kilpirauhasen vajaatoiminta

olen syönyt 1kk vajaatoiminttaan lääkkettä , nyt minun ahristtaa henkeä ja väsynyt ollo koko ajan,annostus 1t 0.1m
41002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ai aloitit suoraan 0.1 lääkkeellä etkä 0.025 kuten normaalisti pitäisi? liian iso aloitusannos tekeepi vaikka mitä...

Äänestä
  • määrättiin arvoilla TSH 8,47 & T4V 11, puoli tablettia 0,1 mg:sta. Mikä oli liikaa. Tuli tosi huono & vetämätön olo, väsymyksineen & silmäluomien turvoituksineen... :(!
    Nyt syon vain neljännestä tabletista, mikä tuntuu tälläerää hyvältä.
    Lääkärini soittaa minulle ensi maanantaina ja kerron hänelle tuntemukseni.
    Verikokeisiin menen reilun kuukauden kuluttua.
    Luulen, jos heti alkujaan söisin tuon kokonaisen tabletin, niin varmaan oloni olisi, kuin "lopun tulevan" :(
    Mielestäni, omin kokemuksin saattaisin suositella annostuksen pienentämistä :)
    Keskustele kumminkin lääkärisi kanssa.
    Tsemppiä sinulle :)

    Äänestä

  • minulle... kirjoitti:

    määrättiin arvoilla TSH 8,47 & T4V 11, puoli tablettia 0,1 mg:sta. Mikä oli liikaa. Tuli tosi huono & vetämätön olo, väsymyksineen & silmäluomien turvoituksineen... :(!
    Nyt syon vain neljännestä tabletista, mikä tuntuu tälläerää hyvältä.
    Lääkärini soittaa minulle ensi maanantaina ja kerron hänelle tuntemukseni.
    Verikokeisiin menen reilun kuukauden kuluttua.
    Luulen, jos heti alkujaan söisin tuon kokonaisen tabletin, niin varmaan oloni olisi, kuin "lopun tulevan" :(
    Mielestäni, omin kokemuksin saattaisin suositella annostuksen pienentämistä :)
    Keskustele kumminkin lääkärisi kanssa.
    Tsemppiä sinulle :)

    kun oletjonkun aikaa - pari viikkoa - syönyt tuota pientä, niin nosta siihen lääkärin määräämään. Ei se sitten enää aiheuta oireita, kun elimistö tottuu. Noilla arvoilla se neljännes ei pitkän päälle riitä, eikä vielä puolikaskaan, vaan pitää nostaa pikku hiljaa ainakin kokonaiseen yhteen.

    Äänestä

05.11.04: S-TSH 11.53
S-T4V 13.4

11.03.05: S-TSH 6.98
S-T4V 8.7

26.10.05: S-TSH 7.41
S-T4V 10.7

20.03.06: S-TSH 5.00
S-T4V 11.9

Marraskuussa 2004 meidän TK-lääkäri mietti lääkitystä ongelmaani, olin juuri kuullut ystävättäreltäni lisäravinteista, jotka hoitavat ihmistä kokonaisvaltaisesti mineraalein ja vitamiinein, joten sanoin lääkärille, että haluaisin kokeilla luonnollisin konstein hoitaa ongelmaani. Hän sanoi, että käy kolmen kuukauden kuluttua verikokeissa. Siitä se lähti koko ajan parempaan suuntaan ja nyt jotakuinkin normaaleissa lukemissa. Olo sen kuin kohenee muutenkin. Tuotteita, joita käytän, suositellaankin käyttämään vähintään kolme kuukautta, joten lääkärin suositus verikokeeseen menosta kolmen kuukauden kuluttua oli ihan viisas suositus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aino kirjoitti:

olen syönyt 1kk vajaatoiminttaan lääkkettä , nyt minun ahristtaa henkeä ja väsynyt ollo koko ajan,annostus 1t 0.1m

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu