Eli mitä löytyy kameralaukustasi tällä hetkellä.
Nyt saa elvistellä
Nokikeppi
6787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En omista laukkua tämänhetkiselle järkkärilleni. Täytyy hankkia ennen kesälomamatkaa. Joten vastaus kysymykseen on ei mitään.
Mutta elvistellään kuitenkin: Säästin digirunkoa varten ja päädyin ostamaan itseäni vanhemman Hassselblad 500C:n. Siihen on yksi kasetti ja kaksi lasia. Normaalina 2,8/80 Opton pl ja lyhyenä telenä 4/150 Sonnar. Valotusmittarina Sixtomat. Kinokalustosta jäljellä on Minox peruspokkarina ja Nikon AWAD kovempaan keliin. Niin ja se pakollinen digikamera on tällä hetkellä Olympus 400 mju, jolla ei kyllä tule paljoakaan kuvattua.
Koon vaihto toi uutta iloa kuvaukseen. Kyllä 6x6:sta irtoaa ihan toisella tavalla kuin kinosta ja ihan jotain muuta kuin harastelijan kukkarolle sopivista digikameroista. Joskus sitten, kun aika on kypsä, vaihdan digiin.
Mamiya RB 67 ProSD & Nikon F 90X & Canon 20D & Canon 30D ja niihin tarvittavat sälät. Ei mahdu laukkuun.
Laukussa on Stephen Kingin Musta Torni 5 ja hyvät eväät.
( Niin ja tietysti myös kamera )
Sony F828, Sony H1, Nikon 50 ja kakkuloita 18-55
55-200 ja 50/f1,8 Sälää,mikrokuituliina,ilmapumppu
Ja tietysti varavirtaa. Näillä...
mullakin Sony f828, Nikon D70 18-70mm, 70-300mm, 50mm, 28-135mm Metzin salama. Laukun ulkopuolelle jää vielä lisää salamoita (niille mulla on muuten oma laukku) jalustoja (niillekin mulla on oma laukku) filmihärpäkkeet. Filmille kuvaan Olympuksen om-systeemillä johon mulla on neljä kakkulaa ja lisäksi vanha yashikan mittaetsin kamera jota käytän silloin tällöin.
parit patterit ja video kamera ja laturi.
En tarvi kuin 1 korkeintaan 2 Digikorttia kun lastaan heti suoraan kortista omalle nettisivulleni ja kohta voin lastata videotkin omalle tv asemalleni. Videojen digitalisointi on jo alkanut.
www.aarsnes.myphotomax.com