Kokemuksia Leon Turbosta?

Opelista Seattiin

Onko kenelläkään tuntumaa kyseisestä autosta? Ajettavuus, varsutelu, ym.
Olen harkitsemassa ko. auton hankintaa mutta en ole vielä ehtinyt koeajolle.

9

2126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • motoristi

      Kävin koeajamassa noin viikko sitten. Tosin leikin sillä vain 10-15 minuuttia. Siinä oli kitkat alla ja keli oli kuiva ja lumeton. Tuntui napakalta ja pirteältä. Ohjaus oli tarkka. Kaikin puolin positiivinen kokemus. Sisätilat näyttivät urheilullisilta ja tyylikkäiltä. Tuolissa istui kuin valettu. Suorituskykyä en pahemmin testannut, mutta kyllä sen käännyttäessä sai nelipyöräluisuun ihan vaan kaasua lisäämällä. Luistonesto oli päällä koko ajan. Jos joskus vaihdan prätkän autoon, niin tuo olisi vahva suosikkini, jo hinnankin perusteella. Kannattaa koeajaa!!!

    • TeroPee
    • Motoristi

      PS. Unohdin muuten sanoa että auto oli nelivetoinen.

      • ex-turboilija

        Maihtoiko se olla edes Seat-turbo??


      • motoristi
        ex-turboilija kirjoitti:

        Maihtoiko se olla edes Seat-turbo??

        Jep, kyllä se oli.

        Auto löytyy Helsingin viikistä Metro-Autosta, väri keltainen.

        Seat leon 1.8 sport T4
        Ovh: 185 900 mk.
        180 hv/ 132 kW
        Kiihtyvyys 0-100 km/h 7,7 sek.

        Kaikki kyseiset tiedot voit tarkistaa...
        a) Tekniikan maailmasta
        b) http://a1.meritarahoitus.fi/ Seat jne...
        c) KÄYT AJAMASSA KO. ITSE ;)


    • Niinpä...

      Mukava ajaa, kohtuuhintainen ostaa (tekniikkansa nähden), kivan näköinen jne... MUTTA... joku kaunis päivä on siitä luovuttava ja millainen on Seatin jälleenmyyntiarvo?

      • T q

        Jos tuonlaisen auton oston yhteydessä vakavasti mietiskelee jälleenmyyntiarvoa niin kannattaa unohtaa koko juttu ja ostaa Corolla.


      • Ajattelija

        Mulla on jotensakin sellainen hytinä, että Seatin vanha maine /C:stä olevana autona väistyy, kunhan uudemmat VAG:n alaisuudessa olevat mallit rupeavat olemaan mittavammassa määrin vaihtoiässä. Ihmiset oppivat, että nämähän ovat "viittä vaille volkkareita" ja vaihtoarvotkin nousevat sen myötä.

        Arvonalennus ei ole niin yksiselitteisesti laskettavissa kuin äkkiseltään luulisi. Onhan Seat ollut jo ostaessa edullisempi kuin joku toinen ja pitäisi lähinnä kustannuksia ajettua kilometriä kohti ja prosentuaalista arvonalennusta.

        Tällä hetkellä uskoisin, että käytettynä hankittu vähän ajettu uudehko Seat on hyvä hankinta: Saat sen edullisesti ja _kun_ arvostus nousee, saat siitä suhteessa paremman hinnan kuin ehkä jostain toisesta autosta.

        Joka tapauksessa autoillessa häviää rahaa ja kahta eri vaihtoehtoa on pidemmällä aikavälillä yksityisen ihmisen aika hankala verrata. Plus että siltikään vertailu ei olisi luotettava liian pienen otoksen takia.


      • Kulkee bensalla....

        Itseasiassa liikkeissä on arvostus noussut ihan selvästi. Merkkiä ei vieroksuta ja hyvityksetkin ovat ihan asiallisia. Onpa nähty jopa korkeampia hyvityksiä vanhemmasta Toledosta, kuin saman vuotisesta Golfista. Leonia harkitessa nyt ei ihan ensimmäisenä tule ainakaan tuo Corolla vaihtoehdoksi vai mitä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4747
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2063
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1752
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1390
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1251
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1086
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      987
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      983
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      966
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      288
      940
    Aihe