Kivimuuri

Tuutikki

Talomme sijaitsee mäen päällä ja olemme pengertäneet rinteen kolmeen tasoon kivimuureilla (vanhoja kivijalkakiviä). Haluaisin aidalle joitain riippuvia kasveja, miten pohja pitäisi perustaa ja kuinka se olisi järkevintä eristää nurmikosta jottei se valtaisi alaa. Entä mitkä ovat kauneimpia ja kestävämpiä kasveja muurille ? Ja vielä: lannoitus ja kastelu.

7

5338

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      Meillä on ollut sekä luonnonkivi että betonikivimuurit. Riippuu tietysti korkeudestakin, mutta alimmaisena meillä on ollut ihan joutomaata eli sillisalaattia täytössä. Jopa tiiliä yms jotka tekevät sinne "viemäreitä" niiden paikka vaan on muistettava istuttaessa koska ne ovat kuivempia kohtia. Muuten kunnon multaa reilusti sillä pengerryshän kuivuu helposti ja jäätyy talvella sivusta ja pinnasta joten kasveilla on siinä aikamoiset oltavat.

      Älä istuta kivien lähelle mitään vaan jätä väliä 30cm jotta kiven kylmä ei talvelal vaurioita kasveja. Luonnonkiven kanssahan ei styrox sovi..

      Hanki laadukkaita ja hyviä kasveja tai ole valmis uusimaan niitä parin ekan talven jälkeen. Kukkivia kuten maanpeiteruusuja ei kananta päästää ekana kesänä kukkimaan ja syyslannoitus hoitaa ajoissa jotta ehtivät talviteloille hyvillä eväillä.

      Itse suosin nurmikon ja istutuksen rajana ihan maahan kaivettua uraa "kanttausta". Nurmikko eittämättä leviää joka vuosi ja kasvit penkissä saattavat vaatia myös lisää tilaa jolloin lapiolla n10-15cm syvän ja leveän V-mallisen vaon teko on helppo tapa pitää asiat erillään. Voittaa katteilla leikkimisen ja niiden sinkoilun leikkurista.. Samalla selvä nurmikon raja on todella huolitellun näköinen ja rikkaruohot tulee kitkettyä samalla..

      Ihan suora istutusraja on varmaan monen mieleen, mutta itse tekisin niin että istutusalueen raja vähän eläisi eli mutkittelisi ja siinä on muuta kasvillisuutta kuin valuvia. Jos koko päällinen on valuvaa niin muurista jää vain muisto. Runsaisiin muureihin voi jonnekkin laittaa runsaan istutuksen ja toisaalle ei mitään yli valuvaa vaan vain reunalle tulevaa jolloin erilaiset maisemat vaihtelevat ja muuri on eloisampi.

      Paikasta riippumatta suosikkejani muurille ovat tietysti kivikkokasvit jotka kasvavat mattomaisesti, tarpeeksi taimia ja alkuun katetta ympärille. Havuista katajat ja tuiviot ovat hyviä, tosin tuivion keväinen ruskehtava sävy ei ihan paraatipaikoilla ole nätti vaikka se nopeasti vihertyy. Muista valuvista maanpeiteruusut ovat kauniita varsinkin Fairy, seppelvarvut, lamoherukka, vihmat ja lamohietakirsikka joka ei kaikkialla tarkene. Sipulikukat ja vuorenkilvet kuuluvat asiaan.

      Lannoita maa perustaessa pitkäkestoisilla lannoitteilla ja jatkossa kunkin kasvin tarpeen mukaan. Kastelu kannattaa istuttaessa taas tehdä huolella eli ainakin istutuskuopallinen vettä silloin ja jatkossa säiden mukaan mutta kerran viikossa ainakin alkuun ellei kaatamalla sada. Kastele kerrralla paljon ja jätä sitten väliin jotta juuret menevät alaspäin vettä ja kosteaa kohti eikä nouse pintaan.

      • Tuutikki

        Kiitos vastauksestasi, olit nähnyt paljon vaivaa ja sain monia todella hyviä vinkkejä. Lämmintä kesää !


      • pms68
        Tuutikki kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi, olit nähnyt paljon vaivaa ja sain monia todella hyviä vinkkejä. Lämmintä kesää !

        tällä palstalla kun jotenkin ollaan hengenheimolaisia niin on kiva auttaa.. ja vaivaa ei olut kuin kirjoittaa sillä itse olen pihafriikki joten avun antaminen on vähän kuin tilanne jossa miettii mitä itse siihen tekisi..


    • Anniepannie

      Vanhempieni kivimuurin päällä kasvaa maksaruohoa (kuulostaa ällottävältä, mutta näyttää tosi hienolta) ja metsämansikoita..

    • Veli Viherpeukalo

      Suosittelisin ehdottomasti sinne hysasinttiä länsi-kaakkosuunnassa, jotta lehdet kasvaisivat kauniisti auringon paisteen mukaisesti. Ja hysasintinkin saa nätisti roikkumaan kun ei kastele muutamaan päivään.

      • ellit

        Hih ;))


      • Tuutikki taas

        Oikein paljon kiitoksia vinkistä, ennenaikaiset hyvänjouluntoivukset ja kimpullinen hysasintteja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      168
      2841
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      57
      1182
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      957
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      907
    5. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      899
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      84
      800
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      790
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      187
      752
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      703
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      684
    11. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    12. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      657
    13. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    14. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      56
      619
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      598
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      125
      563
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      549
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      548
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      527
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    Aihe