Kivimuuri

Tuutikki

Talomme sijaitsee mäen päällä ja olemme pengertäneet rinteen kolmeen tasoon kivimuureilla (vanhoja kivijalkakiviä). Haluaisin aidalle joitain riippuvia kasveja, miten pohja pitäisi perustaa ja kuinka se olisi järkevintä eristää nurmikosta jottei se valtaisi alaa. Entä mitkä ovat kauneimpia ja kestävämpiä kasveja muurille ? Ja vielä: lannoitus ja kastelu.

7

5321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      Meillä on ollut sekä luonnonkivi että betonikivimuurit. Riippuu tietysti korkeudestakin, mutta alimmaisena meillä on ollut ihan joutomaata eli sillisalaattia täytössä. Jopa tiiliä yms jotka tekevät sinne "viemäreitä" niiden paikka vaan on muistettava istuttaessa koska ne ovat kuivempia kohtia. Muuten kunnon multaa reilusti sillä pengerryshän kuivuu helposti ja jäätyy talvella sivusta ja pinnasta joten kasveilla on siinä aikamoiset oltavat.

      Älä istuta kivien lähelle mitään vaan jätä väliä 30cm jotta kiven kylmä ei talvelal vaurioita kasveja. Luonnonkiven kanssahan ei styrox sovi..

      Hanki laadukkaita ja hyviä kasveja tai ole valmis uusimaan niitä parin ekan talven jälkeen. Kukkivia kuten maanpeiteruusuja ei kananta päästää ekana kesänä kukkimaan ja syyslannoitus hoitaa ajoissa jotta ehtivät talviteloille hyvillä eväillä.

      Itse suosin nurmikon ja istutuksen rajana ihan maahan kaivettua uraa "kanttausta". Nurmikko eittämättä leviää joka vuosi ja kasvit penkissä saattavat vaatia myös lisää tilaa jolloin lapiolla n10-15cm syvän ja leveän V-mallisen vaon teko on helppo tapa pitää asiat erillään. Voittaa katteilla leikkimisen ja niiden sinkoilun leikkurista.. Samalla selvä nurmikon raja on todella huolitellun näköinen ja rikkaruohot tulee kitkettyä samalla..

      Ihan suora istutusraja on varmaan monen mieleen, mutta itse tekisin niin että istutusalueen raja vähän eläisi eli mutkittelisi ja siinä on muuta kasvillisuutta kuin valuvia. Jos koko päällinen on valuvaa niin muurista jää vain muisto. Runsaisiin muureihin voi jonnekkin laittaa runsaan istutuksen ja toisaalle ei mitään yli valuvaa vaan vain reunalle tulevaa jolloin erilaiset maisemat vaihtelevat ja muuri on eloisampi.

      Paikasta riippumatta suosikkejani muurille ovat tietysti kivikkokasvit jotka kasvavat mattomaisesti, tarpeeksi taimia ja alkuun katetta ympärille. Havuista katajat ja tuiviot ovat hyviä, tosin tuivion keväinen ruskehtava sävy ei ihan paraatipaikoilla ole nätti vaikka se nopeasti vihertyy. Muista valuvista maanpeiteruusut ovat kauniita varsinkin Fairy, seppelvarvut, lamoherukka, vihmat ja lamohietakirsikka joka ei kaikkialla tarkene. Sipulikukat ja vuorenkilvet kuuluvat asiaan.

      Lannoita maa perustaessa pitkäkestoisilla lannoitteilla ja jatkossa kunkin kasvin tarpeen mukaan. Kastelu kannattaa istuttaessa taas tehdä huolella eli ainakin istutuskuopallinen vettä silloin ja jatkossa säiden mukaan mutta kerran viikossa ainakin alkuun ellei kaatamalla sada. Kastele kerrralla paljon ja jätä sitten väliin jotta juuret menevät alaspäin vettä ja kosteaa kohti eikä nouse pintaan.

      • Tuutikki

        Kiitos vastauksestasi, olit nähnyt paljon vaivaa ja sain monia todella hyviä vinkkejä. Lämmintä kesää !


      • pms68
        Tuutikki kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi, olit nähnyt paljon vaivaa ja sain monia todella hyviä vinkkejä. Lämmintä kesää !

        tällä palstalla kun jotenkin ollaan hengenheimolaisia niin on kiva auttaa.. ja vaivaa ei olut kuin kirjoittaa sillä itse olen pihafriikki joten avun antaminen on vähän kuin tilanne jossa miettii mitä itse siihen tekisi..


    • Anniepannie

      Vanhempieni kivimuurin päällä kasvaa maksaruohoa (kuulostaa ällottävältä, mutta näyttää tosi hienolta) ja metsämansikoita..

    • Veli Viherpeukalo

      Suosittelisin ehdottomasti sinne hysasinttiä länsi-kaakkosuunnassa, jotta lehdet kasvaisivat kauniisti auringon paisteen mukaisesti. Ja hysasintinkin saa nätisti roikkumaan kun ei kastele muutamaan päivään.

      • ellit

        Hih ;))


      • Tuutikki taas

        Oikein paljon kiitoksia vinkistä, ennenaikaiset hyvänjouluntoivukset ja kimpullinen hysasintteja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2082
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      113
      1502
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1205
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1094
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      206
      1073
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1035
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      805
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      77
      773
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      727
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      37
      637
    Aihe