Mitäköhän tulee kun on syyte on törkeä rattijuopumus (1.25) ja törkeä liikenteen vaarantaminen, ensikertalainen. Onko kellään kokemuksia?
Ajokiellon pituus?
meri
5557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
se on muutaman kuukauden. Kohtuullinen olisi elinikäinen ajokielto!!!
Kortti pois vähintään puoli vuotta ja sittenkin saa oikeudessa olla hyvät selitykset,että kortti on välttämätön.Epäilisin,että kortti on poissa noin 8 kk ja sakkoa tulee 35-40 päiväsakkoa
törkeässä ratissa rangaistusasteikko on 60 ps - 2 vuotta vankeutta. pitäisin todennäköisenä rangaistuksena jokusen kuukauden ehdollista oheissakkoa.
Valitettavasti aivan liian lievä toi Suomen rangaistus asteikko tässä asiassa.
Ensiksi torille potkittavaksi ja sen jälkeen 10 vuotta linnaa.Sinä olisi kohtuullinen tuomio.
Ajokieltoa noilla promilleilla tulee tyypillisesti 6 kk (johon siis lasketaan myös se aika, jonka olet ollut poliisin määräämässä ajokiellossa!, käräjien jälkeen ei siis enää montaa kuukautta) Lisäksi jos ajokortti on esim. työssä tarpeellinen ajokiellon saa lyhyempänä tai jopa ehdollisena.
Rangaistuksena käräjäoikeudesta riippuen joko ehdollista noin 30 päivää tai sitten voit selvitä sakoilla, jotka tosin tuntuu varmasti pahemmalta rangaistukselta, koska niitä tulee noin 60 päiväsakkoa eli vähintään siis 360 euroa (60 x 6 euroa, työttömät, opiskelijat ym. pienituloiset). Päiväsakon määrä lasketaan (nettotulot (kk)-255)/60 eli esimerkiksi 1200 euron nettotuloilla päiväsakoksi tulee 15 euroa. Mahdollista on myös että tulee ehdollinen ja oheissakko.