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyseinen "Todistettavaksi syyllinen-jakso" aiheutti minulle ainakin pahan olon, mutta silti katsoin sen loppuun (eksyin kanavalle ohjelman puolivälissä). Onneksi kyseessä on fiktiivinen sarja, mutta enpä tiedä millainen maailma on nykyään ja miten julmaa elämä on suomalaisilla lapsilla peruskoulussa.
Ja pakko myöntää, että katselen usein niitä tosi-tv sarjoja joissa ihmisen ulkonäköä korjataan jopa kirurgin veitsellä, jotta nämä sopisivat hollywoodlaiseen kauneus käsitykseen paremmin. Tuntuu kuin ihmisiltä olisi mennyt sekaisin fakta ja fiktio. Kukaan ei ole niin täydellinen kuin naistenlehdissä olevat mallit/näyttelijät ja julkkikset. Kaikki ne kuvat on käsitelty jollain tavalla ja sairainta on, että tavallisest naiset koettavat saavuttaa sitten perässä tätä mahdotonta tehtävää, eli kuvittelevät, että voivat saavuttaa virheettömän ihon ja täydellisen vartalon jne. Ja samaa tehdään elokuvissakin sekä mies että naistähdille.
Mitenkä tämä liittyy lihavuuteen. Ei varmaankaan kovin paljoa, koska suurin osa provoilijoista taitaa ajatella, että me emme huolehdi itsestämme yhtään. No ajatella saa mitä haluaa.
Ainoa asia mikä minua häiritsee oikeastaan on suvaitsevaisuuden puute. Itse asiassa minullekin on aiemmin tullut mieleen Natsi-Saksa ja silloiset ajatuksen rotujen erilaisuudesta ja toisten "paremmuudesta".
Asian kohtaa nykyään kaikki, jotka uskaltavat uhmata nykyiatä kauneuskäsitystä, olemalla sitten lihava, vajavainen tai jotenkin erilainen. Trendikästä on hyväksyä seksuaaliset vähemmistöt ja omistaa ulkomaalaisia kavereita. Koskahan tulee trendikästä olla oma itsensä? Koomisinta on lukea trendien luojien vannottavan yksilöllisyyden perään. Joka paikassa hehkutetaan, kuinka pitää olla itsensä, ja silti perään kerrotaan mikä on muodikasta ja hyväksyttävää ja mikä on ehdottomasti out tällä hetkellä!
Asiasta ja asian vierestä. =)
sarjat antavat myös negatiivisen kuvan plastiikkakirurgiasta.joka on muutakin kuin rikkaiden ryppyjen siloittelua.onhan myös onnettomuus potilaat,epämuodostumista kärsivät jne tosi tv saisi muutenkin jo olla "out"
En katsonut juuri sitä ohjelmaa, mutta muita ohjelmia amerikkalaisesta lihavuudesta olen nähnyt. Siellä ovat luokkaerot suuret, ja köyhät ja valtaa vailla olevat ihmiset syövät suruunsa, ja kulttuuriin kuuluu, että kaikki matkat tehdään autolla, ja vielä autossakin syödään.
On surullista, että juuri tummapintaiset ihmiset Amerikassa ovat nykyisin lihavia, kun heidän kaukaiset sukulaisensa Afrikassa ovat pysyneet hoikkina.
Joo katsoin... Olen juuri "saapunut" tälle palstalle ja ehtinyt jo kummastelemaan täällä vallitsevaa ylipainoisiin kohdistuvaa vihamielisyyttä ja illalla erehdyin katsomaan kyseisen ohjelman... Ikävä kyllä nämä ilmiöt kertovat kyllä jotakin tästä maailmasta ja näistä arvoista vaikka fiktiivisiä kenties ovatkin.
Jotenkin tämä kaikki herättää ristiriitaisia tunteita (siis minussa). Itse pystyy pitämään puoliaan ja ymmärtää ettei ihmistä voi koskaan arvottaa ulkoisen olemuksen perusteella eikä sillä perusteella arvottavien ihmisten mielipiteillä ole siten mitään merkitystä, mutta lapset eivät sitä ymmärrä ja miten paljon he mahtavatkaan joutua kärsimään.
Lapset ovat vielä useimmiten itse täysin syyttömiä ylipainoonsa ja kuitenkin heitä kohdellaan kuin pohjasakkaa. Ristiriitaisuutta itselläni syntyy siinä, että olen päättänyt etten päästä lapsiani lihoamaan, eli alistun tähän laihojen harjoittamaan terroriin suojellakseni lapsiani, vaikka en hetkeäkään usko lihavien olevan huonompia missään niin kuitenkin todennäköisesti viestitän niin lapsilleni :(
olet niin oikeassa.suosittelen lämpimästi että kasvatat lapsesi sitä maailmaa varten missä elämme.olisihan mukavaa jos kaikkia kóhdeltaisi tasaveroisina mutta niin tuskin ainakaan lähitulevaisuudessa tulee käymään.joka vanhemmalla on velvollisuus ajatella lastensa parasta.surullisen uein me ylipainoiset annamme lapsemme lihota.ylipaino ja siittä aiheutuva kiusaaminen pilasi täydellisesti lapsuuteni ja jos minulla olisi lapsia tekisin kaikkeni että he eivät joutuisi kokemaan samaa.on paljon vanhempia jotka eivät puutu lastensa ylipainoon millään tavalla :(
Eksyin eilen vahingossa katsomaan ko. sarjaa ja huomasin aiheen, joten täytyihän se katsoa loppuun asti. Ohjelman kuluessa minussa heräsi sekä vihan että suuttumuksen tunteita. Enpä moista veljeskuntaa arvostaisi pätkääkään! Ja kaikki vain sen vuoksi että tytöt olivat lihavia.
Muuten minusta ne tytöt olivat kauniita, mutta minulla onkin valtavirrasta poikkeava naismaku...
Oletko katsonut Arnold Scwarzeneggerin elokuvan Commando. Siinä ammutaan kuoliaaksi kymmenittäin normaalipainoisia ihmisiä. Oikein vihaksi pistää.
Ko. sarjassa ylipainoisia piinattiin ulkonäkönsä takia. Lahdattiinko Commandossa heebot nimenomaan siksi, kun eivät miellyttäneet silmää?
Ymmärsin kyllä. Minun pointtini taas oli se, että ei ehkä kannattaisi kiinnittää noin paljon huomiota fiktiivisten TV-ohjelmien sisältöön. Muutenkin kiusaaminen on varmasti niitä pienimpiä syntejä, mitä TV:ssä esitetään, kun ihmisiä tapetaan jatkuvalla syötöllä painosta riippumatta.
Tappaminen ja tapetuksi tuleminen ovat kuitenkin melko poikkeuksellista (yhtään asian vakavuutta vähättelemättä), ellei satu elämään keskellä sotatannerta. Sen sijaan me kaikki elämme jossakin asenneilmastossa.