Pietarsaaren-tapaus herättää varmasti monenlaisiakin mietteitä; Veronmaksajana tuli mieleeni tämä miehen oman rouvan vakavan sairauden johdosta liittyvä ns. vertaistukiyhdistystoimita.
Näitä erilaisia yhdistyksiähän toimii ikäänkuin potillaan tukena. Niiden toimintaa rahoitetaan usein julkisilla varoilla ja ne toimivat varsin korkeallakin auktoriteetilla yhteiskunnassa.
Kuitenkin niiden toimijoiden tieto-taito on lähinnä mutu-luokkaa ja henkinen ilmapiiri muistuttaa aivan liian usein järkyttävän paljon ns. lahkolaisuutta.
Jos asiansa osaava ammattilainen olisi ollut tälläkin perheellä tukena, olisi varmasti vältytty valehtelulta ja petokselta.
Vakavasti sairas perheenjäsen muuttaa koko perheen elämää. Tässä kohtaa voin puhua aivan omasta kokemuksesta! Se vaatii myös henkistä kasvua niin aviopuolisolta kuin lapsiltakin (tietysti iästä riippuen) ja muiltakin läheisiltä.
Sitä kasvua ei voi aivan yksiselitteisesti kuvata lyhyesti, mutta sanottakoon nyt ainakin että henkisesti aikuinen ihminen ei valehtele ja petä vaan pitää (avio)lupauksensa.
Näiden yhdistysten toimintaa todellisuudessa ei kuitenkaan mikään taho valvo. Joten tämä vertaistukikin voi olla ihan mitä tahansa.
Yhdistystoiminnan
vastuullisuus
0
499
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559198Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656294Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724831Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014443Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064047- 1072211
- 1141578
- 531116