Saako ns mopomönkijällä ajaa kevyenliikenteen väylää jos siinä on "sallittu mopoille"-kyltti?
MOPOMÖNKIJÄLLÄ
PYÖRÄTIELLE?
61306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Terve!
"Mopomönkijä" on ajoneuvoluokitukseltaan "kevyt nelipyörä". Sillä ei saa ajaa pyörätiellä.
FXB
joten miten se ei sitten ole mopo? Onkohan sillä huippunopeudella mitään tekemistä, että mikä on hyväksytty mopoksi, mutta en ilmeisesti vaan osaa ;)
Terve!
"Mopomönkkäreitä" kutsutaan mopomönkkäreiksi, koska niitä saa ajaa M-luokan ajokortilla ("mopokortti"), mutta ajoneuvolajiltaan ne ovat kevyitä nelipyöriä. Niillä ei koskaan saa ajaa pyörätiellä.
Alempana on ajoneuvolain määritelmät.
FXB
L1e- ja L2e-luokan ajoneuvo (mopo) on kaksipyöräinen (L1e-luokka) tai kolmipyöräinen (L2e-luokka) moottorikäyttöinen ajoneuvo, jonka suurin rakenteellinen nopeus on enintään 45 kilometriä tunnissa.
L6e -luokan ajoneuvo (kevyt nelipyörä) on nelipyöräinen moottorikäyttöinen ajoneuvo, jonka kuormittamaton massa on enintään 350 kg ilman sähköajoneuvon akkujen massaa ja jonka suurin rakenteellinen nopeus on enintään 45 kilometriä tunnissa. L6e-luokan ajoneuvon moottorin sylinteritilavuus on enintään 50 cm3, kun kyseessä on ottomoottori, tai suurin nettoteho enintään 4 kW, kun kyseessä on muu polttomoottori tai sähkömoottori.
VIESTIN LOPPU
ja pykälä tuli esille, joten eipä jossiteltavaa jäänyt. Tosin sitten nuo "kevyet nelipyöräiset" on keräämässä autoilijoilta "huomiota", mutta pitäähän niilläkin olla puheenaihe kahvipöydässä :P
Samapa tuo kylläkin mulle, mikäli mikään moottoriajoneuvo ei jyrää päälle, nimittäin pysyn fillarin päällä vastaisuudessakin.
Kummallista on, että "sallittu mopoille" -merkityllä pyörätiellä saa ajaa kolmipyöräisellä mopolla (esim tavarankuljetusmopot), jotka ovat samanlevyisiä kuin "mopomönkkäritkin".
Ja lisää outoutta: kolmipyöräisellä mopolla pitää ajaa pientareella, mutta "mopomönkkärillä" ei saisi piennarta ajaa.
Ja sitten vielä: jos tien oikeanpuoleisin kaista on linja-autokaista, mopolla (myös 3-pyöräisellä) pitää ensisijaisesti ajaa siellä, mutta "mopomönkkäri" ei saisi la-kaistaa käyttää.
Että näin. Mutta terveen järjen käyttö lienee sallitua.
FXB
niin kyllä saa ajaa. Näin tekevät kunnan työntekijätkin, kun kuskaavat kaveriaan työpaikoilleen. Kokemuksia Nokialta.