Minulla siis huomenna ensimmäinen neuvola. Mitä siellä tehdään?
Hei
Esikoista odottava
2434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensimmäiset tapaamiset
Ensimmäinen käynti äitiysneuvolaan tehdään ennen ensimmäistä ultraääntä, 8–9 raskausviikon aikana. Silloin sekä ensi- että uudelleensynnyttäjät tutkitaan huolellisesti. Terveydenhoitaja mittaa esimerkiksi verenpaineen, tekee lähetteen laboratorioon, jossa tutkitaan mm. veriryhmä, äitiysseula ja hb sekä virtsanäyte. Lisäksi kirjoitetaan äidille mukaan oma neuvolakortti, jossa kaikki tärkeä ja olennainen tieto raskauden kulusta seuraa mukana.
”Ensimmäisellä kerralla keskustellaan paljon, esimerkiksi mahdollisesta synnytyspelosta. Synnytyspelkoa kannattaa lähteä hoitamaan ja työstämään mahdollisimman varhain, näin päästään synnyttäjän kannalta mahdollisimman hyvään lopputulokseen. Joskus edellinen synnytys on saattanut olla sen verran vaikea kokemus, että sitä on käytävä läpi uudestaan. Uudelleensynnyttäjien kanssa käydään aina vanhat raskaudet läpi ja tarkistetaan, onko ollut mitään ongelmia”, Tenhonen kertoo.
Linkki sivulle:http://www.soneraplaza.fi/ellit/artikkeli/0,2705,h-2103_a-182274,00.html
Me käytiin ekan kerran 8 1.Avokki oli mukana,ja ollut joka neuvolakäynnillä.Tässä sen verran mitä muistan tällä hetkellä.
Paino katottiin
Hemoglobiini
Veriryhmä
Sitten katottiin ne perinteiset Hiv jne.(en muista mitä kaikkia siinä katottiin)
Virtsanäyte
Verenpaine
Juteltiin kummankin suvun sairauksista.
Täytettiin äitiyskortti,johon tulee kaikki tiedot.
mm.alkoholi/tupakka ennen raskautta.
Omat sairaudet..esim jos on migreeni.
En muista kaikkea ihan tarkalleen mutta tuossapa jotaki.Ekalla kerralla kesti sen vajaa 2h.
Sitten saatiin kaikkia vihkosia ja sellanen kirja jossa äidille ja isälle raskauden kulusta viikko viikolta.