Täytyy todeta, että Lada on niitä harvoja automalleja, jotka säilyttävät tyylinsä vuosien saatossa. Monesti on juuri paremman auton merkki, että samaa ajoneuvoa valmistetaan pitkään. Näin toimivat mm. Mersu ja tietyt muut saksalaismerkit. Sitten on nämä japanilaiset, jotka vaihtavat mallia joka toinen vuosi.
Kanttiladasta voisi todeta, että se on ajaton klassikko, ja aina tyylikäs. Suorastaan kaunis auto. Vuosien varrella sen ominaisuuksia on parannettu. Kanttiladaa voidaan pitää etuoikeutetusti Ladan klassikkomallina. Muun muassa Moottori lehti kehui ihan tänä vuonna kanttiladan muotoilun ajattomuutta!
Kanttiladasta voisi todeta, että se on ajaton klassikko, ja aina tyylikäs. Suorastaan kaunis auto. Vuosien varrella sen ominaisuuksia on parannettu. Kanttiladaa voidaan pitää etuoikeutetusti Ladan klassikkomallina. Muun muassa Moottori lehti kehui ihan tänä vuonna kanttiladan muotoilun ajattomuutta!
Vastaukset 21
Vanhimmat
kanttilaatokan isu oli fiat 124,notta pitkään tehtii.
LADA 2107 KA ON AJATON AUTO
Näkyy olevan trendiauto nuorisolle.Olen niitä pari nähnyt heillä täällä tänä keväänä.Kyllä siihen tyttöjä saa.Todella namupaloja nuo hyvin laitetut ikimuotoillut autot.Kysyttyjä ja hinnan määrää myyjä.
Satasella niitä romuja jo saa. http://www.nettiauto.com/simpleSearch.php?id_vehicle_type=1&id_make=34&id_model=&id_car_type=&id_fuel_type=&id_gear_type=&pfrom=&pto=&yfrom=&yto=&search=Hae
Vielä on ollut varaa oikeeseen autoon, saa nähä koska työttömänä pitää moinen ritsa ostaa.. toivottavasti ei ikinä.
"Vielä on ollut varaa oikeeseen autoon, ..."
Siispä viimeisetkin rahat AUTOON, jolla voisi edes jotenkin leuhkia. Köyhän meininkiä tuollainen on.
ei taitaas länsiauto liikkua pitkään tolla käsittelyllän?
Suuren ja mahtavan autot ovat yhtä ajattomia kuin Neuvostoliittokin oli! Eli kaatopaikalle olisivat joutaneet suoraan hihnalta.
tekoa.italialaiset ovat piirtäneet ladan muodot aina!
Lada on luonnostaan kaunis, ajaton ja varsin ylellinen ajoneuvo. Olen haaveillut omasta yksilöstä pitkään, ja viimein se haave toteutui syksyllä, kun talliin ilmestyi upea kanttimallinen Lada 1500 -koneella. Naapureilla varmaan on ollut hieman nikottelemista, kun tuollainen kaunotar saapui kulmille, mutta itse olen huomannut, että ihmiset nykyään varsin avoimesti pysähtyvät esim. huoltoasemilla juttelemaan. Kanttiladoista on tulossa klassikoita, keräilyautoja ja eräänlaisia trendikkäitä retroajoneuvoja. Pian kesärenkaat alle, ja sitten menoa ei hillitse mikään. =) Mukavaa kevättä muille ladisteille ja lukemattomille ladafaneille!
saattoi johtua muusta syystä. Hieno kirjoitus ja nostattaa itsetuntoa kummasti. Se ajaa Ladalla kuka tykkää. Jos sattuu olemaan rahaa niin ostaa sitten jonkun auton.
Itsellä oli Lada muutamia vuosia sitten sattuneesta syystä. Helppokorjauksinenhan se on, korjauksia on vain turhan usein paljon ajavalle. Ja pitemmällä matkalla oli aika rasittava.
Sinäkin joudut päivittäin työn vuoksi käyttämään omaa autoa. Tällöin olet todennut kuin minäkin aikoinaan, Ladan kanssa ei pärjää. Työnantaja ei hyväksy kulkuneuvon toimimattomuutta syyksi tehtävien viivästymisiin. Siksi exladaisti.
Ei ole sattunut ja ei tiedossa ole tapausta jossa olisi Lada jättänyt taipaleelle.Muut Audit ja muut herkkunapit kyllä sen on tehneet
Minulla oli uutena hankittu vm 88 samara. Kahdeksan kuukauden aikana jätti viidesti tielle ja latuska kiertoon jo ennen takuuajan päättymistä.
Se oli viimeinen lada meillä.
Tosi on. On tullut liikutuksi tiellä ja jo jonkin vuoden ajan vilkaistuksi jokaista henkilöautoksi, joka on ilmeisesti sammunut kesken matkan. Monia autoja ja merkkejä siellä on näkynyt, mutta vain yksi Lada noin kaksi vuotta sitten; senkin ajaja tosin saattoi olla käymäseltään tienvarressa olevassa talossa.
Vain yksi esimerkki: ajelin helmikuun pakkasilla Helsingistä Keski-Suomen läpi pohjoiseen: autoja oli jäänyt tien varteen viisi kappaletta hyytyneinä, joista kolme ladaa ja kaksi japsia.
yhtäkkiä niistä tulookin haluttua tavaraa.
Pappa-Tunturit olivat laatukamaa uutena.
Taidat olla niitä miehiä jotka sulkevat silmänsä nähdessään ladan tienposkessa.
http://www2.hs.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/viat.jsp?id=1060
eikä kellään ollut kivaa.
Esimerkiksi 300-sarjan bemari:
http://www2.hs.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/viat.jsp?id=1013
On niitä vikoja siinä tuplasti vaikuttavampi lista.
Ihan vaan esimerkiksi. Siitä vaan listaa selaamaan. Löytyy nimittäin tuplasti, triplasti kalliimmista autoista vikoja niin maan perusteellisesti...
Laatua on vaikea löytää...