Kenelläkään muulla samaa ongelmaa? Nykiminen on välillä todella ärsyttävää ja ajoittain tuntuu, että kaara ei mene mihinkään. Kostealla ilmalla vika on pahimmillaan. Sehän viittaisi sähköpuolen ongelmaan. Missä vika?
Auto on vm.92. Entäs mistä ihmeestä kyseiseen autoon saa madallusjousia? Jousitushan muuttui vuonna '92, joten aikaisempiin tarkoitetut jouset ei käy.
Auto on vm.92. Entäs mistä ihmeestä kyseiseen autoon saa madallusjousia? Jousitushan muuttui vuonna '92, joten aikaisempiin tarkoitetut jouset ei käy.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sulta lyö (yksi) tulpanjohto läpi... tarkasta mikä ja osta uusi! Lyö läpi sieltä juuresta mistä alkaa kapeampi osuus... Hinta yhdelle johdolle mitsuliikkeessä n.30-40€/kpl, riippuen pituudesta... Ovat TODELLA suolaisen hintaisia, moneen muuhun merkkiin saa hyvät johdot yhden kappaleen hinnalla... Itseltä mennyt 8 vuoden aikana 2 johtoa...
Osta tarvikejohdot saat 4 sarjaa tuohon hintaan ja koneen kaupan päälle.
Voisiko olla noin yksinkertainen ratkaisu..
Unohdin mainita, että check engine-valo syttyy välillä ja kun painaa kaasun pohjaan nopeasti, niin se sammuu.. Käykö niin jos tulpanjohto lyö läpi?
Mulla ei ainakaan syttynyt... taitaa olla sulla isompi remontti edessä... Eikä noita johtoja saanut tarvikkeena, ainakaan 2 vuotta sitten... yleensä noihin 16v koneisiin ei ole saatavilla, syvät tulppien reijät vaativat erikoisjohdot... mutta ei ole iso homma katsoa johdot jos vika olisikin niissä, netistä löydät jopa kuvia viallisista johdoista (mistä, sitä en muista...)
vois viitata happianturiin(lambda), jos vilkuttelee sitä moottorin varotusvaloa. kannattais käydä merkkiliikkeessä luetuttamassa vikamuisti. viallinen lambda-anturi aiheuttaa tommosta pientä nykimistä.
kannattaa tarkistaa myös virranjakajan kannen kunto. ovat herkkiä halkeilemaan sisäpuolelta.
Eipä taida olla lancerissa jakajaa... Mitä tuommoisen vikamuistin lukeminen maksaa?
Merkkiliikkeessä aikaa menee n.15 min, joten lasku sen mukaan. Eli n.15-20 euroa.
toimenpiteet päälle: :)
vika voi olla nokka-akselin asentotunnistemessa se möykky siinä kannen päässä....
Oletko putasnnut kaasuläppäkoteloa, se aiheuttaa kuvaamasi taipumuksia..