Olen vastikään muuttanut, ja innoissani odotan parvekkeen sisustamista ja käyttämistä. Kalusteet odottavat kasaamista ja vielä kun sais puulaatat lattialle niin olisi hyvä.
Ongelmana on parvekkeen lasiset alaosat... Kivempi olisi parvekkeella nauttia tulevasta kesästä jos edes vähän olisi näkösuojaa. Vinkkejä olen etsiskellyt netistä, ja katselemalla mitä muilla on..mutta ei ole oikein mitään hyvää löytynyt. Olisiko kenelläkään mitään vinkkiä antaa?
Näkösuojaa...
11
13719
Vastaukset
- Ikkunaprinsessa
On ihmeellistä,että parvekkeihin laitetaan lasiset alaosat.Asukkaat kaipaavat,edes vähän yksityisyyttä!Sellaiseen ne sopivat,jossa ei ole katua ja muita taloja vastapäätä!Nehän on ihan hyödyttömät,kun asukas kuitenkin ne haluaa peittää,jotain järkeä suunnitteluun!!!
- ruokoa
osta bambu- tai ruokomatto. valmiina niitä saa. tökkäse eteen ni jo tulee söpö.
- kaidetta vasten
Joo bamburullaverhosta saa hyvän, kun laittaa toisinpäin. Ja niitä voi ostaa useamman tarpeen mukaan tietysti. Bambun välistä näkyy sopivasti ulospäin, mutta sisällepäin ei.
Jos haluat alaosan helposti täysin peittoon, osta ruohomattoa ja leikkaa siitä sopiva pala, sitä ei tarvitse välttämättä edes kiinnittää, pysyy lattialla kaidetta vasten ja antaa ihanaa vihreyttä
parvekkeelle.
- parvekkeelle
Laita alaosiin tarramuovia, sitä saa ostaa rullana.
Kuvioita on täysin peittävästä osittain valoa päästävään, on tiffanyaiheisia kuvioita ja pullonpohjalasi-kuvioita.
Tietysti ihan tavalliset verhotkin tulevat kysymykseen, jos sinulla on siinä yläosassa myös lasit eli koko parveke lasitettu. Verhojen kiinnitys riippuu täysin parvekelasiratkaisusta, kyllä ne siihen alaosaan jotenkin kiinnitettyä saa, esim. vaijerilla (joita käytetään salusiineissa)tai ihan verhotangoilla. Bambuverhoa, sälekaihdinta jne. onhan niitä.- estoiNen
Minulla on myös parvekelasitus, onneksi vain yläpuolella. Tahtoisin kuitenkin näkösuojan, sekä aurinkosuojan, joten aihe kiinnostaa kovasti. Parvekelaseissani on sellaiset ulokkeet jolla voidaan säädellä tuuletusaukon leveyttä ja jolla ikkuna lukittuu. Uloke tuntuu hankalalta jos ikkunaan täytyisi suunnitella jonkinlaista verhosysteemiä. Mistä ostit tarramuovia, oliko kallista ja onko vielä kokemusta siitä kestääkö sään vaihteluja? Lähteekö irtoamaan jos lämpötilat vaihtelee? Miten muuten kiinnitetään?
- sivulaseihin
estoiNen kirjoitti:
Minulla on myös parvekelasitus, onneksi vain yläpuolella. Tahtoisin kuitenkin näkösuojan, sekä aurinkosuojan, joten aihe kiinnostaa kovasti. Parvekelaseissani on sellaiset ulokkeet jolla voidaan säädellä tuuletusaukon leveyttä ja jolla ikkuna lukittuu. Uloke tuntuu hankalalta jos ikkunaan täytyisi suunnitella jonkinlaista verhosysteemiä. Mistä ostit tarramuovia, oliko kallista ja onko vielä kokemusta siitä kestääkö sään vaihteluja? Lähteekö irtoamaan jos lämpötilat vaihtelee? Miten muuten kiinnitetään?
Tarramuovia saa esim. rautakaupoista metrittäin.
En muista nyt metrihintaa. Osta pieni pala ja kokeile, esim. tiffanykyvioinen tarramuovi on kaunis lasissa. Kestää kyllä säävaihtelut, mutta se peittää myös sinulta näkyvyyden. Sinuna laittaisin niihin avattaviin sivulaseihin alaosaan tarramuovia suoraan lasiin. Parvekkeelle muutoin näkösuojaksi suosittelen bambuverhoja, ne voi kiinnittää kattoon. Niillä estää hyvin liian auringonpaisteen ja ne on hyviä näkösuojana ja kuitenkin itse näkee ulospäin.
- Saku
Jos olet hyvännäköinen nuori nainen, niin älä laita mitään suojia.
- irtosermi
Irtosermi on hyvä näkösuoja parvekkeelle, sen voi
asettaa juuri haluamalleen kohdalle lattialle ja siirto ja poisto käy helposti. Irtosermejä saa huonekaluliikkeistä, rautakaupoista ja edullisesti luulisin esim. HongKong -yms. liikkeistä. - ratkaisun
Minulla on myös parvekkeen alaosa lasista. Ostin kaksipuolista kiinnitysteippiä, jonka avulla kiinnitin kauniin vaaleanvihreän hieman läpikuultavan verhokankaan alaosan lasien suojaksi. Lopputulos on upea. Vedin kankaan aivan suoraksi ja puolen metrin välein laitoin parvekemekanismiin ensin teipinpalat ja siihen painoin kankaan. Pysyy hyvin ja saa sen kuitenkin irti halutessaan. Jos vielä löytää esim. 90 cm leveätä kangasta, niin ei tarvitse edes leikata/ommella lainkaan. Parvekkeen alaosan korkeushan on noin 90 cm.
- ASUMISOIKEUS
MIKSIHÄN TÄÄLLÄ KÄSKETÄÄN LAITTAA PARVEKELASIN SUOJAKSI VAIKKA MINKÄ VÄRISTÄ RÄTTIÄ JA BAMBUA. YMMÄRRÄN HYVIN TUON YKSITYISYYDENSUOJAN ETENKIN NYT KUN PARVEKKEET OVAT ALAS ASTI LASIA. EI OLE KOVIN KIVAN NÄKÖINEN SITTEN JULKISIVU KUNKAIKILLA ERINLAILLA SUOJAT LAITETTU. PARAS LAITTAA NE ALALASIT TAI VAIKKA YLÄLASITKIN TUMMALLA KALVOLLA MITÄ LAITETAA AUTOJENKIN IKKUNOIHIN NIIN AINAKIN TULEE SIIISTIÄ JA TYYLIKÄSTÄ SUOJAA.
- onsekummallista
Suomessa kun ei saa edes parvekukat olla parvekkeen ulkopuolella ja jos sallittaisiin niin tietysti nekin pitäisi olla kaikilla samanlaisia. Piristystä vaan kun on erilaisia, onhan parvekkeilla ja muissa ikkunoissa erilaisia verhojakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2455937Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304354Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,212500Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3112279Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481461Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1741364Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611339Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331257- 351034
- 172986